Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

Sprzęt wodny - Echosonda

olo - 24-01-05, 20:26
Temat postu: echosonda
Witam wszystkich wędkarzy.Chcciałbym kupić echosondę,jednak nie bardzo orientuję się w tym temacie.Czy istnieje model sprawdzający się na rzece?Jeśli tak to jaka jest jej cena?Dziękuję i pozdrawiam. :lol:
zonk007 - 31-05-05, 18:09
Temat postu: ECHOSONDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Witam!!!!!!!!!
Zwracam się do was z pytaniem czy ktoś ma jakieś doświadczenia z echosondami firmy humminbird piranhaMax30e lub smartcast rf15e.
Chodzi mi głównie o to czy są one czegoś warte jak się sprawdzają i czy nie są to przpadkiem zwykłe zabawki.
Czekam na odpowiedzi z góry dziekuję.

maniek - 01-06-05, 10:09

Zonk007 wymienione przez ciebie echosondy nie użytkowałem co prawda
ale słyszałem że to jednak zabawki na jeden sezon . osobiście sprawdzały
mi się Eygle ale wiem że Lowrenca są o niebo lepsze ale droszrze.

zonk007 - 01-06-05, 14:44

Ups miałem drobne problemy z zalogowaniem tam wyżej to ja
wiesławek - 09-06-05, 20:38
zależy co chcesz uzyskać korzystając z echosondy,bo są różne modele
i zależy od zasobności portfela.I czy łowisz z brzegu czy łódki

turbo1984 - 21-07-05, 19:55
Temat postu: Echosonda
Witam!!!! Ostatnio odrodziła sie po krótkiej przerwie pasja wędkowania ale tym razem bardziej staram sie zaglebic w techniki i sposoby wedkowania (czytając literature). Zaczeło to prznosic efekty wiec postanowilem poszerzyc mój sprzet wędkarski o porzadny ponton, a nastepnie echosonde. I własnie apropos tego urządzenia chcialbym zasięgnąc informacji czy warta jest kupna (bo przeciez nie jest to maly koszt) Jesli jest ona przydatna to jaką polecacie? Pozdrawiam
wiesławek - 21-07-05, 20:40
miom zdaniem to warto kupić echosondę pomoże ci dokładniej poznać ukształtowanie łowiska[jezioro,zaporówkę itp] tzn głębokość jakie jest dno
czy miękie czy twarde i ryby :) :) .Moja rada jak będziesz wybierał to zwróć uwagę na rozdzielczość czym większa tym lepsza. Ja mam eagle fisz mark
320 i jestem z niej zadowolony i jeszcze jedno eagle i lowrence tomoim zdaniem to samo tylko różnią się ceną na korzyść eagle.

maniek - 21-07-05, 23:01

Witam kolege Turbo 1984 ja na twojm miejscu bym się zastanowił nad takim pytaniem 'po co dokładnie mi echosonda' jak by wyszło na tak to
dopiero bym się zastanawiał czy wydać 2000pln czy więcej. Moja echosonda więcej leżała na pułce niż ze mną była na rybach , nie powiem
fajny gadzet ale na jeziorach 1000ha dopiero się przydaje a na takich bywałem raz w roku.Teraz najczęściej na rzece a tam echosonda odpada.

turbo1984 - 22-07-05, 15:52

Musze zacząc od tego ze nie bede w stanie wydac 2000zł. Ceny sie zaczynaja od ok 600zł i niestety z moim skromnym studenckim portfelem musze sie trzymac bliżej tej kwoty, dlatego tez zastanawiam sie czy nie kupic lepszej ale uzywanej.
wiesławek - 26-07-05, 21:59
Kolego Turbo1984 a nie zastanawiałeś się nad sprowadzeniem echosondy z USA,jeśli oczywiście masz taką możliwość wówczas możesz już kupić coś sensownego za te 600złotych :D
Gregorek - 05-09-05, 11:54

Po kilku wyprawach na mniejsze badz wieksze jeziorka, z ktorych wracalem o kiju zaczalem i ja zastanawiac sie nad kupnem echosondy. Z rozmowy z praktykiem dowiedzialem sie ze to urzadzenie znacznie podnosi szanse zlowienia ryby, szczegolnie tam gdzie jest jej niewiele. Wiec jest jakby stworzona dla naszych wod :shock: Z informacji znalezionych w sieci wnioskuje, ze raczej nie da sie jej uzywac z brzegu. Interesuje mnie konkretnie Lawrence X-125. Monochromatyczny wyswietlacz 5'', rozdz 480x480, przetwornik 200 kHz 60°, 240 watt peak to peak, gleb penetracji 275 metrow. Z informacji znalezionych w sieci wnioskuje:
1.Posiada wystarczajace parametry do wedkowania na wodach slodkich.
2.Kolorowy wyswietlacz nie jest niezbedny do namierzania ryb. Co wiecej korzysci z posiadania kolorowego wyswietlacza nie rekompensuja znacznego skoku cenowego tych modeli. (Dotyczy osob zarabiajacych przecietna krajowa).
3.Duzy wyswietlacz o b. dobrej rozdzielczosci pozwala na pokazanie duzej ilosci szczegolow.
4.Echosondy Eagle i Lawrence wygladaja ludzaco podobnie, maja podobne lub te same parametry. Nie wiem skad roznica w cenie :?
5.Korzystny stosunek ceny do jakosci (mozliwosci) echosnondy.
:!: To sa przemyslenia czysto teoretyczne, na podstawie informacji chandlowych znalezionych w sieci.
Zapraszam Kolegow, praktykow do komentowania mojego postu. Bede wdzieczny za kazda rzeczowa uwage.

wiesławek - 06-09-05, 22:28

Już w poprzednim moim poście pisałem o podobnych parametrach między eagle a lowrence
a znam to ze swojego doświadczenia ponieważ ja mam eagle a mój kolega lowrenca tej samej rozdzielczsci i pożyczałem od niego instrukcje obsługi i w98% jest to samo.Co do ceny to sądze że trzeba zapłacić za firme ale czy warto to już musisz sam zdecydować.Jeszcze jedno rozdzielczość 480x480 uważam za wystarczającą :P :P

grzeskowiak1 - 15-10-05, 22:55
Temat postu: KTÓRĄ ECHOSONDE WYBRĆ
Mam problem którą echosonde wybrać LOWRANCE X-125 czy HUMMINBIRD MATRIX-17x
:?:

wiesławek - 16-10-05, 11:22

Przy wyborze któregoś z tych modeli kieruj się parametrami tzn jaką mają rozdzielczość moc wysyłanego sygnału,i jaki stożek pokazuje pod łódka.
Gregorek - 17-10-05, 15:31

Od niedawna uzytkuje X-125. Jesli masz jakies pytania sprobuje Ci pomoc.

Pzdr

grzeskowiak1 - 18-10-05, 20:19

Gregorek, Gregorek dzięki za odzew. Słyszałem że LOWRANCE są lepsze od HUMMINBIRDA tylko do tych drugich można podłączyć SmartCasta. Niezawsze człowiek ma łódke do dyspozycji a jak ten wynalazek się sprawuje ????

Pozdrawiam

Gregorek - 19-10-05, 13:06

Cytat:
Słyszałem że LOWRANCE są lepsze od HUMMINBIRDA

No wlasnie. Tez tak slyszalem, ale niestety nie znam nikogo, kto ma Humminbirda, wiec nie mam zadnego punktu odniesienia.

Sprawuje sie ok. Ale liczenie na to ze kiedy echo pokazuje ryby, zaraz zaczna sie brania jest zludne.
Najcenniejsza informacja z echa jest info o dnie, glebokosci. Owszem z echem jest latwiej, ale nie licz na gwaltowny wzrost skutecznosci łowienia :) Niemniej jet duzym ulatwieniem, dla niedoswiadczonego wedkarza, jak ja :)

Czy warto za takie pieniadze? Kwestia indywidualna.

Pzdr

maniek - 19-10-05, 16:45

Gregorek napisał/a:
Ale liczenie na to ze kiedy echo pokazuje ryby, zaraz zaczna sie brania jest zludne.

no właśnie ,większości wędkarzy na to liczy że jak kupi echo to ryby będą dostępne
na wyciągnięcie ręki ,zresztą ja jak kupiłem Egle to też tak myślałem , ale życie szybko
zwerefikowało że podstawą jest doświadczenie i myślenie, co niejednokrotnie miałem przykład się przekonać . Dziś już nie używam echa lub bardzo sporadycznie ,a na wyniki nie narzekam. Nie mniej fajne ustrojstwo na duże wody .

grzeskowiak1 - 19-10-05, 21:16
Temat postu: KTÓRĄ ECHOSONDE WYBRĆ
Panowie chodzi głównie o strukture dna. W wekendy jeżdże na łowiska nieznane natomiast dłuższe wypady to jziora na szlaku Brdy i choć plywam po nich od ok20 lat to co roku z pożyczona echosonda odkrywam cos nowego. Co do SmartCasta to można sondować z brzegu a łódką wolno pływać dopiero od czerwca no i niezawsze jest dostępna
Gregorek - 03-11-05, 11:08

Wydaje mi sie, ze na "echu" z malym wyswietlaczem ciezko bedzie rozpoznac czy dno jest piaszczyste czy muliste. Co do ksztaltu dna to nie powinno byc wiekszych problemow.

Co do SmartCasta... to mam mieszane uczucia. Dobre, mabrzeżne miejscowki i tak latwo rozpoznac. Chocby dlatego ze inni wedkarze, szczegolnie miejscowi juz je znaja. Wiec jesli jest wydeptana trawa, zostawione podporki to jest dobra miejscowka. Glebokosc tak samo wysadujesz olowiem ze splawikiem jak sonda smartcasta, a za zaoszczedzona kase mozna kupic sporo wedkarskich gadżetow.
No chyba ze chodzisz dzikim brzegiem, nietknietym ludzka stopa. Wtedy o wiele szybciej znajdzesz to, czego szukasz...

Zupelnie inaczej ma sie sprawa gdy jestes na plywadelku, szczegolnie na dużej wodzie ktora dopiero poznajesz. Echo jest wtedy bezcenne.

Aha, stawiam na duze (nie znaczy kolorowe) wyswietlacze.

Pzdr

maniek - 14-11-05, 09:55

Gregorek to widze że masz taki sam pogląd na Echo co i ja, tylko zanim się o tym przekonałem to mnie to troche grosza kosztowało.
Gregorek - 14-11-05, 16:53

:) Oj kosztowalo... A moja, prawie slubna tylko kiwala glowa z politowaniem...

Dopiero w tym sezonie wedkuje na powaznie :wink: , czesto z pontonu.
Nie mam "rozpracowanego" zadnego akwenu. Nie mam jeszcze stalych lowisk.
Dopiero szukam "swoich" miejsc, a z ta nietanią zabawka jest to o wiele latwiejsze i szybsze.

Teraz marzy mi sie silniczek, zebym nie musial wioslowac, albo placic za wypozyczenie...

Pozdrawiam

maniek - 14-11-05, 18:07

Gregorek napisał/a:
Teraz marzy mi sie silniczek, zebym nie musial wioslowac, albo placic za wypozyczenie...

Co prawda to prawda , ja jak kupowałem silnik to z myślą o jeziorach ,a bywałem na takich co nie wolno było używać silników spalinowych[jeż. Drawskie] więc kupiłem sobie elektryczny MinKote 65 T w sumie nie żałuje bo naprawde dobry silnik jesli ma się dobrą baterie [akumulator] ja w sumie to miałem akumulator troszke za duży [125Ah] i długo się ładował ,ale jak był pełny to prawie 8godz. można było pływać.
Ale teraz na Odre to by się przydał spalinowy tak przynajmniej 4-5kM z tym że to już
spory wydatek jak za nówke.

Gregorek - 14-11-05, 21:31

Tak sobie szukam 3-4 konnego silniczka. Slyszalem, ze lepsze sa czterosuwy, ale nie pamietam dlaczego (moze lepiej znosza prace na niskich obrotach?). No i raczej taki po 1-2 sezonach, bo nowka kupe forsy kosztuje. Moze teraz- po sezonie uda sie cos wyhaczyc :)
Kiedys sadzilem ze spalinowka nie nadaje sie do trollingu, ale szybko zmienilem zdanie.
Ostatnio plywalem wypozyczonym Marinerem 3,3 kM, 2-suw. Wszystko spoko, bardzo oszczedny, ale na wolnych obrotach dostawal takich wibracji, ze trzeslo cala lodka :x , a halas :shock:
Podobaja mi sie Hondy i Yamahy...

Pzdr

wiesławek - 15-11-05, 22:13

[quote="Gregorek"]Ostatnio plywalem wypozyczonym Marinerem 3,3 kM, 2-suw. Wszystko spoko, bardzo oszczedny, ale na wolnych obrotach dostawal takich wibracji, ze trzeslo cala lodka Mad, a halas Shocked [/qu
Moim zdaniem te trzesienie powoduje że jest to silnik jedno cylindrowy,odnośnie hałasu to jestem trochę zdziwiony.Osobiście pływam na silniku suzuki dt6 jest to silnik dwu cylindrowy i tych trzęsień nie ma halas jest do zakceptowania pdczas płyniecia można swobodnie rozmawiać dodam że ten silnik mam 12lat ikupiłem go nowego oj kosztował mnie troszke pieniedzy ale z perspektywy czasu to nie żałuje i sądze jak bede zminiał silnik to też kupie nówke

Gregorek - 27-11-05, 22:09

wiesławek napisał/a:

Moim zdaniem te trzesienie powoduje że jest to silnik jedno cylindrowy,odnośnie hałasu to jestem trochę zdziwiony.

To zgadzałoby sie z teorią motoryzacji (tak mi się wydaje). Silnik jednocylindrowy ma większe wibracje niż dwucylindrowy(ze względu na przemienne fazy na cylindrach), i tak dalej....

Ale ten konkretny egzemplarz zwyczjnie nie dał sie porównać z innymi silnikami, na których pływałem.
Bynajmniej nie chodzi o odgłos wydobywający się z tłumika...

Silnik powodował drgania całej łódki. Dawało to niesamowity, głośny rezonans. Strasząc wsszystko w promieniu 50 km :) , wywołując we mnie popędy destrukcyjne...

Na większych obrotach było znacznie lepiej...

No i przy wyborze silnika jestem ograniczony wytrzymałością konstrukcji mojego "Parostatku". Pozwala ona na zamontowanie silnika o wadze do 28 kg.

Pozdrawiam

wiesławek - 28-11-05, 17:41

To polecam ci suzuki dt6 krótka kolumna waga 27kg jest to super sprzet :D
Dt to model 2 suwowy

Gregorek - 28-11-05, 19:03

Poszperałem troche w sieci....

Na stronach Suzuki znalazłem DF 6, nie ma DT 6, ale nie o symbole mi chodzi....

DF6 to chyba najlżejszy dostępny na rynku czterosuw o mocy 6 kM :)
Z tego co pamiętam Yamaha F6-38 kg, Honda podobnie.

Dopisuje go do swojej listy poszukiwanych silników używanych przez max 2 sezony.

Pozdrówki

Gość - 14-12-05, 23:53

Wracając do Echosond....

Mam uwagę krytyczną, dotycząca funkcjonalności. Nie wiem czy tylko mojej, czy tez wszystkich.
Moze ktos ma podobne uwagi...
Może komuś ten tekst pomoze w dokonaniu wyboru.

W moim Lowrance X-125 mozna widziec ryby na dwa sposoby.

1.
Korzystac z funkcji Fish Id. Wyswietlaja sie wtedy ikonki rybek roznej wielkosci, opcjonalnie z glębokościa na jakiej sie znajdują. Funkcja tą steruje procesor, ktory (wyczytane w sieci) potrafi pokazywac rybki tam gdzie ich nie ma(np interpretować inne obiekty jako ryby), lub nie pokazywac wtedy gdy naprawde są, lub pokazywać mniej (gdy ma problem z odroznieniem ich od otoczenia). Dzieje sie tak np w sytuacji gdy rybka jest przy konarze drzewa, lub "przylega" do dna(termoklin jeszcze nie rozgryzłem :? ). Dlatego jesli chce sie wykorzystywac w pelni świadomie mozliwosci sonaru, powinno ogladac sie echo sygnalu w takiej postaci, w jakiej jest odbierane. Interpretujac samodzielnie wszystkie kształty odbijajace wiazke sygnalu-sposób nr 2.

2.
Polega na obserwowaniu przedmiotów odbijajacych sygnal na ekranie i znajdowaniu wsrod nich ryb. Sprawa niby prosta, bo rybki maja sie pokazywac w postaci luków. Mają, ale czy sie pokazują? Otóż raczej niechętnie.
Aby uzyskać pelny-rownomierny łuk trzeba, aby przetwornik znajdowal sie dokladnie w pozycji poziomej. Aby odbity sygnał ukazał sie w postaci łuku, ryba tez powinna znajdowac sie w pozycji poziomej :!: Nawet niewielkie odchylenie od poziomu sprawi, ze łuki bedą ucięte z któregoś konca. Przy niezbyt czystej wodzie, lub wodzie z duza iloscia glonow utrudnia to znacznie interpretacje echa sygnalu.

Moja praktyka zdobyta podczas kilkunastu wypadow z sonda na wode pokazuje ze uzyskanie dokladnie poziomego polozenia przetwornika jest prawie niemozliwe. Proste przykłady: a) stała predkosc, kolega przechodzi z rufy na dziób- zmienia się kąt; b) zmieniasz prędkośc łodzi- zmieniasz kąt; c) wiatr 3° wg Beauforta - zapomnij o oglądaniu czegokolwiek poza dnem- głębokość jest średnią pomiedzy odlegloscia do dna gdy lodka jest na szczycie fali i w dołku.
Myśle, że efektywność Echa możnaby podnieść, montując przetwornik przy burcie, w polowie dlugosci lodzi. Przy moim pontonie, jedynym dogodnym miejscem jast pawęż.

Reasumując: trudności w poziomym ustaleniu przetwornika, niezbyt czysta, lub kwitnaca woda powoduja znaczne trudnosci (prawie uniemożliwiają) pokazywanie sie na ekranie ryb w postaci luków,lub części łuków. Najwartosciowszym przekazem jest kształt dna, oraz glebokosc. Rybki są pikantnym dodatkiem.

Zapraszam do wymiany poglądów i korygowania ewentualnych bledów.

Pozdrawiam

Gregorek - 14-12-05, 23:54

To byłem ja, Jarząbek Wacław.... :mrgreen:
kredka - 30-12-05, 21:18
Temat postu: echosodna hummingbird - naprawa
Witajcie, pisze w imieniu mojego Dziadka, wielkiego wędkarza, któremu sprezentowalam w te wakacje sonde hummingbirda piranha max (nie pamietam modelu;P). Sonde przywiozlam ze Stanow, a zatem jest po angielsku i sa stopy zamiast metrow. Dziadek sobie spox z tym radzi, ale i tak troche mi marudzi, ze wolalaby polski i metry. Czy jest jakas firma w Polsce, ktora moglaby zmienic oprogramowanie sondy??

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi,
Kredka

Kowal - 05-03-06, 12:59
Witam serdecznie!!! Mam pytanie dotyczące echosondy, a dokładniej do faktycznego rozmiaru wykrywanych przez nią ryb. Posiadam Echosonę PiranhaMax 20 X, rozróznia ona trzy wielkości ryb i stąd moje pytanie: Czy ktoś ma doświadczenie z takimi urządzeniami i może się wypowiedzieć na temat rozmiaru wykrywanych ryb? Chodzi mi o przybliżoną wagę, tak żebym miał jakieś ogólne rozeznanie. Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam!!!
jans - 05-03-06, 17:06

W gramach czy w kilogramach? Radzę przeczytaj dokładnie instrukcję swojej sondy.
shogun_zag - 06-03-06, 20:26

Kowal, nie patrz na wielkości rybek na monitorze. Najlepiej wyłącz funkcję "fish locator" i ucz się czytać obraz. Nie znam Twojej sondy i nie znam jej czułości ani rozdzielczosci wyświetlacza.
Jak ją "rozszyfrujesz" będziesz potrafił na niej czytać bąble powietrza wydobywajace sie z dna ... mówie bardzo powaznie. Sonda, to tylko głupie urządzenie, które interpretuje każdy obiekt w toni wody jako rybę. Nawet butelkę PET przytopioną, reklamówkę, zbite wodorosty itd.

Proponuję jechac nad wodę, którą w miare znasz (lub z osobą, która ją zna), kije zostaw w domku, by Cie nie kusiły ;) i ... baw sie nią. Wyłącz wszystkie funkcje "auto". Steruj nia ręcznie. Dobieraj czułość w zalezności od głebokości, predkość do ukształtowania dna itd. "Wymacaj ją". O ile sprawą stosunkowo łatwa jest "odczytanie" rybek z toni, to znalezienie rybek na dnie jest wyższa szkoła jazdy ... i to bez trzymanki, która polega na perfekcyjnej znajomości dna. A trzymanka ... to tylko zauważyć w nim różnice ;)

Przypomnę jednak, że sonda rybki nie złowi 8)

maniek - 06-03-06, 21:45

Cytat:
Przypomnę jednak, że sonda rybki nie złowi

Shogun a nie mogłeś mi tak poradzić parenaście lat temu jak ja najwny kupił takie pudełko i myślał ze rybki z jeziorka wyłowie z zamkniętymi oczkami ,he he he .
Mimo wielogodzinych podpatrywani ,ba nawet wielo dniowych obserwacij udało mi się stwierdzić ponad wszelką wątpliwości że moja była echosonda Egle pokazuje na ekranie rybki ponad 15cm, co poniżej nie kwalfikowało się jako ryba i nie reagowała na stada płoci lub ukleij.

shogun_zag - 07-03-06, 21:49

Maniuś, nie pamietam nazwy swojej sondy (bo tak czesto jej używam 8) ) ale jak jej czułość ustawisz na maxa, to na gł. ok. 30-35 m jest tak, jak napisałem wczesniej. Co do nazwy ... sprawdze w garażu i Ci zakomunikuję.
Sonda jest kapitalna sprawą, jak sie wpływa na nowe łowisko. Szybciutko można podjąć decyzję, gdzie zakotwiczyć pływadełko. Nie musi byc to 3D super, hiper, ale wystarczy najpodlejsza, często zwana przez złosliwych ... głębokościomierzem. Kilka smignięć kogutem prawde Ci powie 8)

maniek - 08-03-06, 11:37

Tak Shogun masz racje na gł.30-40m to się sprawdza ,a nawet i o wiele płyciej też ,ale nikt nie pisze że echo mu się sprawdziło na płyciżnie np.2m bo przy takiej głębokości nigdy echo się nie sprawdzi ,no może jako gruntomierz to tak.Na targach pytałem o rozwoju echa z trasduktorem nie połączonym kabelkiem ,okazało się że to wieka wtopa
firm, jak szybko pokazali takie echa tak szybko zrezygnowali z tej opcij.Dziś na topie jest echo + GPS .

shogun_zag - 12-03-06, 12:50

Tak, widziałem też wydruk z takiego urządzonka ze współrzędnymi X, Y ... taka mapa batymetryczna ;)
A moja sonada to Apelco 470 ... sprawdziłem ;) Leży od 3 lat bezczynnie i sie nudzi 8)

radzio270382 - 05-04-06, 18:24

szukam porady czy można kupić echosonde która będzie pracowała na głębokości około 2m i 3m ajak jest taka to jaki model bo u mie głębszej wody niema miałem takom co siegała do 25m czy coś takiego ale sie niesprawdziła i sie już 2 razy zepsuła a ryb niepokazywała tak że jaka sonda jest najlepsza która sie sprawdza no i pokazuje ryby.za odpowiedz dziękuje bardzo
jans - 05-04-06, 19:34

Osobiście bym Ci radził przeczytać coś na temat echosony,na jakiej zasadzie to pracuje.Na takie łowisko nadaje się każda .Tylko prawdopodobnie Zadna nie pokaże Ci ryb.
Pozd, Janusz

shogun_zag - 09-04-06, 21:30

Janusz Dobrze prawi. Najpierw nalezy poznac zasade dzialania ... jak to ustrjstwo mierzy pod woda :mrgreen: .
A co to Twego pytania radzio270382, to nie sadze bys znalazl sade, ktora mierzy do 3 m 8) Szybciej znajdziesz taka, ktora mierzy OD 3 m :lol:

artur - 06-05-06, 23:17
Temat postu: Echosonda....
witam wszystkich forumowiczów
mam do Was pytanie odnośnie echosondy, noszę się z zamarem kupna echosondy PiranhaMAX 10 Portable , czy może ktoś z Was miał do czynienia z tym modelem?
dodam że:

* łowię na jeziorach
* najczęściej z łódki
* za każdym razem staram się łowić na innym jeziorze
* echo potrzebuje do badania dna jeziora

nie jestem obyty w temacie echosond, jednak zależy mi na informacji czy podany wyżej model spełni podstawowe oczekiwania

poniżej podaję dane echosondy:

Depth Capability: 600 ft
Display Window Size: 3 7/8” Diagonal
Display Matrix: 160V x 132H
Display Type: 4 Level Grayscale High Contrast FSTN LCD
Power Output: 100 Watts (RMS) 800 Watts (Peak to Peak)
Operating Frequency: 200kHz
Sonar Coverage: 20° @ -10db
Transducer: Inside Hull or Transom Mount
Power Input Range: 10-20 VDC
Mounting: Easy On, Easy Off Tilting Mount
Unit Size: 4 3/8” W x 6 1/8”H x 3 ¼”D

a link do tego modelu znajduje się tu:
http://www.humminbird.com/products.asp?ID=438

z góry dziekuję za podpowiedzi i odpowiedzi

dudi - 16-05-06, 13:07

No a ja jeszce mam n pytanie co sadzicie o takiej tanioszce : http://www.allegro.pl/ite...wedkarska_.html

Czy to sie wogole do czegos moze nadawac ?

A nad tym bym sie zastanowial : czy nie kupic :)

http://www.allegro.pl/ite...wa_taniej_.html

wiesławek - 18-05-06, 22:35

Witaj Dudi moim zdaniem nie ma co sobie głowy tymi zabawkami zawracać lepiej poszukać coś lepszego i wydać większe pieniądze i być zadowolonym.
wesoły - 29-06-06, 16:11

cześć
słyszałem że jest gdzieś w łodzi przeprogramowują sondy na system metryczny polskie menu

shogun_zag - 30-06-06, 09:11

Popytaj u dystrybutorów krajowych. Jeśli nie oni, to wskażą ... KTO i GDZIE :cool:
Powodzenia ;)

kamikaze5 - 10-07-06, 17:32
Witam

Chciałbym zakupić echosonde do połowu z łudki na zbiornikach takich jak Turawskie, Nyskie, czyli zbiorniki retencyjne bardzo duże.

Chciałbym zakupić jedną z najtańszych z dostępnych firm, tylko która firma posiada dobre echosondy.
Kolega, który łowi na Nyskim i posiada echosonde Lowranca twierdzi ze jest jedna z najlepszych firm. Jego kolega który posiadał Hummnibirda po roku sprzedał ja i kupił własnie Lowranca.
W sklepie wedkarskim, sprzedawca który jest po części zawodowcem posiadał juz 8 różnych echosond i twierdzi ze najlepiej kupic najtansza np Fish Finder, ponieważ posiada polskie menu i ma serwis w Polsce. O Lowrancu wypowiadał sie nie zachecająco.
Co sadzicie o tym, czy wiecie, co kupic za te 600zł??

wiesławek - 10-07-06, 21:58

kamikazepoczytaj tutaj http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=374
kamikaze5 - 11-07-06, 00:49

W tym temacie pisane jest tylko o Lowrance i Eagle, moze ktos ma doswiadczenie z Hummnibirdem gdyż jest dość popularny w Polsce, albo inne firmy gdyż roznice cenowe sa dość spore.
Poszukałem troche w necie i znalazłem dość fajny artykuł, który może pomóc w wyborze echo.
artykuł o echosondach

wesoły - 12-07-06, 00:43

mój tato kupił echosonde Hummnibirda Matrix 17 i jest bardzo dobra
shogun_zag - 12-07-06, 13:42

Drodzy Ludziska, a wytłumaczcie mi, co oznacza pojęcie "dobra" :cool:
Czy ma miec GPS, pomiar temperatury wody na okreslonych głębokościach, grafike 3D, funkcję odróżniania gatunków ryb z podaniem ich wymiaru?
I to wszystko ma byc za 600 zł :shock: :lol: :lol: :lol:

Posłuchajcie, prawdopodobnie mało kto z nas potrafi "czytać" wskazania sondy i interpretować jej odczyty, np. odróżnić kamień na dnie od ryby. Czy nie wystarczy Wam sama funkcja pomiaru głębokości i odczytu twardości dna i roślinności? :cool:
Myślę, że to już super informacje wystarczające do wyboru właściwego łowiska :smile:

artech - 12-07-06, 14:35

A mi na mojej Oderce narazie wystarcza znajomość łowiska :wink:
andi64 - 12-07-06, 20:24

i o to chodzi :grin:
shogun_zag - 12-07-06, 23:27

No właśnie ... i pamietajcie, ze sonda Wam ryby nie złowi :cool: Traktujcie ja jedynie jako pomocnika w wygodnym wedkowaniu, jak np. polaroidy :lol:
wiesławek - 13-07-06, 04:49

shogun_zag napisał/a:
No właśnie ... i pamietajcie, ze sonda Wam ryby nie złowi :cool: Traktujcie ja jedynie jako pomocnika w wygodnym wedkowaniu, jak np. polaroidy :lol:
i to są święte słowa :lol:
dudi - 13-07-06, 22:47

ja chce kupic to i pewnei kupie mysle ze mi styknie. Strasznei duzo osob ja kupuje
http://www.allegro.pl/ite...wa_taniej_.html

shogun_zag - 13-07-06, 22:57

Ja bym to nazwał raczej ... głębokościomierzem i uważam, że takie coś całkowicie wystarczy.
dudi - 14-07-06, 09:30

No jak bede pwny na stówe to bede wysyłał maile do tych co kupili i zobacze czy warte napewno. Ale jak tu shogun_zag mowisz ze wystarcza to juz jest ok :) Mi tez sie tak wydaje ze bez sensu wydawac 1000zl ( i wiecej )za echosonde placąc wlasnie za kolorki i jakies bajery.
shogun_zag - 14-07-06, 11:43

dudi napisał/a:
placąc wlasnie za kolorki i jakies bajery.

Właściwa interpretacja :cool:

dudi - 14-07-06, 11:54

Dziekuje :D
shogun_zag - 14-07-06, 12:15

Ależ proszę :grin:
kamikaze5 - 14-07-06, 16:08

Jednak ja jestem za najtansza firmowa echo. Wole odłożyć przez kilka miesiecy wiecej i dać 500zł za np Eagle niż ta z allegro.
Ale to tylko moje zdanie:]
Narazie jestem zdecydowany na Eagle - duzy plus to 60 stopni stozek(powiedziano mi ze im wiekszy tym lepszy)

wiesławek - 14-07-06, 18:24

kamikazemasz racje lepiej wydać raz pieniądze i kupić coś lepszego a z Eagle napewno będziesz zadowolony w tej chwili używam już drugie echo tej firmy i jestem zadowolony.
miron - 15-07-06, 03:04
Temat postu: ECHOSONDA ---OD JAKIEJ SUMY NAPRAWDĘ DZIAŁA ???
ile właściwie powinno się wydać na echo żeby starczyło na zaporówki i rzeki (Odra) ???

podajcie proszę preferencje co do firmy i modeli i ceny
myślę o dobrej echosondzie ile taka kosztuje ???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

wiesławek - 15-07-06, 16:59

miron tyle powinieneś wydać na ile cię stać :smile: ja proponuje ci firme eagle i w tej cenie jaką podałeś to napewno coś sobie kupisz i bedziesz zadowolony dodam że za2000zł można już kupić echo z gps.Ja mam echo o rozdzielczości 320/320 i pływam z nią po Śniardwach i jak narazie mi wystarcza :razz:
maniek - 15-07-06, 17:55

miron napisał/a:
rzeki (Odra

Te dostępne nie nadają się na rzeki typu Odra ,ale Miron to moje zdanie .
wiesławek napisał/a:
Ja mam echo o rozdzielczości 320/320 i pływam z nią po Śniardwach i jak narazie mi wystarcza

Wiesławek czy GPS-sem

miron - 15-07-06, 18:06

Maniek jakie echosondy są dobre na rzeki (Odra)?
co sądzisz o eagle?co o lowrance ? a co o innych firmach?

miron - 15-07-06, 18:12

echo jest mi potrzebne na Odrę i zbiorniki zaporowe ale na jeziora też powinna być dobra

z rozmów forumowiczów można wywnioskować , że najtańsza jest lepsza bo nie ma bajerów i jest kasa na inny sprzęt a ryby odróżnić też można na taniej a z funkcją fish-id nie ma co pływać po pokazuje glony zamiast ryb

czy mam choć trochę racji??? :wink:

wiesławek - 15-07-06, 19:42

Maniek moja echosonda jest bez gps jak swoją kupowałem to te z gpsem wchodziły na rynek i cena była dla mnie za wysoka i tak żeby było taniej to swoją zakupiłem przez znajomego w USA .
Miron to ty masz zdecydować co chcesz mieć napewno te droższe są lepsze przedewszystkim są dokładniejsze i są czytelniejsze tzn można na nich zobaczyć wiele więcej szczegółow i mają mniej błedów .Podam ci przykład miałem wczesniej echo eagle już nie pamiętam jego symbolu ale to było najprostsze i próbowalem pod sonarem machać szarpakiem żeby sprawdzić czy mi poaże ruch rybki echosonda i nic nie było na ekranie czasami bylo tak że ryby braly dosłownie spod łódki i na echosondzie nic, w obecnym modelu spuszczam przynęte pod sonar i wykonuje nią ruch i na monitorze widac tor poruszania się przynęty.Jak siędo jutra uspokoi wiatr to popłynę na ryby i może uda misię zrobic kilka fotek to zamieszcze na forum.

miron - 15-07-06, 23:31

dziękuje czekam z niecierpliwością
jesli to mozliwe możesz spróbować (jeśli chcesz) zaznaczyć w programie paint lub innym szczegóły na zdjęciu obrazu z echosondy (np. ryby , tor przynęty , rodzaj dna)
jeśli chcesz napisz coś o echosondzie której używasz , może jakaś fota...no i cena... :oops:

wiesławek - 16-07-06, 13:11

miron tu masz adres strony gdzie możesz poczytać na temat echosond i pobrać symulatory echsond i tam jest również cennik http://www.echosonda.pl/.
Odnośnie zdjęć swojej to musisz poczekać wiatr uniemożliwił mi wyjazd na ryby ja mam model eagle fish mark 320

maniek - 16-07-06, 15:55

miron napisał/a:
Maniek jakie echosondy są dobre na rzeki (Odra)?

Napisze tak ,z dobrym procesorem bo to całe serce echa.Nie zamierzam nikogo namawiać do żadnej z firm ,ale dości długo używałem eagle modelu niestety nie pamiętam hit z lat 90 .W zasadzie była ok, nie nażekałem ,dużo pomogła mi na dużych jeziorkach i duże zębacze to dzięki echa mam na rozkładzie.ale nie wszystko takie proste by było gdyby nie ciągła nauka o echosondach,a mineło pare lat zanim nuczyłem się kiedy oszukuje a kiedy pokazuje prawde.To co napisał Wiesławek było i umnie nie wszystko pokazywała choć i rybki pod czujnik podprowadzałem i co się okazało mniejszej rybki jak 20cm nie pokazuje troche dziwne dlamnie to było ale tak ponoć procesor był ustawiony ,dowiedziałem się tego w serwisie nieco pużniej.
Z tego co wyczytałem Eagle były robione na podzespołach z Lowrenca ,teraz być moż jest inaczej tego nie wiem ,szkoda że się pozbyłem materiałow na temat echosąd.
Miron poszukam artykułu na temat używania echa na rzekach to ci zapodam .

miron - 17-07-06, 14:06

dzięki bo nie wiem dosłownie nic o łowieniu w rzece przy użyciu echa parę artykułów w WŚ to za mało
miron - 31-07-06, 00:39

oglądam właśnie symulator echa Wiesławka
Wiesławek nie widzę jakiejś nadzwyczajnej wyższości tej echosondy nad innymi , tańszymi modelami ale może tylko ten symulator nie pokazuje realnych możliwości twojego echa

artur - 04-08-06, 23:54

No i kupiłem sobie echosondę :)
Na razie używałem jej tylko raz na jeziorze z kolegą który to jezioro dobrze zna. Na początku popływaliśmy po "górkach" i "dołkach" wskazanych przez kolegę żeby się upewnić czy echo dobrze wskazuje, no i zdało celująco, pływając po jeziorku odkryliśmy jeszcze kilka ciekawych miejsc ukrytych skrzętnie pod lustrem wody, czułość echosondy była nastawiona na max- także wskazywała wszystkie ryby (ten model pokazuje 3 wielkości), najczęściej wskazywała ryby przy krzaczkach bądź lekkich dołkach czy górkach, jako ławicę, bądź pojedyncze sztuki, i na jakiej dana ryba znajduje się głębokości, znając upodobania ryb do przebywania w danych miejscach, można się było domyśleć jakie to są mniej więcej gatunki. Echo pokazuje również jakie jest pod nami dno czy muliste czy też nie. Za pierwszym razem nie braliśmy wędek, i nie rzucaliśmy od razu w to miejsce gdzie pokazało rybę, myślę że echo głównie służy do tego ażeby dowiedzieć się jaki w danym miejscu mamy grunt, jakie ukształtowanie dna i jego "twardość" aczkolwiek kiedy echo krzyknie że na 2 metrze jest duża rybka to korci aby od razu wziąć kij w rękę i czesać wodę :D pomimo tego że ryba pokazała się tylko przez chwilkę i popłynęła sobie dalej ;) Zapewne większość z Was drodzy forumowicze zastanawiało się nad kupnem echosondy, mnie skłoniło do tego to że wyjeżdżam na ryby na różne jeziora których nie znam, nie posiadam takiej wiedzy jak wędkarze którzy łowią na danym jeziorku od dłuższego czasu, a skoro już wydaję pieniążki na wyjazd, to chciałbym wiedzieć w jakim miejscu na danym jeziorze jest największa szansa złowienia innej ryby niż uklejka bądź płoć, może się okazać, że przez 2 dni łowiliśmy bez większego skutku 15 metrów od świetnego miejsca a dowiedzieliśmy się o nim w dniu wyjazdu :D . Pozdrawiam.

maniek - 05-08-06, 14:42

Artur czy kupiłeś tą co pisałeś czy inną bo nie piszesz jaką.
artur - 05-08-06, 16:08

maniek napisał/a:
Artur czy kupiłeś tą co pisałeś czy inną bo nie piszesz jaką.

witam
Kupiłem tą co pisałem powyżej Piranha max10 portable- ściągnąłem sobie ze stanów i nie zwróciłem uwagi że jest to wersja na stany :) czyli pokazuje głębokość w stopach a temperaturę w fahrenheit-ach, no ale dzieli się mniej więcej przez 3 i wychodzi na polskie :) . Gdyby ktoś z Was chciał kupić takie urządzenie to niech zwróci uwagę czy jest international, jeśli będzie international to będzie miał obsługę w języku polskim i europejskie skale miar.
Pozdrawiam

magoo2 - 10-08-06, 11:54

Witam wszystkich forowiczów
Co do przerobienia to jest gość co to robi, ale się ceni ;)
W razir pytań zapraszam na pw
pozdr
magoo

fkuzi555 - 21-08-06, 22:26
Temat postu: SONDA Z GPS - MAPY
witam
mam sonde Eagle Fish Elite 500c. jest to sprzet wyposazony w odbiornik GPS. polozenie znajduje bezproblemowo, ale chcialbym wgrac mapy Polski, a w szczegolnosci polskich jezior. sprzet przyjechal z USA i caly nasz kraj, to jedna wielka plama... sprzet posiada tez slot na karty SD/MMC. czy ktos z Was wgrywal mapy do sondy?? jesli tak, to prosze o pomoc :) z gory dziekuje. pozdrawiam

iza - 20-09-06, 10:19
Temat postu: APELCO ECHOSONDA
Witam wszystkich!!! Czy ma ktoś instrukcję do echosondy apelco fishfinder 460? Szukałam w internecie jednak nic nie znalazłam, pomocy ... :sad:
shogun_zag - 20-09-06, 19:47

Ja mam Alelco, tylko nie wiem, który model ... tak często jej używam ;) Jutro poszukam instrukcji po szafkach o dam Ci znać. Dodam, że mój to stary hebel ... z lat osiemdziesiątych :lol:
Napisz, jakie ma funkcje a postaram się objaśnić ich zadania i dzialanie

iza - 21-09-06, 10:13

Super by było jak byś znalazł. Na tym moim jest kilka przycisków:
1. range 2. sens 3. w-line 4. zoom 5. b-lock 6. contr 7. chart spd 8. alarm 9. set up 10 mode i trzy czarne koło wyswietlacza.

Jak mozesz to opisz kazdy z nich w kilku zdaniach .
Dzięki i pozdrawiam pa :smile:

shogun_zag - 21-09-06, 14:56

Funkcje sa praktycznie identycznie ;) NIe pamiętam już, ale jest tam taka krzyżówka przycisków, które jeśli sie naciśnie jednocześnie odpalaja jeszcze jakieś dodatkowe funkcje typu fish locator, range fish itp. To wszystko pisze w instrukcji w j. angielskim.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość ... prawdopodobnie mam jeszcze na jednym z HDD skany tej instrukcji i prawdopodobnie przetworzone na .doc, bo kilka lat temu już komuś ją wysyłałem.
Teraz tylko pozostaje mi poszperać w 360 GB i już ... będziesz uleczona / uleczony :cool: :lol:

iza - 21-09-06, 22:08

To wspaniale, że masz ją przeskanowaną. Daj mi znać jak znajdziesz to napisze mojego maila i mi wyślesz. Rewelacja dzięki pozdrawiam pa pa :grin:
shogun_zag - 21-09-06, 23:31

Mam, znalazłem :)
W jakim formacie sobie zyczysz? .doc, czy .jpg :cool:
Moja starucha jest ... łoooooooooo taka:

Co prawda dokonała już żywota, ale papiery zostały :)

Ale ... nie tak prosto będzie. Musisz spełnic moje dwa warunki :mrgreen:
1. przedstaw sie precyzyjnie, włącznie z numerem butów tutaj: http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1249

2. wyslij mi na PW swoją @

I już :grin: Proste, prawda? :lol:

iza - 22-09-06, 16:34

Warunki spełnione :lol:
A jeśli chodzi o format to nie mam wymagań.
Pozdrawiam pa

shogun_zag - 22-09-06, 21:01

Warunek nr 1 nie spełniony :(
iza - 22-09-06, 21:48

Warunek nr 1 spełniony. :lol:
A maila mojego masz.

shogun_zag - 23-09-06, 22:33

iza napisał/a:
Warunek nr 1 spełniony. :lol:

Potwierdzam :cool:
iza napisał/a:
A maila mojego masz.

Taaaakkkkk? Mówisz o tym w stopce? Hmmm, to w takim razie Ty masz mojego. Wyślij mi w takim razie na niego jakiś załącznik :mrgreen:

iza - 24-09-06, 14:56

ja wysłałam swojego maila do ciebie jako wiadomosc prywatna. To znaczy ze nic nie doszlo.
shogun_zag - 24-09-06, 20:02

Skoro nie doszło ... ani na PW, ani na @, znaczy, ze nie wysłałaś NIC. Nie ma innej mozliwości
Zresztą to Ty potrzebujesz instrukcji i to własnie Tobie powinno na niej zależeć. Za stary jestem na zabawę w kotka i myszke :cool:
Powodzenia

iza - 24-09-06, 22:40

Ja tez nie mam za miaru bawic sie w kotka i myszke, bo po prostu mnie to nie bawi. Nie jestem takim komputerowcem jak ty. Przykro mi. Jak mozesz to ty wyslij mi swojego maila i ja wtedy odpisze i bedzie po sprawie dzieki
shogun_zag - 27-09-06, 11:28

Chciałbym Ci Izo bardzo podziękować, że pozwoliłaś mi do siebie wysłać instrukcję i że śmiałem zapytać Cię, czy dotarła :mrgreen:
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję i przepraszam za kłopot :cool:

iza - 28-09-06, 10:22

Dziękuję za pomoc.
ryba25 - 11-10-06, 10:19
Temat postu: Echosnonda x 125!!!!
Witam kolego wedkarzy,mam takie skromne pytanie!! jestem posiadaczem echosndy x125,mam ja od niedawna i chciałbym sie dowiedziec jakis szczegołow w ustawieniach echosondy,głownie chodzi mi o odczyt dna(typu karcze krzaki oczywiescie tez ryby ktore tez sie przy nich znajdują) i chciałbym sie dowiedziec czy korzystacie z funkcij ,,Łuki,,zawnymi banany?
shogun_zag - 11-10-06, 20:06

Witam
Funkcje fish locator mam wyłączoną i nie interesuje mnie to, co w toni pływa. Konfiguracja dna jest dla mnie ważna.

ryba25 - 11-10-06, 23:29

Witaj morzesz troszke bardziej temat rozwinąć!! Zgory wielie dzięki
to sa moje poczatki tu klikaniu :shock: :) pozdrawiam łukasz

shogun_zag - 12-10-06, 23:06

Co tu rozwijać, prace doktorskie miżna by na tym zrobić i jeszcze inni mogli by sie na tym temacie doktoryzować.
Pewne jest jak śmierć, że ryby trzymaja się górek i znacznych spadków. Jeśli takie miejsca znajdziesz, znajdziesz i ryby, bez wzgledu czy białe, czy zebate. Jedne za drugimi podążaja ;)
Nie ma się co teoretyzować, tylko zapinaj sonde do krypy i na wodę ... ucz się czytać obraz sondy. Tego Ci nikt nie wytłumaczy, to trzeba samemu .... . To tak, jakby kazano Ci wytłumaczyć komuś, jak sie jeździ na rowerze bez kółek bocznych samemu utrzymując równowagę. Umiałbyś? :cool: Sorki, ze tak lakonicznie, ale taka jest prawda i jak zacznę pisac Ci farmazony o odbiciach fal, babelkach powietrza w toni, to Ci tylko w głowie namieszam.
Sondę i nad wodę uczyć się ... tylko bez wedki, bo będzie CIę korcić ;)

ryba25 - 13-10-06, 08:26

witaj piotrze:) dzięki za wszelkie informacje widze ze tu troszke cie pnisło z filozofaniem ale spoczko :smile: nie jestem z pierszej ładpanki jak to sie czasem mowi,to pytanie było takie z czystej ciekawosci,i ewentualnie dowiedziec sie czegos dodatkowego o tej zabawce :smile: ,
Pozdrawiam i miłego Weekendu

shogun_zag - 13-10-06, 11:41

ryba25 napisał/a:
widze ze tu troszke cie pnisło z filozofaniem

Hmmm, a konkretniej ... ?
ryba25 napisał/a:
nie jestem z pierszej ładpanki jak to sie czasem mowi,to pytanie było takie z czystej ciekawosci

Z pytania można wywnioskować co innego ... że jesteś zielony jak liść wiosną :cool:
To może ja się czegoś od Ciebie dowiem ... napisz mi prosze, jak rozpoznac rybę przyklejoną do dna od np. korzenia. Za skarby świata ... nie wiem. Czternaście lat sie tym bawie i nie wiem :oops:

ryba25 - 13-10-06, 15:43

Witaj moze zacznijmy od tego na czym pływasz jakiej sondy urzywasz??mysle ze cieszko rozkminic czy to korzeń czy to ryba,ale jesli sandacz przykładowo siedzi pod korzeniemi to za chiny ludowe nie rozpoznasz czy on tam siedzi pod korzeniem..a co to sondy mojej i tego co napisałem to tylko czysta ciekawosc,jestem na tym forum moze 4 raz wiec poznaje wszystko i to pytanko to tylko czysta ciekawosc:) ale fajnie tak wymieniac sie roznymi ciekawymi pogladami:)
Pozdrawiam cie

wobler129 - 18-11-06, 22:18

Postanowiłem odnowić temat zadając podobne pytanie. Potrzebuję echosondy do przebadania jeziorek - atrakcujnych miejscówek sandaczowych. Chciałbym kupić chosondę za jakieś 150zł. max. czy to jest możliwe ? Echoonda powinna być prosta w obsłudze... Czy może macie jakieś inne sposoby na zbadanie dna jeziorka ? Wyszukania górek dołków itd. ?
wobler129 - 22-11-06, 21:52

Ok. nowa propozycja echosonda Elage cuda 168 kosztuje około 500zł.. Znajomy mi ją polecił. Echosonda ma poprostu badać głębokość dna, pokazywać dno - czy są górki itd. Chodzi mi o echosonde, która będzie miała funkcje potrzebne do szukania sandaczowych miejscówek. Ma kosztować do 500zł. max. Piotr powiesz mi coś na ten temat? Bo chyba jesteś jednym z tych, który zna się na tym. Echosonda ma być także łatwa w obsłudze, żeby nie było, że nie umiem jakiejś funkcji włączyć, która będzie mi potrzebna. Powiedz mi nazwe echosondy i jak możesz to prześlij mi na priva jakąś stronke sklepu, na który będę mógł kupić tą echosonde. Więc czekam...
shogun_zag - 23-11-06, 21:22

wobler129 napisał/a:
Powiedz mi nazwe echosondy i jak możesz to prześlij mi na priva jakąś stronke sklepu, na który będę mógł kupić tą echosonde. Więc czekam...

Maciuś ... dała Ci Bozia rączki a przy nich paluszki, które potrafią klepać po klawiaturze?
Jeśli tak, to szukaj, szukaj aż znajdziesz a nie licz na gotowiznę.
Nie pisze tego złosliwie, ale obserwując Twoje ostatnie posty, oczekujesz gotowców. Nie ma łatwo, najpierw sam się wypoć, a dopiero jeśli będziesz miał problem, który będzie prez Ciebie przemyślany i będzie polegał na xyz, wtedy sie odezwij a na pewno ktos Ci doradzi.

P.s.
I nie licz na znalezienie sandacza przyklejonego do dna za pomocą echosondy :cool:
Jeśli ktoś z foromuwiczów to potrafi, niech sie odezwie.

MagnuM - 23-11-06, 21:37

"Szukajcie a znajdziecie" :cool:
wobler129 - 23-11-06, 22:08

shogun_zag a co powinna mieć sandaczowa echosonda ? Bo tego to napewno nigdzie nie znajde :???:
shogun_zag - 23-11-06, 22:16

Powinna mieć wyświetlacz, przyciski i to coś na kablu, co zanurza sie w wodzie. Dobrze by tez było, gdyby miała akumulatorek do zasilania całości.

P.s.
Przydatne funkcje to pomiar głębokości i odczyt dna (twarde/muł). Jak dla mnie reszta jest zbędna. Są tez bajery jak pomiar temperatury na poszczególnych głębokościach. Nie zauważyłem jednak dzięki temu większej ilości ryb w siatce ;)

zbyszek - 26-11-06, 21:22
Temat postu: Proszę o pomoc !!! Matrix 47 3D
Bardzo proszę o pomoc w uzyskaniu Instrukcji w j. polskim do echosondy Matrix 47 3D. Jeśli ktoś posiada i chciał by mi pomóc w w/w sprawie to będę bardzo wdzięczny. Proszę o kontakt na forum oraz pod adresem zb1969@op.pl .

Pozdrawiam !!! Zbyszek

tomek1 - 26-11-06, 21:49

Znalazłem tylko angielską.

http://www.humminbird.com/images/PDF/Matrix47.pdf

Na oficjalnej stronie Humminbird znają tylko english i french.

W Polsce oficjalnym dealerem jest http://www.normark.pl/pl/ Może u nich popytaj.

Tyle wyszperałem :wink: Pozdrawiam

zbyszek - 26-11-06, 22:09
Temat postu: Matrix 47 3D
Witam !!

Wielkie dzieki za zainteresowanie. Posiadam oryginalną instrukcję w języku angielskim i francuskim . Kupiłem w USA tą echosondę i mam tą instrukcję, potrzebuję jednak w j. polskim. Jeszcze nie wiem czy moje echo ma możliwość zmiany jednostek na system metryczny i j. polski , ponieważ nie odpaliłem jeszcze sprzętu ( nie mam akumulatora)

Jeśli ktoś posiada taką instrukcję to proszę o kontakt: zb1969@op.pl, gg 9100708 lub na forum.

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam !!!!

tomek1 - 26-11-06, 22:16

zbyszek napisał/a:
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie
Nie ma sprawy, zaglądaj do nas czasem :wink:
kasa - 03-01-07, 15:11

Osobiście nie mam echosondy jest to dość drogi wydatek a wogule dużo na rybach jestem na odrze i mi się nie zabardzo przyda :) :).....:D
Lesio - 03-01-07, 16:22

Ja mam gdzieś od 2 lat prostą echosondę o nazwie 'see to sea' produkcji chinskiej, czy koreańskiej, kupioną na allegro za ok. 250zł. Wadą jest mały ekran, ale za to dobrze wskazuje głębokość i rodzaj dna - przy twardym jest gruba ciągła lina, przy mule - są same kropki zamiast lini - od bardzo rzadkich po gęsto ułożone - w zależności od stopnia zamulenia. Pokazuje też 3 wielkości ryb. Wadą jest także koniecznosc ręcznego skalowania glębokości, jaką ma wskazywać np. jeżeli wody jest na 7 m, skalę trzeba ustawić na ok. 10, jeżeli głebokość się zmieni do pow. 10 m- trzeba zwiększyć skalę, żeby na całym ekranie mieć pokazany odczyt z czujnika. Kąt stożka wynosi 40 stopni. Dzięki niej namierzyłem kilka górek. Generalnie był to udany zakup.
Mody - 10-01-07, 12:39
Temat postu: Czy warto kupić echosondę see to sea ??
chcę kupić echosondę i ostatnio oglądałem na internecie to są takie echosondy see to sea tylko nie wiem czy to nie jakiś bubel .. ;/ co wy o tym sądzicie ?? :smile:
andi64 - 10-01-07, 12:52

trudno z
Mody napisał/a:
see to sea
coś wywnioskować,
jakbyś wrzucił jakiś link z fotą i opisem to morze ktoś łaskawy
zareaguje w odpowiedni sposób :grin:

Mody - 10-01-07, 13:03

Andi widze że z zabrza :P gdzie to na rybki jeździsz dzierżno .. pławniowice ??
Mody - 10-01-07, 13:05

niestety nie można linku
tomek1 - 10-01-07, 13:09

Mody napisał/a:
tu w tym linku jest ta echosonda see to sea ... co sądzicie ??

Skasuj tego linka do allegro zanim tu wpadnie jakiś moderator :wink: Zakaz wklejania linków do Allegro!

Mody - 10-01-07, 13:12

no cóż nie można linków :D :D
Mody - 10-01-07, 13:12

dzięki tomek :D
andi64 - 10-01-07, 15:25

Mody napisał/a:
gdzie to na rybki jeździsz dzierżno .. pławniowice ??

i tu i tu, ale na sandały to na małe pławki,
co do echosondy to znajdż ten sam typ w jakimś sklepie internetowym np.
http://www.fishing-mart.c...=62&producer=45

Mody - 12-01-07, 12:33
Temat postu: kąty stożka .... ??
chciałem się dowiedzieć czym się różni stożek 20 stopni od 60 stopni .. no to że ma większy zasięg 60stopni to wiem .. ale słabiej wtedy określone jest dno ???? jak to jest ...
Lesio - 12-01-07, 13:07

Większy kąt daje większe pole widzenia - penetrujesz szerszy obszar pod łódką i tyle. Może to mieć istotne znaczenie przy większych glębokościach, kiedy różnica sięga pewnie kilku metrów.
Mody - 12-01-07, 13:39

no okej .. ale przy 20 i 60 jest taki sam odczyt z dna tzn.. czy jest muł czy kamienie ?? czy przy 60 jest troszkę mniej precyzyjny ten odczyt ??
tomii - 12-01-07, 13:59

Precyzja zależy w głównej mierze od jakości, a tym samym precyzji urządzenia a nie od kąta stożka.

Sądząc po wieku doskonale pewnie wiesz jak wygląda figura geometryczna zwana stożkiem. Jej przekrojem jest trójkąt ostrokątny i równoramienny.

Na wierzchołku tego trójkąta znajduje się echosonda. Jeżeli kąt wierzchołkowy ma 20 stopni to automatycznie podstawa tego trójkąta czyli odcinek widzianego przez sondę dna jest krótszy niż w przypadku kiedy kąt ma 60 stopni.
Najlepiej to sobie uzmysłowić biorąc kartkę papieru i rysując dwa trójkąty:
1. Równoramienny o koncie wierzchołkowym 20 stopni
2. Równoboczny o koncie wierzchołkowym 60 stopni
Porównaj długość podstawy jednego i drugiego a zobaczysz róznicę. Pamiętaj tylko, że te trójkąty muszą mieć taką samą wysokość.

Pamiętam że w wieku 17 lat wszyscy się zastanawiali po co mi znać twierdzenie Pitagorasa i mówili "Pitagoras twierdzi, że matematyka śmierdzi" ale jak sobie przypomnisz jego twierdzenie w oryginale i dodasz podstawy trygonometrii to będziesz mógł policzyć bez problemu jaki odcinak dna widzią echosondy z kontami 20 i 60 stopni przy danej głębokości.

Jeżeli znasz orientacyjne głębokości zbiorników na których łowisz to taki mały matematyczny eksperyment z pewnością pomoże Ci w dokonaniu wyboru echosondy.
Zasada jest jedna: im mniejszy kąt stożka tym bliżej łowiska trzeba podlpłynąć żeby poznać strukturę dna.

Mody - 12-01-07, 14:23

dzięki tomi ... no wiesz ale ja nie za bardzo lubię mate... no ale jak widać w wędkarstwie jest potrzebna :lol:
maniek - 12-01-07, 23:37

Tomi niech cie :lol: ,ale dałeś wykład ,myślałem że to forum wędkarskie a tu masz ,tego co nie lubie.A tak poważnie ,to wszystko zależy od echa ,wiadomo im droższa tym lepsza ,wąski stożek jest dokładniejszy mniej szumów zbiera ,większy stożek bardziej potrafi oszukać ale oczywiście nie do konica bo jeszcze moc sygnału jest ważna .
Mody - 13-01-07, 00:04
Temat postu: dwie echosondy do wyboru ... ??
chcę kupić echosonde i mam problem w wyborze .. bo jedna ma stożek 60 stopi a druga 20 stopni i między innymi dlatego się waham .... a łowiska na jakich łowię mają głębokości około 7-8 m co byście mi polecili ... są to echosondy : eagle cuda 168 i Piranha max 10
Jaką byście mi polecili ??

Mody - 13-01-07, 00:11

aaaa .. i jeszcze jedno .. nie potrzebuje żeby mi pokazywała jakiej wielkości są ryby i że są tam wogóle .. mi jest potrzebne żeby jak najtrafniej pokazała mi czy dno jest twarde czy nie i podwodne górki ...
tomii - 15-01-07, 09:08

maniek napisał/a:
myślałem że to forum wędkarskie a tu masz ,tego co nie lubie

Niech młodzież trochę pogłówkuje (to nie boli) zanim zada pytanie czekając na gotowca.
Mody, po co zakładałeś drugi temat o echosondzie :?:
Może przerzuc go tutaj bo się bajzel robi. :wink:

Fish_bZt - 31-01-07, 18:54

Lesio napisał/a:
Ja mam gdzieś od 2 lat prostą echosondę o nazwie 'see to sea' produkcji chinskiej, czy koreańskiej, kupioną na allegro za ok. 250zł. Wadą jest mały ekran, ale za to dobrze wskazuje głębokość i rodzaj dna - przy twardym jest gruba ciągła lina, przy mule - są same kropki zamiast lini - od bardzo rzadkich po gęsto ułożone - w zależności od stopnia zamulenia. Pokazuje też 3 wielkości ryb. Wadą jest także koniecznosc ręcznego skalowania glębokości, jaką ma wskazywać np. jeżeli wody jest na 7 m, skalę trzeba ustawić na ok. 10, jeżeli głebokość się zmieni do pow. 10 m- trzeba zwiększyć skalę, żeby na całym ekranie mieć pokazany odczyt z czujnika. Kąt stożka wynosi 40 stopni. Dzięki niej namierzyłem kilka górek. Generalnie był to udany zakup.

Czy mógł byś napisać o niej trochę więcej ,znaczy dokładniej jak się sprawuje ponieważ jestem zainteresowany jej zakupem. Możesz skrobnąć na priva.

Mody - 13-02-07, 13:03
Temat postu: Echosonda Eagle cuda 242
chciałem się dowiedzieć czy ktoś używał lub ma tą echosondę i jak się sprawuje ... i czy ma jakieś wady ??
mafusa - 17-03-07, 23:23
Temat postu: Echosonda do 1400 zł
Witam, chciałbym w tym sezonie używać echosondy, jest ich mnóstwo w sklepach a opisy ich nie są wystarczające do podjęcia decyzji, tym bardziej że nigdy nie używałem tego typu przyrządów.
Czy są życzliwi którzy podpowiedzą mi czym się kierować, jaką firmę wybrać i na co zwracać uwagę?

Z góry dziękuję.

wiesławek - 18-03-07, 09:57

Popatrz tutaj na tematy napewno znajdziesz odpowiedź na pytanie http://haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=11
carlos - 21-03-07, 01:38
Temat postu: Jak mam wybrać echosonde która bedzie dla mnie odpowiednia?
Jak mam wybrać echosonde która bedzie dla mnie odpowiednia? Na rynku pojawia sie coraz wiecej produktów typu "made in china", na alegro rowniez mozna kupic używany sprzet w dosc atrakcyjnych cenach. Rozrzut cenowy jest od okolo 150zł do około 3000zł. Czym mam sie kierować przy wyborze echosondy? Jaki model ewentualnie moglibyscie mi polecić i dlaczego? Interesuje mnie prostota w obsłudze oraz funkcjonalność. Nie potrzebuje GPS ponieważ raczej nie wedkuje na jakis ogromnych akwenach, do tej pory nie używałem echosondy nauczylem sie czytac brzeg i jeziora na ktore jeżdze znam z grubsza ale tylko linie brzegowe do głebokosci około 6-8 metrów chetnie znalazłbym jakaś ładna górke podwodna lub dołek (prosze mnie nie zrozumieć zle z ta linia brzegową to nie tak ze jeżdze i utykam po brzegu, wręcz przeciwnie pływam daleko od brzegu po wyplyceniach i spadach niesty w Lubuskim sporo kłusowników i ryby spod brzegu uciekają). Łowie zwykle na dwóch jeziorach na jednym głebokość nie przekracza 10 metrów a zwykle łowie w okolicach 4metrów (dno pokryte moczarka i rdestem) gdyż to jest chyba najbardziej efektywna głebokość przy połowie na spining przy wiekszych głebokosciach cieżko trafic drapieżnikowi pod pyszczek:). Drugie łowisko jest juz trudniejsze głebokość dochodzi nawet do 40 metrów. Niestety mimo pieknych szczupaków jakie pływaja w tym jeziorze nie potrafie ich zlokalizować gdyż uganiaja sie w toni za sielawą, jezioro jest duże głebokie i jesli sa jakies górki podwodne to raczej głęboko pod powierzchnia. Bardzo prosze kolegów wędkarzy o rade i z góry dziekuje.
Tomaszek - 21-03-07, 01:48

carlos napisał/a:
Czym mam sie kierować przy wyborze echosondy?
Marką i renomą producenta. To jest zresztą słuszne generalnie a nie tylko przy echosondach czy wędkarskich gratach. Proponuję odpuścić sobie na wstępie allegro i wszystko poniżej 1300 zł Sam nie nerwowo zacząłem już rozglądać sie za echem dla siebie. Moi faworyci to Lowrance ewntualnie Humminbird. Sam ciekaw jestem dalszych postów w tym temacie - zresztą zajżyj jeszcze tutaj http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=2325
carlos - 21-03-07, 02:04

Wykluczasz echosonde ponizej 1300 zł. Wiekszość użytkowników która sie tutaj wypowiada ma echosonde juz kilka lat a sprzęt elektroniczny bardzo tanieje podejżewam że modele które oni posiadaja o ile sa jeszcze w produkcji nie będą kosztowały w tej chwili więcej niż 800 zł. Zastanawia mnie w jaki sposób różnice np w kacie stozka, rozdzielczości ekranu czy wielkosci ekranu wpływaja na funkcjonalność takiej echosondy w zależności oczywiście od głebokości. Czekam na dalsze posty.
Tomaszek - 21-03-07, 08:49

carlos napisał/a:
ma echosonde juz kilka lat a sprzęt elektroniczny bardzo tanieje podejżewam że modele które oni posiadaja o ile sa jeszcze w produkcji nie będą kosztowały w tej chwili więcej niż 800 zł.
No ale z powdu tego starzenia właśnie chyba nie zaierzasz kupowac starego grata? Ja zawsze twierdzę że lepiej poczekać trochę i kupić sobie nowy sprzęt dobrej marki tak żeby sprawiał frajdę i dobrze działał. Co do stożka i głębokości to pamiętam że na forum już ktoś to szczegułowo wyjaśniał - przeszukaj forum. Jak wpisałem w wyszukiwarke echosonda to jest max tematów w tym 'echosonda od jakiej sumy naprawdę działą' - tak więć trochę powieliłeś temat - prawdę mówiąc ;)
carlos - 21-03-07, 12:09

Przepraszam w takim razie wszystkich...jestem tu nowy:( próbowałem szukac ale niestety nie udalo mi sie znaleźć nic podobnego. Jesli chodzi o twoje odpowiedzi to nie do konca mnie satysfakcjonuja bo mozna je sprowadzić własciwie do jednego zdania:"kup mozliwie najdroższa renomowanej firmy a napewno bedzie dobra". Nie zupełnie o to mi chodziło to jest oczywiste podejscie nie zawsze dobre. Nie mam wielkiego wymagania co do echosondy chce by pokazywala uksztalowanie dna i ewentualne ryby w toni nie musiałaby pokazywac nawet głebokosci choć to chyba nie możliwe. :) Mimo wszystko bardzo prosze o dalsze komentarze a ja poszperam troche po innych tematach moze rzeczywiscie cos przeoczyłem.
Tomaszek - 21-03-07, 12:13

carlos, wcale nie pretenduję do udzielenia Ci wyczerpującej odpowiedzi bo jak napisałem sam jestem ciekaw jak sie temat rozwinie.
carlos napisał/a:
kup mozliwie najdroższa renomowanej firmy
No po prawdzie w dużym sktucie to można tak to ująć - sam zwykle w ten sposób dokonuję wszelakich zakupów i jak do tej pory mnie sie to sprawdza. :cool:
carlos napisał/a:
próbowałem szukac ale niestety nie udalo mi sie znaleźć nic podobnego
W wyszukiwarke forum poprostu wpisz 'echosonda' zobaczysz ile wyników dostaniesz ;)
carlos - 21-03-07, 12:42

Przejrzałem forum własciwie nic nie ma... znalazłem jednego uzytkownika który jest w podobnej sytuacji do mojej tzn jest studentem z zamiłowaniem do rybiego swiatka:) a jak wiadomo studentom sie nie przelewa... ale również nie dostal jednoznacznej odpowiedzi... Znalazłem za to ciekawe stwierdzenie zeby sprowadzic echo ze stanów naprawde jest az tak duża różnica? Moze zamiast szukać czegoś na allegro lepiej poszukac na ebay? Tylko nie wiem jakie sa koszta przelewu pieniedzy na konto zagraniczne i jakie koszty przesyłki... no i wtedy pewnie znow bedzie problem z menu w jezyku angielskim choc z drugiej strony co to dla studenta:P
Tomaszek - 21-03-07, 13:18

carlos, zakup ze stanów faktycznie się opłaca. Np. można kupic za paręset dolców wedki które w polsce kosztują około 4-rech tysiów + koszta wysyłki $13 :shock: Problem jest natomiast zwykle z serwisem no i jesli urządzenie zostanie uszkodzone w transporcie to dochodzą kolejne problemy, przesyłanie, odsyłanie itp. Podobnie odradzam zakupy na allegro czy ebay-u. Właśnie chodzi o to że jak coś się nie powiedzie to nawet zakładając że nie zostaniesz oszukany to masz problem - znowu odsyłasz, przesyłasz - forsa zapłacona a sprzętu nie ma. Dlatego uważam że najlepiej iśc do sklepu do którego w razie potrzeby możesz się udac "tego samego czy następengo" dnia i towar wymienić czy reklamować. Koszty przelewu zagraicznego to około 25 zł - 30 zł (może byc i więcej w zależności od kwoty) ale jeśli kupujesz w sklepie internetowym to zazwyczaj płacisz kartą i wtedy taka transakcja jest bezpłatna. Co do menu w j. angielskim - no to nie wyobrażam sobie żeby student, człowiek kształcony, nie znał biegle "wspólnej mowy" :roll:
trini - 21-03-07, 13:33

bardzo dobrym "przewoźnikiem paczkowym" jest Polamer
korzystam regularnie z ich przesyłek, i nic się jeszcze nie uszkodziło.
Trzeba tylko zaznaczyć, że prosisz o wysyłkę tą firmą.
I nie są drodzy.
A zamówić echo ze Stanów faktycznie bardziej sie opłaca, jak i wiele innych rzeczy które nie wiadomo czemu są u nas dużo droższe.
tu jest tabela cen przesyłek pieniędzy przez Western Union - może w bankach jest taniej...
http://www.westernunion.com.pl/

maniek - 21-03-07, 14:22

carlos napisał/a:
Czym mam sie kierować przy wyborze echosondy
Carlos sprawa jest o tyle prosta co skąplikowana ,bo kazda wypowiedz uzytkownika echa moze komplikować twój wybór ,ale mimo to pokusze się na wyłuszczenie kilku wskazówek co może nie skomplikuje ci wyboru.Pierwsze to musisz sam odpowiedzieć sobie na proste pytanie ,do czego potrzebujesz echa i na czym ci najbardziej zależy ,bo faktycznie echo nie musi kosztowac powiedzmy 1200pln tylko 600pln ,bo wersje im są z większymi"bajerami" to są droższe.Po drugie jak ustalisz parametry echa to staraj się wybrać marke i egzęplasz popularny ,bo już sprawdzony przez wielu i nawet jak były błędy to dawno je usunięto.
Potrzecie wybór gdzie kupić ,oczywiście tam gdzie tanio tylko tu jest problem z tym "tanio" bo jak wiadomo tanie kości psy jedzą ,Tak samo odradzam Jak Tomaszek na alegro czy zebaja czy nawet ze Stanów ,pamiętaj to tylko są urządzenia które czasami się psują.
Jeśli ci nie zamuliłem tematu i zapytasz o moje typy to oczywiście ci podam.

carlos - 21-03-07, 17:05

Oczywiście że nie zamuliłeś...(każda rada jest przydatna) mniejwiecej napisalem na jakiego typu łowiska jeżdze. Nie jestem bardzo wymagajacy jesli chodzi o bajery bo zdaje sobie sprawę z tego ze za kazdy dodatek sie płaci. Jaki model bys polecal? Ewentualnie inaczej spytam czy jest sens kupowac np najniższy model echosondy dobrej firmy a jesli nie najnizszy to jeden z niższych?Czy moze zakup takiej zabawki nie ma wiekszego sensu bo dziala jak kamień na sznurku?
Zeraw - 09-05-07, 23:04
Temat postu: Garmin FishFinder 100
Witam, mam maly problem i zarazem pytanie bo w poim posiadaniu znalazl sie wlasnie taki model echosondy jak w temacie tylko moj problem polega na tym ze posiadam sam "ekranik" i nic wiecej, tak wiec co bym musial dokupic do tego modelu aby wszystko dzialalo jak nalezy jakies linki albo cos, no i czy wogole oplaca mi sie dokupywac brakujace rzeczy czy lepiej dac sobie spokoj, aha dodam ze jakbyco to nie mam przedsoba tego "ekraniku" zeby podac ewentualne dodatkowe informacje, ponizej fotka tego "cuda"

Pozdrawiam
Zeraw

Tomaszek - 09-05-07, 23:36

We mnie zawsze, posiadanie niewiadomo skąd samego urządzenia (jakie by nie było - czy aparat - czy monitor - czy komórka - czy echosonda) bez jakichkolwiek dodatków budzi mieszane uczucia i co najmiej niemiłe skojażenia. Wiecie o czy mówię...?
madi - 09-05-07, 23:48

Tomaszek napisał/a:
bez jakichkolwiek dodatków budzi mieszane uczucia i co najmiej niemiłe skojażenia. Wiecie o czy mówię...?

Tak wiemy: chodzi o skojażenia czy może skojarzenia ?

No dobra, na poważnie też mam coś takiego tym bardziej, ze co jakiś czas przyłazi do mnie albo dresiarz albo elegancik, który chce opchnąć komórasa np. bez ładowarki hmmmm :roll: też mi to śmierdzi, tym bardziej, że kiedyś miałam zaj...ty włam do punktu i skradziono mi fonów na 10 tys. cóż wrócił jeden po przejściach :evil:
No ale nie zawsze musi znaczyć to jedno i to samo. Dajmy chłopakowi się wytłumaczyć, ważne ze pyta
Zeraw napisał/a:
co bym musial dokupic do tego modelu aby wszystko dzialalo
a nie gdzie to leży albo gdzie z TIRa to spadnie :mrgreen:
keri - 09-05-07, 23:56

Zeraw napisał/a:
mam maly problem
Czasami warto spojrzec tu: GERMIN albo jeszcze lepiej tu: TU MASZ WSZYSTKO
madi - 10-05-07, 00:00

keri napisał/a:
TU MASZ WSZYSTKO

o Bosche skąd ja to znam :roll: Ale mimo wszystko zaplułam monitor :lol: kto chce sprzątać :twisted:

Zeraw - 10-05-07, 11:59

he he nie wiem czy musze sie tlumaczyc ale skoro tego chcecie :P dokladnie ten sprzet nie lezy u mnie tylko u ojca to po pierwsze a po drugie to ojciec jest wedkarzem nie ja :) i jest obecnie za granica i chodzac po tamtejszym "targu" znalazl wlasnie to urzadzonko, a i dodam ze na tym targu ludzie nie stoja tak jak u nas na "jaramarku europa" tylko to jest taki maly targ z ludzmi ktorzy wyprzedaja jakies stare niepotrzebne rzeczy z domu za grosze (taki pchli targ czy jakos tak) no i wlasnie tak to znalazl za smieszna kwote i sobie odrazu kupil :) no i mi sie pytal zebym sie dowiedzial co trzeba dokupic i czy wogole sie to oplaca zeby to dzialalo poprawnie

Pozdrawiam

maniek - 10-05-07, 12:06

Jeśli masz sam ekran ,to potrzebny ci będzie jeszcze przetwornik ,problem może być jedynie taki że mogą nie mieć do danego typu ,ale zostaje ci skontaktować się z dystrybutorem stronę podał ci Keri.
Tomaszek - 10-05-07, 14:46

Nawet jeśli nie został kupiony od złodzieja to i tak uważam że lepiej daj sobie spokój. Poprostu kupisz kolejnego śmiecia którego potem sam będziesz chciał opchnąć i znowu będziesz podejżany w najlepszym razie o bieda-paserstwo. Pomyśl dlaczego go tak tanio sprzedali? Bo innym wyjściem jest rżnąć go do kosza na śmiecie - tam gdzie jego miejsce :mrgreen:
savior - 28-11-07, 09:22

Witam
Z powodu ze dostałem ostrzezenie za zadadie pytanie w nowym temacie pisze tutaj
Mam zamiar kupić sobie echo Cuda 250i S/Map
Tak sie tylko zastanawiam bo chce echo co wyrysuje mi mapke w domu łowiska (ukształtowanie terenu) Chce opłynąć całe łowisko i w domu przeanalizoawć które miejsca byłyby dobre i gdzie siedzie ryba.
no i zeby była bardzo dokładna.
Jeśli ktoś uzywa tego echa badz innego spełniajacego powyzzsze niech mi pomoze w wyborze.
Dodam ze mam na echo 1500 zł
Pzdr

Wojtuś - 04-01-08, 18:48
Temat postu: Echosonda Humminbird
Planuję zakup echosondy Humminbird 787c2i. Interesuje mnie czy ma ktoś taką echosonde i jak się ona sprawuje?
Planuje kupić ją w USA. Czy nie wiecie czy w echosondy kupione w USA mają polskie menu?

wiesławek - 04-01-08, 23:01
Temat postu: Re: Echosonda Humminbird
Wojtuś napisał/a:
Planuję zakup echosondy Humminbird 787c2i. Interesuje mnie czy ma ktoś taką echosonde i jak się ona sprawuje?
Planuje kupić ją w USA. Czy nie wiecie czy w echosondy kupione w USA mają polskie menu?

To jest zależne czy dany model jest na rynek Europejski jeśli tak to może być ale nie koniecznie.

grzegorzs - 27-01-08, 20:21

Witam, jestem na kupnie echosondy.
Zastanawiam się nad zakupem któregoś z poniższych modeli:

- HUMMINBIRD 717
- HUMMINBIRD 727
- HUMMINBIRD 737
- HUMMINBIRD Matrix x 27
- HUMMINBIRD Matrix x 37
- HUMMINBIRD Matrix x 47 3D
- LOWRANCE X102 C
- LOWRANCE X107C-DF
- LOWRANCE X126 FD
- LOWRANCE X135
- LOWRANCE X136 DF
- LOWRANCE LMS 334C
- LOWRANCE X510C
- FISHMARK 640C

Chciałbym aby zakupiona echosonda posiadała poniższe funkcje:

- Pomiar dna do 50 metrów – czym mniejszy to podobno tym lepszy, nie
ma błędnych odbić
- Identyfikacja ryb : rozmiary
- 2 stożki
- Pomiar temperatury wody
- Dwie skale: głębokość i skala druga
- Fish track: funkcja śledzenia ryby,
- Fish ID nad symbolem ryby pojawia się głębokość na jakiej obecnie się
znajduje
- GRAYLINE: opatentowany system oddzielający ryby od innych utworów
dennych oraz samego dna
- Duża rozdzielczość pionowa
- pomiar głębokości
- odczyt dna ( twarde / muł / rośliny )
- dużo odcieni szarości
- wodoodporna
- podział ekranu na dwa niezależne
- możliwość podpięcia gps Garmin 60csx

Być może wymieniłem za dużo modeli echosond które biorę pod uwagę, lecz nie mogę nigdzie znaleźć szczegółowych opisów w/w urządzeń i tak naprawdę nie wiem czym się różnią. Jeżeli ktoś z Was posiada instrukcje do jakiejś ciekawej echosondy to będę wdzięczny o przesłanie mi jej mailem.

Czy któraś z powyższych echosond ma wejście na karty SD ?

Proszę użytkowników echosond o szczerą i praktyczną poradę która echosondę wybrać i dlaczego tą, oczywiście może się okazać że któraś z funkcji którą podałem powyżej to tylko propaganda producenta i się napaliłem . Jeśli ktoś z Was używa innego modelu i jest z niego zadowolony to proszę o podanie modelu i powodu dlaczego.
Na zakup echosondy mogę przeznaczyć do 2000 złotych,. Nie wykluczam że sonda za 1500 złotych będzie dla mnie wystarczająca – czym taniej tym lepiej 
Echosondę będę używał na łowiskach o głębokości do 20 metrów ( przeważnie do 5 metrów ).

PODCZAS PEWNEJ ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z KTÓRYMŚ ZE SPRZEDAWCÓW ECHOSOND DOWIEDZIAŁEM SIĘ ŻE ISTNIEJĄ ECHOSONY KTÓRE POKAZUJA GATUNEK RYBY – CZY TO PRAWDA ??
JEŚLI TAK TO JAKIE MODELE MAJĄ TAKA FUNKCJĘ ??

Jeśli to forum odwiedza jakiś wędkarz z Krakowa i miałby troszkę czasu na rozmowę i pomoc w wyborze odpowiedniej echosondy to proszę o kontakt mailowy: grzegorz@grzegorzswiadek.pl

wielorybnik - 19-02-08, 23:20

Co do zakupu echosondy to napiszę bardzo krótko kilka pomocnych dla kupujących wiadomości, niby oczywistych ale mi troche zajęło samodzielne dojście do nich:
1. Ceny echo w Polsce to granda, zakup sonaru w USA niesie za sobą sporo problemów technicznych, ale to OGROMNA oszczędność
2. Bardzo wiele przydatnych w wyborze i późnijszym obsługiwaniu sonaru wiadomości można znaleźć na forach amerykańskich
3. Lowrance i Eagle to tak naprawdę jedna firma, produkty tych firm oparte są na tych samych częściach i oprogramowaniu a często są właściwie identyczne. Lowrance jest kreowany na bardziej "ekskluzywny" co odbija się na cenie. Ja postawiłem na Eagle, nie widzę powodu do przepłacania. A co do Hummibirda to nie mam do nich zaufania i wogóle za oceanem z tego co mi się wydaje nie cieszą się zbytnią estymą.
4. Kluczowa kwestia kątów stożka. W mojej opini wartość ta jest manipulowana przez wielu producentów. Jest to zagadnienie dość obszerne więc nie będę się rozwodził- na śródlądziu prawie zawsze najlepszy jest sonar o częstotliwości 200 khz który niezależnie od tego co mówi producent daje nam wiązkę o rozwarciu ok. 20 stopni. Nikt nic lepszego jeszcze nie wymyślił. Szerokie stożki o częstotliwości np 50 khz reklamowane czsem jako idealne na płycizny są tak naprawdę przeznaczone na morskie głębie! Moje doświadczenia z bocznymi stożkami (co prawda na sprzęcie nie najmłodszym) są dla nich dyskwalifikujące.
5. Najważniejsza jest moc sygnału, rozdzielczość ektanu i firma.
6. Jak już kupisz echo zaczyna się przygoda z odkrywaniem jego możliwości, która chyba nigdy się nie kończy :grin:

dadex - 05-03-08, 18:16
Temat postu: Eagle Cuda 242 odczyt
Witam , od niedawna jestem posiadaczem echosondy Eagle cuda 242 .
Mam jeden maly problem , mam nadzieje ze pomozecie mi go rozwiazac a mianowicie ;na moim wyświetlaczu nie widnieją pełne łuki ryb (jak ponizej na zdjeciu ) , echosonda przedstawia ryby jako polluki albo podluzne paski .
Czulosc mam ustawiona na max.
prosze o pomoc

samael - 26-04-08, 12:44

to bardzo ciekawe jestem właśnie na kupnie echa mam 1000 zł co byś polecił mam do zbadania jeżorka do 30.metra :mrgreen: nie znam sie na tym to będzie 1 moje echo.
ketonal - 13-05-08, 21:47

Savior upłynęło już trochę wody od chwili w której wysłałeś swego ostatniego posta w tym temacie. Mam jednak nadzieję (jeśli oczywiście kupiłeś już sondę), że jesteś z niej zadowolony.

Drodzy chcę poznać waszą opinię na temat Eagle Fish Elite 480 ( mam nadzieję, że już ktoś z was miał okazję się nią posługiwać ).
Powód dla którego chcę kupić ten sonar jest dość logiczny, mianowicie dość mam szukania sandaczowych miejsc za pomocą linki z ciężarkiem.
Ta echosonda powinna pomóc mi znaleźć odpowiednie sandaczowe miejsce ( rozdzielczość 480x480 ), oraz powinna zapamiętać je poprzez funkcję GPS, co z kolei pomoże mi bezbłędnie ( taką mam nadzieję ) w odnalezieniu tej miejscówki za każdym razem.

wojtek chudak - 17-05-08, 15:18
Temat postu: Piranhamax15-akumulator
Dostałem taką echosonde ale bez akumulatora. Mozna do niej wlozyc 8 baterii paluszkow lub kupic akumulator.
Czy moge wypróbowac tą echosonde na akumulatorze od samochodu?
Zamierzam kupic silnik elektryczny i chcialbym sie dowiedziec czy sonde i silnik mozna podłaczyc do jednego akumulatora jednoczesnie.

gawron_ziel - 17-05-08, 16:37

tak możesz
ale dla pewności spójż w instrukcje
moja humminbird toleruje napięcie od 10 do 20V
pamiętaj tylko o prawidłowym podłączeniu plusa i minusa
miłej zabawy echem

mondero - 20-05-08, 10:21
Temat postu: wadliwe echo ?
noszę się z zamiarem zakupu echa lowrance x50 ds lub fish easy 245ds ale okazało się że w dwóch hurtowniach w których pytałem o te echa są one niedostępne. zaczołem drążyć temat i okazało się że główny przedstawiciel tych firm na Polskę wycofał się z ich sprowadzania z powodu błędu oprogramowania, taką otrzymałem odpowiedż . w związku z tym mam pytanie czy któryś z szanownych kolegów posiada takie echo, jak sie sprawuje ? czy może ktoś słyszał o problemach z tymi echami. dodam ze takie echa są dostępne na allegro.
zbiggy3 - 23-05-08, 18:41

Witam wszystkich i mam pytanie. Może ktoś się orientuje. Wiadomo ceny echosond u nas jakie są wszyscy widzimy. Mam możliwość sprowadzenia echosondy ze Stanów za dużo mniejszą kasę. Czy jest możliwość wgrania softu żeby było polskie menu i nasze jednostki miary ?
ketonal - 24-05-08, 00:38

Witajcie.
Mam bardzo poważne pytanie dotyczące echosondy Eagle Fish Elite 480, oto ona

http://www.echosonda.pl/p...roducts_id=880.

A dokładniej echosonda ta posiada wbudowany GPS który to PONOĆ może być wykorzystany w trakcie wędkowania na wodach dajmy na to Mietkowa.
I teras bardzo poważnie zastanawiam się nad kupnem tego sonaru jeśli oczywiście chodzi o sonar : rozdzielczość 480x480, moc 1500 W jak dla mnie bajka. Tylko to ASP czy wiecie może do czego i po co to to :?:
Natomiast ogromnie rozczarował mnie GPS, a dokładniej jego oprogramowanie ( dodam, że nie miałem jaszcze do czynienia z żadnymi echosondami ): żadna z firm robiących mapy jak np.: Navionics, NIE dołączyła do map innych krajów map WÓD ŚRUDLĄDOWYCH POLSKI :!: :!: :!:

I teras OGROMNE PYTANIE DO WĘDKARZY URZYWAJĄCYCH ZESTAWÓW COMBO NA POLSKICH WODACH.
Jak wy rozwiązaliście ten problem, skąd wzięliście mapy Polskich jezior i zaporówek :?:

ryszpila - 24-05-08, 17:28

Witam!
Mój problem to zakup echosondy w formie zegarka. Słyszałem o niej pochlebne opinie, ale także, że jest to zwykły gadżet, na który szkoda pieniędzy. W zakresie moich zainteresowań są informacje o głębokości łowiska, ukształtowaniu dna, roślinności. Będę wdzięczny za wyrażone opinie.
Pozdrawiam

Michu1234 - 26-05-08, 13:01

Co do echosond.. to miałem już humminbirda piranha i matrixa 12, w piranha popsuła mi się wtyczka od transduktora.. i niestety naprawa czyli wymiana calosci to cena ~360 pln. Wyrzucilem ją i kupilem matrixa 12 ale w USA. No i znowu fake, bo ona ma odczyt tylko w fahrenheitach i stopach, jak wszystkie humminbirdy dostepne na amerykańskim rynku. Sprzedałem na ebayu :) . Teraz zakupiłem EAGLE FishElite 642C iGPS z gpsem i innymi wodotryskami :) oczywiście w USA ;) tyle ze EAGLE z US mają pomiar tez w metrach a brak j. polskiego w niczym mi nie przeszkadza ;) noooo i ta cena ;) z wysyłką wyszła mnie 1300 PLN.
EAGLE ma ten plus że modele nawet z rynku amerykańskiego mają odczyt w metrach i 10 języków ;) ale nie ma tam polskiego, chyba ze kupi się taka z naszego rynku ale ta ceeeennnaaaa!!! grrrr

androlek - 28-05-08, 10:55

Robiłem w zeszlym roku orientację w tym temacie - jest to możliwe zmiana oprogramowania około 300 zl + przesyłka ubezpieczona . Gość z Allegro naprawia i sprowadza echa .
Supersobi - 04-06-08, 00:48

No właśnie ...skąd??
(dołączam się do pytania kolegi ketonal)

maniek - 04-06-08, 17:38

Supersobi napisał/a:
No właśnie ...skąd??
Skąd tego nie wiem ,ale radzę poczytać TO może się przyda.
Cebula - 25-06-08, 22:02
Temat postu: Wybór ECHOSONDY
Witam. Mam pytanie dotyczące kupna ECHOSONDY. Jestem kompletnie "zielony" w tym temacie... I chciałbym prośic o pomoc w wyborze tego urządzenia. Cena 300-400zł i najlepiej jakieś dobre z polskim menu. I żeby było w miare proste w obsłudze. Pozdro
Cebula - 05-07-08, 14:53
Temat postu: KUPNO ECHOSONDY
Mam zamiar kupić echosonde tylko niewiem jaką. Prosił bym abyście mi doradzili co kupić. Wędkuje na zalewie,wiśle i jeziorach. Cena do 500zł
jarw - 29-10-08, 19:14

Witam,
czy już ktoś rozpracował temat mapy Polski do Eagle'a? Będę wdzięczny za info, bo dostępność słaba a cena w US 200$ trochę porąbana
pozdro

wedkarzyk - 12-12-08, 00:58

Czytam i czytam i z tego wszystkiego wywnioskowalem,ze echo warto posiadac na nowym lowisku a potem jak juz je poznamy to na polke w szafie i tyle :sad: wiec chce wiedziec czy warto ja kupic jak jezdze tylko na Odre :?: nie znam tych lowisk
amur14 - 19-01-09, 09:33

Witam wszystkich przyjaciół po kiju(pisze pierwszy raz na tym forum).Mam pytanie-nosze się z zamiarem kupna echosondy,a posiadam łódż oraz model sterowany-czy jest echosąda spełniająca jednocześnie dwie funkcje:podgląd z łodzi i zdalnie(bezprzewodowo)z brzegu.Łowie na jeziorach do 15m gł. ,zasięg z brzegu 50m-100m.
Moje fundusze ok.1000zł. Dzięki za odp.-pozdrawiam. :wink:

maniek - 19-01-09, 13:09

amur14 napisał/a:
dwie funkcje:podgląd z łodzi i zdalnie(bezprzewodowo)z brzegu.Łowie na jeziorach do 15m gł. ,zasięg z brzegu 50m-100m.
Są i jest na forum opisana ,tyle tylko że jej zasięg to ok 30m .Echo do modeli sterowanych jest przerabiane z "normalnej" i zajmują się tym producenci modeli sterowanych dla karpiarzy ,ostatnio jak pytałem w sklepie to cena modelu sterowanego ok 2200 -3500 pln zależy od modelu i firmy a model z echem to koszt ok 5000-7000 pln .Czyli zamówienie echa do modelu pływającego to koszt ok.3000-4000 pln. :wink:
amur14 - 26-01-09, 09:31

Czy ma któryś z kolegów doswiadczenia ze smartcastem rf25,a może wie gdzie są informacje na jej temat.Prosze o odpowiedź,dzięki-Bogusław.
norberetto - 27-01-09, 14:22

Witam,

Jaką echosondę polecilibyście do sprawdzenia glinianek? Jest to kilka akwenów o łącznej wielkości ponad 20 ha.

Pozdrawiam

amur14 - 27-01-09, 20:35

Norberetto,jak się domyslam to nie wolno pływać środkami pł.po tych gliniankach.Ja mam podobną sytuacje i kupiłem na allegro smartcasta RF25,który ma zasięg z brzegu
45m i moge obejść glinianki wokoło i dość dobrze przesądować.Niestety ,testował będe rf25 dopiero na wiosne więc wtedy więcej szczegółów.

norberetto - 28-01-09, 09:12

amur14, U mnie bezproblemowo można poruszać się pontonikiem po akwenach:) Niemniej jednak daj znać na wiosnę jak działa sprzęcik.
amur14 - 22-03-09, 08:44

Cześć Norberetto,Właśnie wczoraj przetestowałem smarcasta i same pozytywy.
Pokazuje dokładnie(łowisko dośc dobrze znam-glinianki)głębokośc w metrach,temperature wody,rodzaj dna,dokładnie widać krzaki czy konary drzew oraz duże ryby stojące przy konarach.Ważne ,że ma duży zasięg-do50m(jeszcze go powiększe-napisze później).Smarcasta doczepiam do łódeczki i spokojnie penetruje całe łowisko.

tomek1 - 22-03-09, 09:02

amur14 napisał/a:
Ważne ,że ma duży zasięg-do50m(jeszcze go powiększe-napisze później)

Czekam niecierpliwie na opis :wink:

amur14 - 29-03-09, 18:52

Cześć Tomku! Własnie przed chwilą wróciłem znad wody,gdzie testowałem z kolegą rf 15 z powiększonym zasięgiem.Małe jeziorko mające ze 200m na drugą strone,zasieg spokojnie pokazywał do 200m,nie pływałem dalej bo na takich odległościach nie łowie.Sądze,że zasięg ma jeszcze większy,pokazuje dokładnie dno,głębokość ryby.
Jestem z tego bajeru bardzo zadowolony,pozdrawiam. :razz:

tomek1 - 29-03-09, 20:21

amur14 napisał/a:
Małe jeziorko mające ze 200m na drugą strone,zasieg spokojnie pokazywał do 200m

To jeszcze napisz jak Ci się to udało :shock: Oficjalne informacje podają 30 m zasięgu.

amur14 - 30-03-09, 10:32

witam
Przepraszam chodzi tu o rf25(oficjalny-45m).Mam dobrego kolege elektronika,
najważniejsza rzecz to zamontowanie odpowiednich anten i to cała filozofia. :smile:

maniek - 30-03-09, 13:02

amur14 napisał/a:
rzecz to zamontowanie odpowiednich anten i to cała filozofia.
To może zdradzisz coś więcej ,np jakich anten .
amur14 - 01-04-09, 07:44

Myśle,że temat zainteresuje niejednego karpiarza,zobacz:http://www.carp.bior.pl/wpisy_83.html.Pozdrawiam. :wink:
pastor - 03-04-09, 12:00

Cześć koledzy,
mam pytanko o zasilanie echosondy, dokładnie czy można podłączać echosondę i silnik elektryczny do wspólnego akumulatora 100Ah? ( w zeszłym sezonie korzystałem z akumulatora oddzielnego 9Ah, ale jest to mało wygodne i troszke kłopotliwe)

maniek - 03-04-09, 18:18

pastor napisał/a:
dokładnie czy można podłączać echosondę i silnik elektryczny do wspólnego akumulatora 100Ah
Tak można .
norberetto - 06-04-09, 12:38

Czy ktoś może wie czy Piranha Max 220 sprowadzona ze stanów posiada system metryczny?
pitpower - 07-04-09, 09:06

norberetto napisał/a:
Czy ktoś może wie czy Piranha Max 220 sprowadzona ze stanów posiada system metryczny?

Witam, nie posiada systemu metrycznego.Jedynie Eagle i wysokie modele Lowrence posiadają system metryczny.Przerabiałem to osobiście.Humni ma w USA dobrą cene jednak brak systemu metrycznego.Podobno ktoś przerabia w Polsce ale po przerobieniu cena jest taka jak u nas w sklepie.Kasuje 10% wartości echo.

pozdrawiam

PIT

norberetto - 07-04-09, 10:34

Dzięki za odpowiedź.
Supersobi - 07-04-09, 20:46

pitpower napisał/a:
Jedynie Eagle i wysokie modele Lowrence posiadają system metryczny

I tu (odnośnie echosond Eagle) radziłbym uważać na zakupy z USA i pytać sprzedawcę indywidualnie, gdyz zdażają się te same modele z opcją systemu metrycznego jak i bez.

czeburaszka710 - 07-04-09, 21:26

Jak dobrze pamiętam modeli z literką x robione z softem na europe x125, x86 i cd. Wczoraj rozkręciłem swój " telewizor" bo zaparował i właśnie sprawdziłem procek . On ma wbudowany eeprom i z tą wymianą softu to nie jest tak prosto . Najłatwiej kupić procek zaszyty i wymienić.Pozostają dwa problemy ,gdzie kupić i lutowanie w technologii smd to raczej nie dla każdego. Dlatego tak kasują za wymianę :wink:
zen2s1 - 19-04-09, 10:09

Witam ma problem z wyborem echosondy.Przeglądałem nie jednokrotnie forum wędkarskie lecz zawsze natrafiałem na opis echosondy firmy Eagle- Cuda. Ja natomiast wolał bym kupić echosondę z polskim menu.Więc zwracam się z prośbą jaką echosondę wybrać z pośród podanych niżej :
1.echosonda Garmin Fishfinder 140
http://www.tylkogps.pl/e4...roduct/83/11716 lub
2.echosonda Piranha Max 215 X
http://www.sonar.x12.pl/e...ranha-p-30.html
dodam że jestem zwolennikiem połowu drapieżników łowię z łódki bardzo proszę o poradę.

cinek1979 - 03-05-09, 15:42

mój Garmin 300C w końcu rozdziewiczony, pływałem z nim po żwirowni i jstem zadwolony, kolory żywe, ładnie pokazuje dno i obiekty w toni , ale czeka mnie jeszcze sporo pływania zanim rozgryze wszystko co pokazuje na ekranie i jak to w naprawde wygląda pod wodą :grin:
antex03 - 10-05-09, 11:20

jaki stożek lepszy 15 i45 czy 20 i 60 stopni
. łowie na jeziorach z łódki max gł połowu to 35-40 m
Chodzi mi o wybór echosond Garmin 140 czy Humninbird Piranha Max 170 obie mają 2 stożki prosze o pomoc co wybrać

antex03 - 10-05-09, 12:21

Prosze o pomoc w wyborze . Która jest lepsza na jeziora 40metrów

Humninbird Pirania Max 170
Wyświetlacz: LCD 8 stopni szarości,
Rozdzielczość: 240 x 160 pikseli,
Przekątna ekranu: 102 mm,
Przetwornik: dwa stożki 20º i 60º,
Częstotliwość pracy 83/ 200 kHz,
Moc wyjściowa: 1600 W peak to peak,
Głębokość max. 243 m (800 stóp),
Czujnik temperatury zblokowany z przetwornikiem do pomiaru głębokości,
Wymiary urządzenia: 11,1 x 15,6 x 8,3 cm,
Przeznaczony do montażu na pawęży.

Garmin 140
wymiary: 15.5 x 12.5 x 6.6 cm,
ekran: 8.4 x 8.4 cm, 4 odcienie szarości,
rozdzielczość: 240 x 128 px,
waga: 500 g,
zasilanie: ze źródła zewnętrznego 10-18 V,
pobór mocy: 3.5W,
wodoszczelność: wg IPX7,
podwójny stożek - 14 oraz 45 stopni,
automatyczny i manualny ZOOM 2x, 4x,
max. głębokość pracy: 240 m.

Mortal Kombat - 21-05-09, 16:05
Temat postu: Echosodna Lowrance X510c Czy Eagle Fishmark 640c, Co wybrać?
Witam Wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Zastanawiam się nad zakupem jednej z tych echosond bardzo są do siebie podobne i nie wiem która z nich będzie lepsza. Wędkuję głównie na jeziorach, czasami rzekach, głębokość głównie nie większa niż 10m tylko czasami powyżej. Obie echosondy mają podobną moc (lowrance 2400W max, eagle 1500W max), która na pewno starczy na moje łowiska i stożek po 60. Różnica tylko w wyświetlaczu Eagle którego rozdzielczość to 640x480, a Lowrance 480x480, nie wiem czy mi to pomoże w lepszym czytaniu dna. Czytałem dużo dobrych opinii o Lowrance i Eagle, co dodatkowo utrudnia mi wybór. Może też macie jakieś inne propozycje z echosond Humminbird np. Nie potrzebuje echa z GPS, zależy mi na jak najlepszym czytaniu dna i kolorowym wyświetlaczu żeby dobrze pokazywał szczegóły.
jawor - 25-05-09, 17:58
Temat postu: echosonda na rzece
Siemacie ludziska jestem świeży na waszym forum i mam mały problem z echem Humminbird717 i słyszałem że tu się czegoś dowiem ;) ,sprawa ma sie tak
-na stałej wodzie działa poezyjnie ale na rzece dokładnie Odrze momentami głupieje,pokazuje ryby poniżej dna,głębokość np.mam 4 metry a skacze na 8,10 i takie tam no ogółem świruje jak by były drugie dno i nie jest do podwójne odbicie
Mam włączone dwa stożki 200i83Hz nakładające sie na siebie,podejrzewam że to coś związane z wirami i ruchem wody ale CO Z TYM ZROBIĆ????????????????????????????
POZDRO i help ];-)
_______

cinek1979 - 25-05-09, 18:36

zmniejsz czułośc ja tak miałem że skakało dno na wodzie stojącej gdy szybciej płynąlem i zawirowania docierały do przetwornika zmniejszenie czułości pomogło ....ale ja sie dopiero ucze echa i to moje jedne z pierwszych doświadczen z dziwnym zachowaniem echosondy
jawor - 25-05-09, 19:24

Wiesz kolego cinek1979 na wodzie stałej właśnie zachowuje sie ekstra nawet szybko płynąc z silnikiem elektrycznym na prędkości na max ale zachowanie na Odrze mnie zaskoczyło i to niemile ani czułość,ani zakłucenia powieżchniowe nawet filtr zakłuceń nie reagowało bo powtarzało sie to w danych miejscach na wodzie
Ale dzieki ;)

jawor - 27-05-09, 20:01

Widze kilku dziesięciu kolegów czytało mój post ale pomysłów nie widze i coś mi sie daje że to już tak zostanie ];-)
marro68 - 06-06-09, 18:27
Temat postu: sonda lowrance HDS5
Kto może powiedzieć coś na temat sondy lowrance hds 5. Zakupiłem taki model sondy lecz bez polskiej instrukcji. Wprawdzie ma ona polskie menu lecz nie w całości, może ktoś ma jakiś model lowrance jakiś inny model podobny? czytałem ze mają bardzo podobne menu. Potrzebna mi instrukcja. Proszę o pomoc.
McOwer - 22-06-09, 20:04

antex03 napisał/a:
Prosze o pomoc w wyborze . Która jest lepsza na jeziora 40metrów

Używam piranhe max 220 (obecnie ten model ma symbol 170 - jest to dokładnie to samo!). Ogólnie rzecz biorąc jestem z niej zadowolony. Uważam, że do moich celów jest w zupełności wystarczająca, a stosunek cena-jakość-możliwości bije konkurentów na głowę.
Z czystym sumieniem polecam.

jawor - 27-06-09, 17:38
Temat postu: Humminbird 717 na rzece
Może tym razem i mi ktoś pomoże hehehe
sprawa ma sie tak
-na stałej wodzie działa poezyjnie ale na rzece dokładnie Odrze momętami głupieje,pokazuje ryby poniżej dna,głębokość np.mam 4 metry a skacze na 8,10 i takie tam no ogółem świryje
Mam włączone dwa stożki 200i83Hz nakładające sie na siebie,podejżewam że to coś związane z wirami i ruchem wody ????? CO Z TYM ZROBIĆ??

witaminek - 26-11-09, 08:12
Temat postu: Echosonda na morze.
Witam, potrzebuje rady w sprawie zakupu echosondy na nasz piękny Bałtyk. Interesuje mnie sprzęt do 1000zł.

Czego oczekuje od takiej echosondy to pokazania mi ławicy dorszy bądź jakiejś większego przedmiotu typu wrak albo kamienie.

Proszę o polecenie jakiegoś urządzenia. pozdrawiam

Supersobi - 12-12-09, 11:02
Temat postu: Boczny sonar - StructureScan
Ktokolwiek używał? Jakieś doświadczenia?
Wydaje się być niezłym cackiem do badania dna - technologia skacze.

SONAR BOCZNY - filmik

Supersobi - 12-12-09, 12:18

Znalazłem kilka informacji odnośnie interpretacji odczytów i porównania do tradycyjnego echo.

StructureScan i DownScan

rafalpolen - 29-12-09, 10:27
Temat postu: Garmin Fishfinder 140
Witam Forumowiczów. Czy ktos posiada echosonde Garmin Fishfinder 140- prosze o opinie.
klyde - 29-12-09, 14:21
Temat postu: Interpretacja kolorów Echosondy
Witam. Chciałbym poruszyć temat interpretacji kolorów w echosondzie. Niestety nigdzie nie znalazłem szczegółowych info na ten temat. Np. na stronie http://www.lowrance.pl/?m...cles&Path=22_24 napisane jest, że kolor żółty to najmocniejsze echo, z kolei na stronie http://www.wedkarskiswiat...o_pdf=1&id=1048 że czerwony to najmocniejsze echo. Nie chce mi się wierzyć, że interpretacja kolorów w echosondach różnych producentów jest inna??
Chciałbym, żebyście napisali jak interpretujecie poszczególne kolory np. wg schematu:
1. Model echo
2. Kolor .....-twarde dno
3. Kolor....-muł (miękkie dno)
4. Kolor...-rośliny
5. Kolor...
6. kolor...
Nie wiem ile kolorów wyjdzie:) Domyslam się, że będzie jeszcze czarny, granatowy, i.... Proszę znawców o paletę barw, którą interpretują :smile:
Na marginesie dodam, że noszę się z zamiarem kupna echosondy Lowrance lms-527 lub hds-5(7) i takie info będzie dla mnie bezcenne :lol:

czeburaszka710 - 29-12-09, 22:12

Mam lms 525 sprzęt chodzi dobrze. Jedyna nie dogodność to duży pobór prądu . Ale to przypadłość wszystkich ech o dużej mocy . W echosondzie lowrance żółty kolor przy fabrycznych ustawieniach odpowiada najmocniejszym sygnałom .Ale to idzie zmienić w ustawieniach. Odbicia ryb wodorostów i reszty nie jest tak jednoznacznie jak to przedstawiono w rekłamówkach. Nawyk interpretacji objektów pod wodą może przyjść tylko z czasem i nie da się tego dokładnie wytłumaczyć w kilku zdaniach, ale też nie jest aż tak skomplikowane. Lms 525 (7) sprzęt ok, ale nie podtrzymywany mapami na Polskę.Rozważ też garmina ma lepej z mapami. Co prawda ja przekonwertowałem mapę garminowską do lowrąnce ale to jest zabawa i nie wszyscy chcą w to bawić .
klyde - 29-12-09, 23:28

Szczerze mówiąc wogóle nie brałem Garmina pod uwagę. Ale poszperam w takim razie w necie:) Ktoś jeszcze się wypowie na temat kolorów? Możesz rozwinąć trochę bardziej temat z uwagi na "ale też nie jest aż tak skomplikowane" :mrgreen: .
czeburaszka710 - 29-12-09, 23:43

Rewelka ale tylko na większe jednostki z racji rozmazywania obrazu przy osiowych przechyleniach na falach i ruchu w lodzi .Konstrukcja transduktora, skanuje się dno wąskim promieniem i gwałtowny ruch w osi rozmazuję obraz w tum momencie .
czeburaszka710 - 29-12-09, 23:55

Wiesz skomplikowane to nie jest ale parę godzin nad wodą z " telewizorkiem" trzeba posiedzieć. :mrgreen: . Mam tez x125 czarno-biała i tez deje rady, wcale przezwoicie widać.Kupiłem 525 bo x125 niema gps i siadł układ zasilania .
klyde - 30-12-09, 00:43

Swoje jeziorko znam dość by wiedzieć w których miejscach jest bagno a w których twardo, więc tu echo myślę dobrze zinterpretuję :mrgreen: , najbardziej ineteresuje mnie jak interpretować moc odbicia przy takich kolorach jak np. granatowy czy niebieski, bo myślę, że takie też występują na kolorze? (zalozenie że żółty to mocny sygnał). Chciałbym sobie ułożyć kolory w kolejności wg mocy odbijanego sygnału.
cinek1979 - 30-12-09, 16:35

posiadam garmina 300C i kolorem czerwonym jest rysowane najtwardsze dno ( kamienie) kolorem czarnym muł i rośliny drobne i miękkie kolor żółty jest pośrednim i często zbite łany moczarek pokazuje jako obiekty żółte w środku i otoczone czarnym kolorem ryby są pokazame jako czerwone echa otoczone żółtym kolorem tak mniej więcej można napisać jeszcze ważną rzeczą jest intensywność koloru , ale jak popływasz kilka dni z echem rozgryziesz go szybko co innego interpretacja tego co na echu a co w rzeczywistości pod wodą....
cinex-one - 03-01-10, 13:00

A ja kiedys slyszalem ze odra w niektorych miejscach ma podwojne dno :)
jawor - 03-01-10, 14:37

podwojne dno mówisz ;)
nie za bardzo to będzie to,postawiona w tym miejscu kotwica o wadze okolo 10kg zapadła by sie iak śliwka w cieście ;P
podwojne dno to kupa prawie płynnego mułu przykryta naniesioną przez wode łachą piasku ;) wejście na coć takiego kończy sie nie wesoło w zależności ile tego syfu jest pod spodem
Metodą prób i błedów sam szybko doszedłem do prostego rozwiązania problemu zawartego w poście ;)
mianowicie przetwornik echa nie jest zanużony w wodzie lecz mocno przyciścięty do dna pontonu przez co niweluje sie powstałe wiry i szybki nurt wody oraz efekt związany z "superkawitacją"
sygnał odbicia łapie perfekto i działa jak ta lala bez śmieci na ekranie
MIMO WSZYSTKO DZIĘKI ZA CHECI ;P
POZDRO

jawor - 03-01-10, 14:39

aha i wrazie W sorki za ortografie ;) bo nie jestem chumanistą hehehe raczej do ścisłych należe
maniek - 04-01-10, 00:08

cinex-one napisał/a:
A ja kiedys slyszalem ze odra w niektorych miejscach ma podwojne dno
Taa i pływają tam jeszcze uboty :wink: .
czerwcowy0520 - 12-01-10, 20:43
Temat postu: Echosonda do 500zł na płytkie wody (do 50m)
Witam koledzy
Potrzebuje pomocy w wyborze taniej i dobrej echosondy (do 500zł). Sprzet bedzie używany na zbiornikach zaporowych i jeziorach więc tylko woda stojąca. Zależy mi żeby łapał od lustra wody. Znalazłem ciekawą oferte firm Mumminbird i Eagle. Będe wdzięczny za wszelkie rady i sugestie

Hds - 13-01-10, 12:42
Temat postu: Echosonda Lowrance HDS-7 z przetwornikiem bocznym LSS-1
Witam,
mam zamiar kupić echosondę Lowrance HDS-7 wraz przetwornikiem bocznym Lowrance LSS-1 ( StructureScan )
Będę wdzięczny za pomoc jak zamontować oba przetworniki na łódce ( czy obydwa mają być z tyłu łódki, jak odległość minimalna lub maksymalna musi być między nimi itd. )
Z góry dzięki za każdą pomoc w tym temacie !!

slowik - 13-01-10, 13:09

Mi się wydaje ze wszystko najlepiej opisane będzie w instrukcji obsługi.
Bynajmniej u Mnie jest to wszystko opisane,krok po kroku :wink:
Ps.
Spróbuj najpierw się z nią dobrze zapoznać przed kupnem,bo potem się okazuje że mamy kolejną mało użyteczną zabawkę w swojej kolekcji :wink:

Hds - 13-01-10, 13:54

slowik napisał/a:
Mi się wydaje ze wszystko najlepiej opisane będzie w instrukcji obsługi.
Bynajmniej u Mnie jest to wszystko opisane,krok po kroku :wink:
Ps.
Spróbuj najpierw się z nią dobrze zapoznać przed kupnem,bo potem się okazuje że mamy kolejną mało użyteczną zabawkę w swojej kolekcji :wink:

Mam instrukcję do echosondy lecz nie m tam nigdzie napisane jak należy zamontować przetwornik HDS aby nie przeszkadzał LSS-1.
Dlatego szukam kogoś kto ma wiedzę jak zamontować oba przetworniki aby wszytsko było ok.

slowik - 13-01-10, 14:29

Trochę nowy sprzęt,pewnie mało kto taką posiada,i jak nie ma tego w instrukcji to będzie ciężko się coś dowiedzieć.
krasiu - 15-01-10, 17:44
Temat postu: Echosonda z USA
Witam,

Od jakiegoś czasu interesuje mnie echo Lowrance HDS-5. Chcę sprowadzić z USA. Poniżej przedstawiam fragment opisu echosondy ze stron polskich:

Podstawowy model występuje jako sama echosonda (HDS-5x) lub GPS z wyświetlaczem map elektronicznych (HDS-5m) lub jako Combo echosondy z GPS-em i mapą elektroniczną (HDS-5)
Pozostałe modele występują jako chartplotter lub jako Combo.

Oglądając oferty echo z USA są modele:
Lowrance HDS5 Base 5-Inch Fishfinder - kod producenta 000-0140-21 (tu mysle ze to GPS+echo+mapa elektroniczna)
Lowrance HDS5 Combo 2010 (83/200 insght shot) - czy tu po prostu nie ma zadnych map?
HDS-5 Multifunction Fishfinder/Chartplotter - tu najwieksza niewiadoma, co to jest wersja chartplotter? jest to najdrozsza wersja

Czy ktoś zorientowany może mi podać różnice, potwierdzić, zaprzeczyć moim przypuszczeniom, wyjaśnić pojęcie multifunction fisfinder (wielofunkcyjna echo)/chartplotter?

indy - 17-01-10, 16:06
Temat postu: Echosonda z GPS
Witam wszystkich
Proszę o opinie o echosondzie z GPS GPS GARMIN 398. Ewentualnie jaką echosondę z GPS i kolorowym wyświetlaczem najlepiej zakupić. Będzie używana do wędkowania raczej na wodach płytkich.

Hds - 17-01-10, 20:07

Naprawdę nikt nie jest wstanie mi pomóc ??
robkiz_ - 17-01-10, 21:39
Temat postu: Echosonda precyzyjnie pokazujaca dno
Witam Szanownych kolegow wedkarzy
Poszukuje echosondy ktora wyraznie bedzie pokazywac głębokość, strukturę i profil dna. Lokalizacja ryb jest raczej dodatkiem.
Niestety nadmiar informacji w internecie wraz z ich lakonicznościa nie pozwala zorientować się dostatecznie w sytuacji. Interesują mnie indywidualne doświadczenia a nie tylko parametry i zapewnienia sprzedawców ;-)

Poradźcie zatem jaka Waszym zdaniem nada się do takiego celu. ?

Echosonda używana byłaby na rzece.
Cena moze sięgać 10-15tys.

Forest - 17-01-10, 22:52

Witam wszystkich to mój pierwszy post na forum więc chciałem powitać wszystkich. Zwracam się do Was z problem a mianowicie posiadam echosondę firmy HUMMINBIRD model Matrix 12 zakupiona w USA. I mam problem jak zmienić jednostki (głębokości oraz temperatury) Jeżeli ktoś z Was był by mi w stanie pomóc prosił bym o kontakt na e-mail foresciak@o2.pl lub przez PW. Pozdrawiam Forest
pitpower - 18-01-10, 10:27

Witam,

Forest,,,,,, jak nie ma opcji zmiany w MENU to nie zmienisz.Opcja ta umieszczona jest w MENU echo, a jak wiadomo HUMNI jest, był daleko w polu z europejskimi wersjami, bo myślał, że jest królem rynku USA, i EU miał w d.....
Bardziej normalni i otwarci na rynek EU jest Eagle i Lowrence, i nawet proste modele mają miary METRIC, nie majac polskiego jezyka, ale to wystarcza.

pozdrawiam

PIT

pitpower - 18-01-10, 10:31
Temat postu: Re: Echosonda precyzyjnie pokazujaca dno
robkiz_ napisał/a:

Echosonda używana byłaby na rzece.
Cena moze sięgać 10-15tys.

Witam,
rozumiem, że się nie pomyliłeś z tą ostatnią linijką?? :mrgreen:
bo nie wiem co Tobie odpisać.

pozdrawiam

PIT

robkiz_ - 18-01-10, 13:47

Nie pomylilem sie ;)
Taki budzet mam mniej wiecej przeznaczony na echosonde.
Dodam jeszcze ze szczególnie interesuje mnie mozliwosc tworzenia map dna np w drdepth albo podobnym programie (oziexplorer), w miare dokladnych map.

Pozdrawiam

pitpower - 18-01-10, 13:56

Witam,

w takim razie proponuje zapoznać sie z tym forum:

http://www.xumba.schollec...3bd913389294ffb

zobaczysz co potrafi HUMNI model 9xx, i tyle kasy wydasz co chcesz, ale czy wydatek bedzie adekwatny do $???? Sam oceń,echo ma wodotryski, których w/g mnie nie wykorzystasz, ale to twoje $ i twoja decyzja.

pozdrawiam

PIT

robkiz_ - 18-01-10, 16:33

pitpower napisał/a:
Witam,

...... i tyle kasy wydasz co chcesz, ale czy wydatek bedzie adekwatny do $???? Sam oceń,echo ma wodotryski, których w/g mnie nie wykorzystasz, ale to twoje $ i twoja decyzja.

pozdrawiam

PIT

Wielkie dzieki. Nie widzialem jeszcze tego forum.

Co do wydawania kasy to chce po prostu uzyskac doklady obraz dna rzeki a koszty jakie z tym bedą związane na szczęście nie tak bardzo martwić mnie nie muszą ;-)

slowik - 18-01-10, 19:30

Witam
Jestem posiadaczem echosondy Hummibird 450tx,wiem że to stary sprzęt ale bardzo dokładny i nie mam zamiaru jej zmieniać a mianowicie chciałbym dokupić do niej GPS z możliwością wgrania mapy jezior,czy ktoś mi pomoże :?:

pitpower - 19-01-10, 11:25

slowik napisał/a:
Witam
Jestem posiadaczem echosondy Hummibird 450tx,wiem że to stary sprzęt ale bardzo dokładny i nie mam zamiaru jej zmieniać a mianowicie chciałbym dokupić do niej GPS z możliwością wgrania mapy jezior,czy ktoś mi pomoże :?:

Witam,

nie moge znaleśc specyfikacji tej echo, nawet na stronie producenta. Jak masz instrukcje to zobacz czy ma gniazdo z tyłu do transmisji NMEA, ale wydaje mi się że nie.

Podłaczeznie zewnętrznego GPS do echo jest możliwe TYLKO POPRZEZ KABEL NMEA.
Innej opcji NIE MA.

Echo mające takie wejscie obsługuje 99% GPS*ów, ale stosuje się przeważnie GARMIN*y

pozdrawiam

PIT

slowik - 19-01-10, 11:45

Witam
Instrukcji nie mam ale tu masz wszystkie dane http://www.permatech.com....ird/classic.php
A gniazdo dodatkowe w niej jest,tylko nie jest opisane. Ma wymiary ok 5mm na 5mm i cztery gniazdka czyli kabel łączący musiał by być wtyczką,tak mi się wydaje :roll:

pitpower - 19-01-10, 11:49

slowik napisał/a:
Witam
Instrukcji nie mam ale tu masz wszystkie dane http://www.permatech.com....ird/classic.php
A gniazdo dodatkowe w niej jest,tylko nie jest opisane. Ma wymiary ok 5mm na 5mm i cztery gniazdka czyli kabel łączący musiał by być wtyczką,tak mi się wydaje :roll:

Witam, to co podałes znalazłem, ale nic mi to nie mówi.

Gniazdo do NMEA jest osobnym dodatkowym gniazdem, nie tym gdzie podłaczasz przetwornik i zasilanie.

Gniazdo to jest przystosowane do wtyczki, z 4 bolcami, NMEA.
Jak tego nie ma, to NIE PODŁĄCZYSZ.

pozdrawiam

PIT

slowik - 19-01-10, 11:59

pitpower napisał/a:
z 4 bolcami,

I takie właśnie jest.
Zrobię zaraz fotkę i wstawię.

slowik - 19-01-10, 12:12

Tak to gniazdo wygląda http://www.fotosik.pl/pok...1d035bd349.html
pitpower - 19-01-10, 13:39

slowik napisał/a:
Tak to gniazdo wygląda http://www.fotosik.pl/pok...1d035bd349.html

Witam,

to sprawdz jeszcze czy w menu echosondy masz jakieś ustawienia co do tego gniazda lub ustawienia zew. GPS lub protokołu NMEA. JAk masz to musisz zaopatrzyc się w kabel do echo+ kabel do GPS+ GPS np Garmin 60Csx, suma wyjdzie taka,że kupisz COMBO jeszcze zostanie na piwo :mrgreen: .

pozdrawiam

PIT

czeburaszka710 - 19-01-10, 18:38

do slowika, ten sprzęt map nie obsługuje . Co dotyczy magistrali danych to może być wykorzystana do przesyłu informacji na inne urządzenie lub do łączenia z kompem ,ewentualnie wyświetla parametry pracy silnika ,poziomy paliwa... (nie sprawdzałem ,mam bardziej zaawansowany sprzęt, na moim to jest ) . Niema sensu kombinować . Łącząc do tego gps nawet jeżeli to ci uda nic ci nie pomoże,skoro nie obsługuję map to niema softa do obsługi gps.
slowik - 19-01-10, 18:56

czeburaszka710,
Tak już sprawdziłem,a myślałem że się uda.

A więc trzeba zmienić sprzęt ale na pewno nie w tym roku :???:

indy - 20-01-10, 21:59
Temat postu: Kąt przetwornika echosondy
Witam serdecznie.
Czy ktoś może mi doradzić czy lepiej kupić echosondę której przetwornik posiada kąt 90 stopni czy 120 stopni. Echosonda będzie używana tylko na wodach śródlądowych o głębokości max 20-30 m a najczęściej nie więcej niż 10 m.

zdrapek - 20-01-10, 22:24
Temat postu: Re: Kąt przetwornika echosondy
indy napisał/a:
Witam serdecznie.
Czy ktoś może mi doradzić czy lepiej kupić echosondę której przetwornik posiada kąt 90 stopni czy 120 stopni. Echosonda będzie używana tylko na wodach śródlądowych o głębokości max 20-30 m a najczęściej nie więcej niż 10 m.

Myślę że ta stronka Ci pomoże.

Lowrance echosondy:
http://www.lowrance.pl/?m...cles&Path=22_26

qulpi - 07-02-10, 10:52

Witam,chcę kupić echosondę i wybór padł na te dwie:
-1 Cuda 300 http://www.eaglenav.com/P...nders/CUDA-300/
-2 Garmin Fishfinder 140 https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=149&pID=344

Które z tych urządzeń lepiej się sprawdzi na Pomorskich jeziorach i rzekach?

Pozdrawiam.

zdrapek - 08-02-10, 00:40

qulpi napisał/a:
Witam,chcę kupić echosondę i wybór padł na te dwie:
-1 Cuda 300 http://www.eaglenav.com/P...nders/CUDA-300/
-2 Garmin Fishfinder 140 https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=149&pID=344

Które z tych urządzeń lepiej się sprawdzi na Pomorskich jeziorach i rzekach?

Pozdrawiam.

Ja pstrykąłem sobie tą:
Piranhamax 170:
http://www.allegro.pl/ite...170_gratis.html

Ciekawsza od cudy i garmia a cena bardzo zbliżona.

zamek9 - 17-02-10, 19:14

Witam
a czy korzystał ktos może z "ForLessThanEver" ? jest to sklep internetowy na allegro, towary sprowadzają z USA - http://www.allegro.pl/skl...8&p=0&page_id=0
chciałbym zakupić Lowrence x125 ale mam dylemat, czy "przepłacać" w Polsce czy sprowadzić z USA
Pozdrawiam

diaflex - 17-02-10, 20:11

zamek9 napisał/a:
czy "przepłacać" w Polsce czy sprowadzić z USA
Pozdrawiam

Jeśli z USA,to musisz się upewnić czy ma system metryczny. Jeszcze jest możliwość doliczenia opłaty celnej,bo to towar z poza UE.Pozdrawiam.

czeburaszka710 - 17-02-10, 20:49

x125 ma system metryczny na 100%. Warto czasami przepłacić dla gwarancji i polskiej instrukcji obsługi. Pytanie ile przepłacić?
zamek9 - 17-02-10, 21:29

czeburaszka710 napisał/a:
Pytanie ile przepłacić?

dokładnie nie pamiętam poniewaz się pytałem w październiku a z kupnem właśnie czekałem na wiosnę ...
na pewno można ją dostać za około 1000 zł.. u nas 1400 zł...
myślę, że to jednak duża różnica

pitpower - 18-02-10, 10:11

Witam,

ja korzystam z tego sklepu, w 100% go polecam, wszystko dochodzi tak jak ma dojść, czyli bez dodatkowych opłat.
Wpłata złotówek na polskie konto bankowe w 100% wartosci, warto wybrac przesyłke lotniczą w max 3 tygodnie przesyłka dostarczona.Z czego z USA idzie 4 dni,reszta u nas w kraju :mrgreen:

pozdrawiam

PIT

czmiel_t - 18-02-10, 16:26

Potwierdzam sklep ForLessThanEver - użytkownik kowalkowal. 2 lata temu kupowałem u niego monitor dotykowy 7" do samochodu i tak jak pisze kolega wplata na konto bankowe w PL (brak dodatkowych kosztow), wysyla firma Polamer, ktora w jakis sposob omija clo a przesylka dochodzi bardzo szybko. Kupilem ten monitor za 799zl + przesylka 40zl i to byly wszystkie koszty jakie ponioslem. Monitor trafil do mnie po 6 dniach!
marcin_kuj-pom - 22-04-10, 12:24

Witam
Namiar na forum otrzymalem na usenecie, wiec pozwolcie ze skopiuje moj post. Otoz:

Dalem ciala przy zakupie echa. Mialem zamiar kupic combo i sie bawic z
doktorkiem nie taszczac kompa/palma nad wode. Zachecony opisem na stronie
programu zakupilem "any lowrance" ze slotem na sd. wybor padl na elite5 i
zdziwilem sie mocno, gdy sie okazalo ze owa sonda nie posiada opcji zapisu
logu na karte (mam za swoje, ona ma slot na microSD :) ). nie bylo jej
emulatora na stronie lowrance'a a informacja o braku tej funkcji jest chyba
tematem tabu. gdy juz sie organoleptycznie o niej przekonalem to chwile mi
zajelo, zanim znalazlem czyjs zal na jakims zagranicznym forum. W zwiazku z
powyzszym z zakupem programu sie wstrzymalem i edukuje sie w kategorii, o
ktorej jeszcze tydzien temu pojecie mialem zadne. Sonda nie "loguje", ale
zapisuje slad w formacie .usr w ver 3.0 (wspolrzedne + glebokosc) a o ile
wiem doktorek tylko tyle wymaga. da sie toto skonwertowac do formatu
akceptowanego przez program? testowac nie mam jak, bo programu poki sie nie
przekonam nie kupie... no i nie mam czego, bo nad woda jeszcze nie bylem. w
zwiazku z tym nie wiem tez, na ile owy slad bedzie uzyteczny (czestotliwosc
zapisu informacji).
Sondy raczej nie oddam do sklepu, zakup byl "rozsadny", dokonany za wielka
woda... Wychodzi na to, ze w chwili gdy program zaczal laskawym okiem patrzec
na uzytkownikow humminbirda i garmina to sie lowrance na niego wypial, dajac
loga tylko w HDSach. o ile wiem w Polsce jeszcze starsze modele jeszcze sa,
ale w USA o comba starszych serii jest strasznie ciezko...
Jesli ktos sie nad moim postem pochyli i bedzie posiadal odpowiednia wiedze,
to prosbe mam jeszcze jedna. Chcialbym chociaz wgrac mapke zbiornika do echa,
o ile ten cud techniki mi na to pozwoli. Na jakie strony sie udac, aby zaczac
probowac takowa tworzyc? Ponoc najlepszym wyjsciem jest google earth
+...drdepth ktorego poki co nie kupuje :)
Na koniec dodam, ze zdajac sobie sprawe z wad, humor az tak mi sie nie
popsul. woda ma 180 hektarow i zanim zrobilbym jej mape to moglaby wyschnac,
ale niesmak z braku "bajeru" co to zabierze mnie w domu nad wode jest. trza
sie bedzie skupic na wedkowaniu ;)

Od czasu jego napisania zdazylem sie przekonac, ze ślad zapisywany w pliku .usr w ver 3.0 na 99% zapisuje rowniez glebokosc. Program GPSutility czyta owe usry i w tabelce glebokosc jest. co prawda biedna, zaokr do metrow, ale jest. Obok wyswietlana jest rowniez predkosc, ale bez prawidlowych danych (same ###) wiec byc moze glebokosc jest dokladniejsza a problem wystepuje przy odczycie. pal szesc dokladnosc, jak juz pisalem na usenecie wrakow szukac nie mam zamiaru, zalezy mi na stworzeniu mapy z izobatami a tam +/- 1m mi wystarczy. wspolrzedne rzecz jasna sa rowniez... czyli wszystkie dane dla drdeptha mam. o ile wiem samego formatu .usr uzyc w nim jednak nie mozna, nie znalazlem poki co zadnej metody na skonwertowanie usr'a do uzytecznego formatu. gpsbabel konwertuje, ale gubi dane o glebokosci...
Ktos przechodzil juz przez ta meke?
Pozdrawiam

pitpower - 23-04-10, 13:19

Witam,

marcin_kuj-pom, ja nie rozumiem Twojego problemu.
1.Jak masz log z echo, to nie ma znaczenia na czym jest on zapisany, może i być na dyskietce 5 calowej, he,he
2.Owy log z echo eagle/lowrenc jest konwertowany przez Dr.Depth bez problemu, bo sam takie logi konwertuje, robiąc mapy batymetryczne

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=7881

3. Na stronie dr.depth jest wersja TRIAL, i nie musisz kupować , by testować.

4. Mapa, ale tylko Topo w echosondzie,

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=7664

pozdrawiam

PIT

marcin_kuj-pom - 23-04-10, 13:31

pitpower napisał/a:
marcin_kuj-pom, ja nie rozumiem Twojego problemu.

Witaj
Moze faktycznie napisalem za duzo, a problem jest dosc prosty.
Logi Lowranca czytane przez DrDeptha to pliki .slg/.sl2. no i to sa logi z echa po prostu. natomiast combo elite-5 nie zapisuje loga (pewnie zapisuje do pamieci wewnetrznej, bo funkcja trackback dziala, i tylko softowo go wykastrowali), nie ma tez mozliwosci, aby do wewnetrzej sie dostac a na karte moge zapisac tylko i wylacznie ślad (trail) w wersji 3.0 (wspolrzedne+glebokosc). jest to plik w formacie .usr. tego formatu drdepth nie czyta, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. czestotliwosc pomiaru i zapisu przy sladzie jest mniejsza niz w logu, ale dane sa. czyli teoretycznie mape zrobic mozna, ale mniej dokladna. z tym sie licze, szukam tylko mozliwosci aby ja zrobic.
Kolejna sprawa jest demo programu. nie ma w nim mozliwosci obrobki/przerobki danych. mozna tylko wpiac echo do kompa i zobaczyc czy komunikacja dziala.
Pozdrawiam
Ps. napisalem juz do Szwecji, bo polska strona doktorka dawno nie aktualizowana. Jak sie autor nie odbije od mojego angielskiego, to dam znac co wymyslil.

pitpower - 23-04-10, 13:43

Witam,

teraz "zakumałem" o co dokładnie chodzi, o dane zapisane w .usr jako ślad.
Będzie problem :neutral: Muszę pomyśleć, ale nie ukrywam, że mam bardzo mało czasu, ale kiedyś ślad nanosiłem na mapę Topo+ wgrywałem ją do echo.Ale tak jak mówisz była mało dokładna.Nie lepiej ślad przekonwertowac na ERSI i z tego coś podziałać?To tylko moja sugestia.

pozdrawiam

PIT

marcin_kuj-pom - 23-04-10, 13:47

pitpower napisał/a:
teraz "zakumałem" o co dokładnie chodzi, o dane zapisane w .usr jako ślad.
Będzie problem :neutral: Muszę pomyśleć, ale nie ukrywam, że mam bardzo mało czasu, ale kiedyś ślad nanosiłem na mapę Topo+ wgrywałem ją do echo.Ale tak jak mówisz była mało dokładna.Nie lepiej ślad przekonwertowac na ERSI i z tego coś podziałać?To tylko moja sugestia.

Dzieki za rade, pogrzebie. Poki co dostalem maila od Pera Pelina, twierdzi on, ze mowiono mu ze seria Elite-5 bedzie tworzyc logi. Sadzi, ze albo z tego zrezygnowano, albo dodadza opcje zapisu w firmware update. Niestety twierdzi tez, ze w .usr'ach nie ma danych o glebokosci...
Konieczny bedzie zatem pierwszy wypad nad wode a nie suche odczyty z domu. wydaje mi sie, ze sie myli. GPSutility czyta usr'y w ver 3.0 i glebokosc, co prawda durna bo z domu na sucho, pokazuje.
Pozdrawiam

yonek - 25-04-10, 23:24
Temat postu: echosonda piranha max 230
Mam problem z echosondą piranha max 230. Otóz po wrzuceniu do wody sonaru RSS i załączeniu bazy mam ciągły sygnał dzwiekowy a właściwie denerwujące piszczenie. Czy ktos spotkał sie z czymś podobnym
zdrapek - 26-04-10, 11:26

Nie masz ustawionego jakiegoś alarmu w menu echa? Np. Słaby (wyczerpany) akumulator?
Tak strzelam... :idea:

yonek - 26-04-10, 21:55

Otóż nie. Jeżeli przełącze na tryb transmider to wszystko gra a jak zmienię na tryb smartcast-BEEEPPPP. Tak mysle czy ten mój sonar jakis trefny , chociaż pokazuje temp i głębokość prawidłowo jednak już nie identyfikuje żadnych rybek.
tomeq001 - 03-05-10, 21:08
Temat postu: informacje na temat echosondy Lowrance x-25 A
Witam. Poszukuje informacji/parametrów na temat echosondy Lowrance x-25 A, jaki ma stożek, ile pixeli ma ekran i w ogóle jakichkolwiek info. Przeszukałem trochę stron i nigdzie nie mogę znaleźć nawet informacji o przekątnej ekranu:( Proszę też powiedzieć czy będzie ona nadawała się na akweny do 40m? Polecacie czy odradzacie kupować tą używke? Nie wiem czy mogę wstawić linka z allegro bo tam ona jest wystawiona...
Lesio - 03-05-10, 21:46

Tu masz manual w j.angielskim - http://diplodocs.pl/annex...NCE_X-25-_E.htm
grzechuce - 10-05-10, 11:27

pytanko co wybrać HUMMINBIRD Piranha MAX 20 czy CUDA 300 EAGLE?

nie mam za bardzo kasy na te droższe echo
poza tym w lodke poki co nie bede inwestowal tylko na pożyczonych będę śmigał więc tak liczę że max 20 wyjazdów w sezonie

red20 - 25-05-10, 17:30

czy echo Jaxon EASY 201 B to jakas zabawka czy cos tam pokazuje?
bobiniarz - 26-05-10, 18:28

Jaxon EASY 201 B coś tam pokazuje. Mam to echo od początku roku, testowałem na lodzie, Wiśle i jeziorku. Głębokość pokazuje całkiem przyzwoicie, ale problem z wykrywaniem ryb, albo bierze trawe pod wodą za ławicę ryb (miałem tak na wiśle, na ekranie cała hmara ryb a co rzut to zaczep i źdźbła trawy na haczyku), albo w moich wodach NIE MA RYB!!! Nawet na lodzie mając sondę w przeremblu w momęcie brania i wyciągania ryby (akurat był to 13 cm okonek) na sondzie nie pojawiło się nic wskazującego rybkę. Podczas sondowania miejscówek też nie wykrywała życia pod wodą, poza kilkoma wyjątkami. Ogólnie dobra sprawa jeżeli nie chce się mozolnie gruntować miejscówki, kilka rzutów i masz zarys ukształtowania dna, bez plumkania gruntomierzem.
red20 - 26-05-10, 22:10

dzieki bobiniarz za male sprawdozdanie z uzytkowania sprzetu, szkoda ze tak slabo wykrywa ryby, a moze kos ma inne zdanie, oczywiscie poparte praktyka?
Rafał Mazur - 26-05-10, 22:36

Witam,
czy ktoś z szanownych Kolegów spotkał się z "Eagle Cuda 350 S/MAP" - Compact Fishfinder/Mapping GPS. Poniżej podaję do niej link strony w USA
http://www.basspro.com/we...0003000_250-3-0
Oczywiście jest ona również na Allegro ale za ok. 1 400,- :shock:
W sklepiku, który tak poza tematem polecam kosztuje 210 USD.
Jeżeli macie Koledzy jakieś doświadczenie z tym combem to prosiłbym o info.
Bardzo mi się spodobało przez to, że ma to 2 w 1 i fajną cenę no i jest realna szansa na jej zakup właśnie przez ten sklep ( wysyłają do Polski ). Oczywiście ma to sens przy większych zakupach i namowie większej ilości kumpli. Ale działa!

Pozdrawiam

red20 - 27-05-10, 09:31

Rafał Mazur a po co ci gps z mapami US? ten model nie ma slotu karty pamieci wiec nawet jakbys juz znalazl jakies mapy polskich wod to nie masz jak wrzucic na urzadzenie :roll:
Rafał Mazur - 27-05-10, 09:51

red 20, no oczywiście, że nie potrzebuję.
Czyli wynika z tego, że nie ma sobie czym zawracać głowy.
A w takim razie czy z urządzeń combo mógłbyś coś polecić?

Dzięki i pozdrawiam

red20 - 27-05-10, 10:18

Rafał Mazur napisał/a:
red 20, no oczywiście, że nie potrzebuję.
Czyli wynika z tego, że nie ma sobie czym zawracać głowy.
A w takim razie czy z urządzeń combo mógłbyś coś polecić?

Dzięki i pozdrawiam

nie jestem ekspertem w tej materii, sam chcialbym przeczytac opinie kogos kto uzywa echo z gps (konkretniej w czym mu to pomaga), a co do twojego problemu to.. po pierwsze zorientuj sie czy ktos udostepni ci mapy polskich wod (odplatnie lub za free), jesli juz bedziesz na 100% pewny to wtedy wystarczy wybrac model do ktorego bedziesz mogl je wrzucic (czyli slot karty pamieci lub usb, kompatybilnosc tych map, no i wogole taka opcja)

ps. jesli chodzi o mapy to lepiej szukac wsrod zeglarzy, chyba garmin jakies zrobil

Rafał Mazur - 27-05-10, 23:12

Dzięki red20,
z tymi mapami to napewno masz rację ale ... :wink: trochę to trudne do realizacji.
Jedno jest pewne muszę coś znaleźć ze slotem żeby można było mapy wrzucić.
Ale tak czy siak będę celował w combo bo jest wygodne. Jedno urządzenie a wskazuje miejsce/pozycję i wyświetla co pod wodą piszczy.
No chyba, że ktoś przekona mnie, że nie warto kupować 2 w 1.
Bardzo chętnie posłucham argumentacji innych kolegów - w tym względzie jestem początkujący i każdą poradę chętnie przemyślę.

Pozdrawiam

red20 - 28-05-10, 00:46

Rafał Mazur powiem ci tak, z tego co sie orientuje to jedyne dokladne mapy na gps sa zrobione pod garmina i to tylko jezior na mazurach, jesli chcesz wrzucic jakas mape na sprzet to musisz byc pewny ze zadziala (ja nie daje swojego 1% ze mapy do typowych navi beda kompatybilne z Eagle albo Humminbird ).
z mojego doswiadczenia: kiedy siedzialem sobie na rybkach na ladnym cyplu duuzego zbiornika zaporowego pomyslalem ze zapisze sobie to miejsce na mojej navi, wlaczylem sprzet, odczekalem chwile, spojrzalem na ekran ale cos bylo nie tak wiec poczekalem jeszcze jedna chwile, sprawdzilem sygnaly z satelit i wszystko bylo tak jak powinno a wedlug mapy siedzialem w wodzie 10m od brzegu, spojrzalem ze moge w sumie jeszcze sie przesiasc 5m wglab i utopic sie bedac zupelnie suchym :roll: to taka wskazowka co do dokladnosci zwyklych map

Rafał Mazur - 28-05-10, 22:21

red20, wydaje mi się, że wszystko zależy od tego ile w danym momencie twój GPS złapał satelitów - wiadomo, że czym więcej tym dokładniej.
Ale zastanawiam się po przeczytaniu Twojej opowieści czy jest w ogóle szansa dokładnie trafić na wodzie w "punkt". Czy może te wszystkie urządzenia wskazują orientacyjną, przybliżoną pozycję a dopiero po przeoraniu echem orientujemy się, że to jest ten nasz dołek.
Może, idąc za moim tokiem myślenia nie jest potrzebne combo a dobre echo???

Pozdrawiam

red20 - 29-05-10, 09:04

Rafał Mazur zrobilbym dokladnie tak jak mowisz, kupil dobre echo :wink:
co do mojej historyjki.. nie bylo wokol mnie zadnych wysokich budynkow ktore moga powodowac slaby odbior sygnalu z satelity, sygnal jaki mi navi wyswietlila to 3D czyli lepiej byc nie moze, poza tym wniosek jaki wynioslem z tamtego zdarzenia nie jest odnosnie slabej dokladnosci wskazania punktu w jakim sie znajdowalem a slabej jakosci mapy :!: (co moze powodowac dezorientacje przy nawigowaniu, np wedlug navi jestes 20m od brzegu a w rzeczywistosci stoisz lajba na srodku jeziora,) mapy sa robione do nawigowania po drogach i nie jest potrzebna tam wielka dokladnosc bo domyslnie w programie nawigacyjnym masz korekte bledu pozycji (czyli: mapa nie pokrywa sie z rzeczywistoscia, wskazanie GPS jestes 20m od drogi a program pokazuje ze po niej jedziesz)
moim zdaniem.. do puki nie zostana zrobione dokladne mapy wod polskich dla zeglarzy (pewnie w drugiej kolejnosci dla wedkarzy) to nie ma sensu bawic sie zabawkami typu 2w1 albo 3w1, mi navi sluzy do orientacyjnej pozycji i zmierzenia odleglosci od lowiska do domu, co mozna zrobic na telefonie z GPS albo innym urzadzeniem do tego sluzacym a nie kupowac echo za 1000 wiecej bo ma navi

czmiel_t - 29-05-10, 21:38

Kupiłem łódkę, kupiłem silnik, spędziłem nad tym wiele wiele wieczorów ale co do sondy nie mam już siły. Muszę kupić szybko. Jestem zupełnym amatorem wędkowania z łodzi ale szybko "łapiącym"czyli mam nadzieję w przyszłości zaawansowanym ;) Czy sonda Humminbird 718 będzie dobra na początek dla amatora, który ma zamiar korzystać z niej intensywnie przeczesując coraz to nowe miejsca? Jest taka w dobrej cenie za wielką wodą a decyzję muszę podjąć dość szybko. Z tego co zdążyłem wyczytać to ma możliwość współpracy z bezprzewodowym przetwornikiem 15RF?
red20 - 30-05-10, 09:01

czmiel_t dobrze wyczytales :wink: co do sprzetu to calkiem porzadny, napewno znajdzie ci rybki i nie bedzie z nim problemu. co do sciagania zza oceanu, jesli wydasz $300 to wyjdziesz na to samo co bys kupil w kraju z polskim menu
yonek - 30-05-10, 14:09

poszukuję instrukcji w j.polskim do Piranha 230 ...może ktos z szanownych kolegów spotkał się z tym urządzeniem :sad:
red20 - 30-05-10, 20:30

yonek napisał/a:
poszukuję instrukcji w j.polskim do Piranha 230 ...może ktos z szanownych kolegów spotkał się z tym urządzeniem :sad:

niestety tylko po angielskiemu :roll:

czmiel_t - 30-05-10, 21:01

red20, dziękuję za info. W USA jest za 927zł z tego co pamiętam + wysyłka jakieś grosze. Paczka dociera pewnie nie dłużej niż tydzień bo robiłem już tam zakupy.
marcin_kuj-pom - 09-06-10, 21:55

red20 napisał/a:
nie jestem ekspertem w tej materii, sam chcialbym przeczytac opinie kogos kto uzywa echo z gps (konkretniej w czym mu to pomaga), a co do twojego problemu to.. po pierwsze zorientuj sie czy ktos udostepni ci mapy polskich wod (odplatnie lub za free), jesli juz bedziesz na 100% pewny to wtedy wystarczy wybrac model do ktorego bedziesz mogl je wrzucic (czyli slot karty pamieci lub usb, kompatybilnosc tych map, no i wogole taka opcja)

ps. jesli chodzi o mapy to lepiej szukac wsrod zeglarzy, chyba garmin jakies zrobil

mapy nie sa konieczne, chyba ze wedkujesz stale na innym jeziorze. zwykle mapki rzecz jasna rowniez nie sa dokladne, ale pozycje na jeziorze mozna okreslic dosc dokladnie. zapisujesz wtedy waypointa "w prozni" i bez problemu mozesz do niego trafic. czy to na okoniowy blacik, czy tez na inna miejscowke. przydaje sie tez slad, po ktorym mozna wrocic do miejsc w ktorych "stukalo". regularnie z tego korzystam w trolu, miejscowke skojarzysz "na oko" gdyz slady rysuja sie w dosc charakterystyczne "wzorki".
jesli zas chodzi o mapke, to kupujac echo ktore potrafi zapisac na karte loga (nie kazde ze slotem na karte pamieci to potrafi! trzeba to dokladnie sprawdzic przed zakupem) to nie ma lepszego rozwiazania niz drdepth. generalnie 30min plywania na 1 hektar jeziora w zupelnosci wystarcza, aby mapka byla wystarczajaco dokladna. brzeg zaimportujesz z google earth, mapke mozna eksportowac do formatow akceptowanych przez echa (tu rowniez- warto dokladnie sprawdzic).
dodac nalezy, ze drozsza wersja drdeptha potrafi tez czytac z logow twardosc dna i ja nanosic na mape. pozniej na mapce patrzysz gdzie kamienie a gdzie mul... kapitalna sprawa, szkoda ze me echo tego nie potrafi :( (czyt: zapisywac loga).

wichura75 - 15-07-10, 02:48

Witam.
Posiada ktoś z Was Lowrance hds-5 ? kupiłem ją miesiąc temu,na rybkach byłem z nią dopiero dwa razy.W sumie to ona jest bardziej dedykowana na morze,mapy mam ale morskie (na morzu też będę pływał) i niektóre jeziora ,tego akurat na którym ja wędkuje nie ma.A moje pytanie jest takie; silnik mam marinera 40 hp,z silnika wychodzi dziewięć kabli do manetki a z manetki cztery+ jeden ,na przewodzie zasilającym od sondy są luzne cztery przewody ponoć do obrotościomierza czy tak? W sondzie jest pulpit z wskaznikami paliwa,obrotościomierz,zbiornik ryb??? troszkę tego nie kumam,i nie wiem jak to wszystko połączyć :sad:
A z tych dwóch dni mogę powiedzieć że pokazuje dno czy muliste czy twarde,można cofnąć trasę żeby przeglądnąć co było wcześniej ,nie wiem czy się nie porwałem z motyką na księżyc :wink: ,można do niej też podpiąć sonar boczny,widziałem fotki z sonaru,jakby ktoś robił zdjęcia pod wodą :roll: ,jak ktoś takową posiada to byłbym wdzięczny za rozmowę telefoniczną lub lepiej tutaj na forum ,dzięki (a pytań mam jeszcze wiele :wink: )

robkiz_ - 16-07-10, 10:03

Uzywam takiej własnie z sonarem bocznym ale na razie sam jestem na etapie rozgryzania kabelkologii. chce toto jeszcze do komputera podlaczyc. Wstepne testy wypadly bardzo dobrze. Ale nie mam jeszcze wszystkiego dogranego.
Co do polaczenia z silnikiem niestety wiele nie moge powiedziec przede wszystkim poszukaj w instrukcji od silnika oznaczen tych kabelkow potem w instrukcji sondy jest nienajgorzej opisane co i jak.

zonkr - 29-09-10, 22:16
Witam wszystkich jestem z Łomży mam fioła na punkcie wędkowania,szczegulnie spinning.
Mam nadzieje,że miło spędzimy tu czas,a co do mojego pytania.Tematem jest echosonda
bezprzewodowa kupiłem echo i niewiem jak to działa zero pojęcia .Nawet niewiem jak to
włączyc .Przykład wkaładam sonar do wody naciskam guzik w echo no i powinno sie pokazac coś a jest tylko (lewy górny róg _._ i na dole czułośc,stan bateri i 0:10 nieiwem co to jest)jeśli przytrzymam długo guzik to pokazuje sie sim.... widać dno,górki,
dołki,ryby nawet w wannie ,niewiem jak to ma działać.Proszę o pomoc jakiś opis.
DZIĘKUĘ i POZDRAWIAM.{echo Seefish tl66 }.

dziubas123 - 26-10-10, 22:29

potrzebuje pomocy którą echosade wybrać ???

Eagle Fish Easy 245DS czy może Humminbird Piranha MAX 160

prosił bym o krótkie uzasadnienie gdyż się aż tak dobrze na tym nie znam echo ma byś na jezioro

blood - 02-11-10, 20:20
Temat postu: Echosonda jaka kupic???????????????? Prosze o pomoc!!!!!
Witam! Od przyszlego sezonu chce sprobowac polowu metoda spiningowa - zakupilem lodz i chce jeszcze kupic echosonde wedkarska, lecz kompletnie sie na ty mnie znam - pieniadze jakie chce przeznaczyc na ten sprzet to ok. 800 zl - czy jest cos w tej cenie na rynku godne polecenia??????????????? prosze o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cinek1979 - 02-11-10, 21:07

przyjrzyj sie Garmin 300C duzym plusem jest kolorowy i bardzo jasny ekran , plywam z nia juz dwa sezony i jak na moje potrzeby jest ok.
oszolom87 - 24-11-10, 22:07

Witam czy ktoś może mi powiedzieć czy warto kupić echosondę za około 400zł? Jeżeli tak to na jaki produkt zwrócić uwagę? Echo potrzebuje głównie do wytypowania miejscówek do wywózki zestawów na karpia.
bobiniarz - 24-11-10, 22:47

Jak już wcześniej napisałem jestem (nie?)szczęśliwym posiadaczem echa SRAXON EASY 201B. koszt około 300 zł, duży plus to bezprzewodowa czujka, którą można wyrzucać z wędki, duży minus za to że nie pokazuje ryb (chociarz powinna). Sprzet idealny do oceny głębokości, znajdowania dołków i wypłyceń.
Jarosław - 24-11-10, 23:41

Sonar, bez pokazywania ryb to jest niemożliwe, chyba, że to jedyna na świecie. Musi pokazywać ryby w postaci symbolu, ich wielkość i na jakiej są głębokości.
oszolom87 - 25-11-10, 06:50

Zdecydowanie jestem za zakupem echo bez możliwości "rzucania" sonarem ;) Czy coś w tej kwestii warto zakupić w okolicach 400zł?
Jarosław - 25-11-10, 08:22

oszolom87 napisał/a:
Zdecydowanie jestem za zakupem echo bez możliwości "rzucania" sonarem ;) Czy coś w tej kwestii warto zakupić w okolicach 400zł?

Nie.

MariuszA - 25-11-10, 11:41

pytalem kolegi i podrzucil mi linka do echo ktora posiada i sobie chwali ;)
PiranhaMAX 170:
http://www.echosonda.pl/p...roducts_id=1459

oszolom87 - 25-11-10, 14:16

Jarosław, to nie ma być urządzenie które pokazuje każdego paprocha w wodzie, nie wszyscy mają do wydania ponad tysiaka. A jeżeli twierdzisz że nie warto inwestować takich pieniędzy to przekonaj mnie bym jednak zaniechał kupowania echo do 500zł. Wyżej napisałem do czego chciałbym używać tego urządzenia, masz pole do popisu.
zdrapek - 25-11-10, 19:31

Też mam PiranhaMAX 170 i sobie chwale. Do moich celów starcza. Do niej trzeba jeszcze dokupić akumulator i ładowarkę do aku - więc trzeba to uwzględnić w poszukiwaniach cenowych.

Echo ogólnie OK. Łowiąc z pod lodu widać nawet spadającą zanętę przy ustawieniu odpowiedniej czułości :mrgreen: Do lokalizacji miejscówek jak najbardziej wystarczające echo :)

Mirek1064 - 27-11-10, 14:48

Czy ktoś z Was ma Fischelit 480 Eagle ? wiem ze jest dwu częstotliwościowa i bardzo silny sygnał
będę wdzięczny za opinię
pozdrawiam

maciak - 28-11-10, 14:38

Czy aby na pewno jest dwu częstotliwościowa??
specyfikacja Fischfinder , ale to nie jest minusem dla tej echosondy.
Stożek 200khz jest wystarczający na wody śródziemne, ewentualnie na brzegowa strefę Bałtyku, nie mamy tu nie wiadomo jakich głębin.
Wyższa częstotliwość lepiej zdefiniuje i bardziej wy separuje Ci obiekty i posiada mniej szumów (zakłóceń).
A co do innych możliwości to posiada slot na kary, czyli możesz wgrywać mapy np. Freedom Maps f23 (tj.mapa Polski), ma tez możliwość zapisywania logu, czyli tworzenie własnych map batymetrycznych, zapisywanie miejsc itp.
Co mocy sygnału to 1500W to nic nadzwyczajnego, w moim echu mam tez taka moc, ale to w zupełności wystarcza.
Możliwym mankamentem może być czarno-biały ekran, ale za kolorowy w takim wypadku trzeba by dopłacić około 600pl np dla Elite-5

Mirek1064 - 28-11-10, 20:39

na moje jeziora wystarczy a tam gdzie łowię jest raptem 17m
no a cz_biała to zaleta mniej prądu dłużej żyje akumulator bez ładowania na łodzi
kolor to niepotrzebny gadżet ( przynajmniej mi ) mam już 4 echosondę firmy Eagle pozdrawiam MS

inter - 11-12-10, 17:27

Witam robię przymiarkę do PiranhaMAX 230PT czy może ktoś ma jakies doświadczenia z tą echos...zależy mi na opcjach łajba i z brzegu.Ewent czy możecie polecić cos godnego uwagi w tej cenie (ok 1300pln) Pozdr
inter - 04-01-11, 18:03

No niestety te droższe muszą poczekać dotarła dzisiaj Eagle FishEasy 245 DS 120 , może da radę pobawić się jutro na lodzie , dzisiaj studiowanie instrukcji.
michorn - 04-01-11, 18:06

inter napisał/a:
dotarła dzisiaj Eagle FishEasy 245 DS 120

Czekam na wrażenia i opinie bo tez jestem nią zainteresowany. :wink:

tomek1 - 04-01-11, 20:39

inter napisał/a:
No niestety te droższe muszą poczekać dotarła dzisiaj Eagle FishEasy 245 DS 120 , może da radę pobawić się jutro na lodzie , dzisiaj studiowanie instrukcji.

Spokojnie dasz radę :wink: Ja mam bliźniaczy model CUDA 300 i sprawuje się całkiem fajnie na lodzie. Ty masz mocniejszy przetwornik z większym kątem stożka.

inter - 04-01-11, 21:40

tomek1, jak głęboko wkładasz przetwornik ?
gandieres - 04-01-11, 23:58

Włóż przetwornik przy samej tafli wody.
inter - 05-01-11, 22:32

hmm jak przy samej tafli ? tu widzę jak tomek1 wkładał, http://www.fotosik.pl/sho...e70a0c32e8bfbd8 . Inaczej czy przetwornik wkładam tak żeby był pod lodem , czy np 2cm od
gandieres napisał/a:
tafli wody.

Jutro planuję pobawić się tym "ustrojstwem" na rzece.

gandieres - 06-01-11, 02:59

Ja ustawiam przetwornik tak że jest może max z 1 cm pod wodą i ilu wędkarzy na lodzie widziałem z echo to każdy tak właśnie robił ;) Ale pewnie jak Byś nie ustawił to i tak będzie dobrze z tym że (moim zdaniem) jak dasz go pod lód to czasem coś może się w niego zaplątać.
inter - 06-01-11, 08:23

hmm no tak tylko czy grubość lodu ( ok 30cm bo tyle mam na rzece) nie będzie przeszkadzała w wysyłaniu i odbieraniu sygnału ?
tomek1 - 06-01-11, 08:50

inter napisał/a:
tomek1, jak głęboko wkładasz przetwornik ?

zaleca się by był co najmniej na poziomie dolnej linii lodu. Jeżeli umieścisz na powierzchni- szczególnie przetwornik z szerokim stożkiem na grubym lodzie, to stożek może "zahaczać" o lód i fałszować wskazania.
W moim przypadku (60 stopni i do 25 cm lodu) nawet umieszczenie na powierzchni nie powodowało zakłóceń, ale ustawienie jakie pokazałem na zdjęciu jest dla mnie wygodniejsze. Jak widać na zdjęciu przetwornik jest skierowany "pod lód" więc niewiele zasłania światło otworu. Przy konkretniejszej walce z rybą jednym ruchem wyciągam konstrukcję i mam wolny teren do holu. :wink:

inter - 06-01-11, 08:55

ok , no to chyba pora przetestować sprzęt co prawda jest -10 :sad: Bedę kombinował 1-den otwór na echo i w pobliżu reszta , fotorelację wrzucę jak wrócę.
inter - 07-01-11, 18:04

Panowie a może ktoś miał (lub ma) do czynieni z tymi esondami:Eagle FishMark 640C Fishfinder // Eagle Fisheasy 350C //Lowrance Mark 5x Pro 5" Fishfinder 83/200 Khz .
inter - 10-01-11, 15:29

tomek1, podpowiedz co tam zle robię ? Może coś tam widać , robiłem GSM-em http://www.youtube.com/watch?v=oxom0b0JRcQ , w tyg mam mieć lepszą kamerę może będzie lepiej widać.
tomek1 - 10-01-11, 22:37

inter napisał/a:
tomek1, podpowiedz co tam zle robię ?

Jeśli chodzi o położenie przetwornika, to mam wrażenie, że nie jest dokładnie w poziomie. ta linia na połączeniu dwóch połówek plastiku musi być dokładnie równolegle do horyzontu.

Co do zapisu to z tego co widzę to jest w miarę poprawny. Ta czarna smuga pod spodem to zapis drugiego odbicia dna. Temat już przewijał się gdzieś na forum.

To efekt ustawienia dużej czułości echosondy nad twardym dnem. Spróbuj zmniejszać czułość (sensitivity) i obserwuj co się dzieje. Generalnie to specjalnie nie przeszkadza a niektórzy nawet potrafią co nieco odczytać z tego drugiego odbicia.

Ta zbyt gruba czarna warstwa przy powierzchni to też zbyt duża czułość. I to trzeba wyregulować, bo zamazuje obraz.

Wydaje mi się też że masz dość mocno podkręcony kontrast. Z tego co pamiętam u mnie jest około 50%.

dudi - 12-01-11, 09:43

czy ktoś używa jakiejś chinszczyzny bezprzewodowej z allegro ?
Bo myśle nad wrzuceniem do łódki RC.

jeger28 - 20-01-11, 08:24

Witam. tym serdeczniej że to pierwszy mój post na tym forum :)
Mam pytanie do tomek1. planuje zakup echa takiego jak Twoje (245DS) lub CUDA300. przy przeglądaniu instrukcji tych sprzętów rzuciło mi się w oczy że 245-ka nie ma możliwości zmiany systemu na metryczny i temp podaje tylko w F. W Cudzie widziałem że jest możliwość przestawienia z "ft" na "m" i z "F" na "stC" w a 245 nie koniecznie... chyba że może zmienili coś już w sofcie. jeżeli masz możliwość zmiany systemu pomiary możesz powiedzieć jaką masz wersję softu? będę wiedział z jakim softem mam echo kupić.

Pozdrawiam
Gerard

inter - 20-01-11, 10:12

jeger28 napisał/a:
przy przeglądaniu instrukcji tych sprzętów rzuciło mi się w oczy że 245-ka nie ma możliwości zmiany systemu na metryczny i temp podaje tylko w F.
moja 245DS ma te opcje.
jeger28 - 20-01-11, 10:22

a możesz sprawdzić wersje softu? ja planuję zakup w Stanach i się zastanawiam jak to na ichniejszym rynku jest z tym systemem metrycznym... instrukcje mam w wersji amerykańskiej...
inter - 20-01-11, 22:24

jeger28 napisał/a:
a możesz sprawdzić wersje softu?
b proszę 1.4.0 // Build HS 3965
tomek1 - 20-01-11, 22:30

jeger28 napisał/a:
Mam pytanie do tomek1. planuje zakup echa takiego jak Twoje (245DS) lub CUDA300.

Ja mam Cuda 300.

Obawiam się, że nie zmienisz jednostek :roll: Zauważyłem, że na niektórych aukcjach sprzedający "zapominają" napisać, że sonda jest z USA i nie da się zmienić jednostek. :???:

krasiu - 24-01-11, 16:17

Witam,

Myślę o zakupie Lowrance Mark-5x DSI. Tylko zastanawiam się czy kupić w wersji portable czy nie. Z tego co widzę do wersji portable oprócz torby, ładowarki dołączana jest przyssawka i echo chodzi na 8 baterii??? Jakie są minusy takiego rozwiązania, czy lepiej jednak kupić normalną wersję. Echo na baterie-może to jest minus, ale przecież akumulator mogę chyba tez dokupic? Stojak do przetwornika np. Jaxon też zamiast przyssawki? Jest gdzieś jakiś haczyk, bo to całe opakowanie wychodzi taniej niż w przypadku oddzielnej torby, akumulatora i ładowarki.

marcin_kuj-pom - 25-01-11, 14:34

krasiu napisał/a:
Witam,

Myślę o zakupie Lowrance Mark-5x DSI. Tylko zastanawiam się czy kupić w wersji portable czy nie. Z tego co widzę do wersji portable oprócz torby, ładowarki dołączana jest przyssawka i echo chodzi na 8 baterii??? Jakie są minusy takiego rozwiązania, czy lepiej jednak kupić normalną wersję. Echo na baterie-może to jest minus, ale przecież akumulator mogę chyba tez dokupic? Stojak do przetwornika np. Jaxon też zamiast przyssawki? Jest gdzieś jakiś haczyk, bo to całe opakowanie wychodzi taniej niż w przypadku oddzielnej torby, akumulatora i ładowarki.

minusem bedzie zapewne czas pracy/koszty i owa przyssawka. tradycyjny covver i akumulator 7,5Ah to teoretycznie 20h na wodzie w tym przypadku. nie wiem na jak dlugo starcza baterie/akumulatorki (bo skoro jest ladowarka...), skoro jest ich 8 a sonda chodzi na 12V to pojemnosc calego pakietu bedzie rowna pojemnosci jednego, wiec na takich:
http://multisort.pl/produ...;Energizer.html
echo pochodzi 3x krocej. przyssawka jest fajna, dopoki nie odpadnie i kabla z przetwornikiem nie wkreci sruba.
plusy to mniejsza masa, mniejsza torba i to ze przetwornik schowasz do torby, nie bedziesz musial mocowania targac "obok".
sam bralbym tradycyjnie, z covverem (tylko ladowarki nie bierz standardowej, 5zl drozsza od niej laduje aku 2-3 razy szybciej) i uchwytem. nie zgubisz przetwornika, dluzej poplywasz z echem (przy zalozeniach jak wyzej, pies wie co oni tam wsadzili) i sam zestaw do echa bedziesz mial uniwersalny. seria elite dsi bierze pradu 2x tyle, wiec z bateryjkami to ~3,5 godziny plywania, czyli w odleglej przyszlosci sie ten zestaw moze nie przydac.
suma summarum to kwestia gustu.
Pozdrawiam
Ps. jeszcze na allegro nie wystawilem, ale w najblizszym czasie bede. jest ktos chetny na combo elite 5 w zestawie z torba, uchwytem, aku etc? jesli tak to zapraszam na PW.

yonek - 31-01-11, 23:14

witam panowie . wychodze z takim problemem otóz moja piranha max 230 pisko :evil: w zakresie 0m-9.0m.Powyżej 9 metrów działa bez zarzutu czy tam denerwujacego piskania nie ma. :?: Napewno zaden alarm nie jest ustawiony w menu a baterie są ok ...czyli :?: :?: :?:
Summer - 03-02-11, 20:38

Witam ... W niedalekiej przyszłości planuję zakup " telewizorka " ... Wypatrzyłem sobie dwa w miarę podobne modele : EAGLE FISHMARK 320 oraz LOWRANCE- X96 ... Nie wiem na która się zdecydować ... POMOŻECIE ?? :cool:
forelle - 09-02-11, 10:49

witam poszukuje Instrukcje obslugi w jezyku polskim do Lowrance x-4 pro z gory dziekuje
wiking10 - 14-02-11, 17:06

witam
poszukuję instrukcji w języku polskim do lowrance elite 5
pozdr.

kraszak30 - 05-03-11, 22:37

Witam wszystkich kolegów i koleżanki po kiju. Jestem na etapie zakupu echosondy ale nigdy nie miałem z tym sprzętem do czynienia. Stąd kilka pytań. Głównie spinninguję, czasem feeder i nie zależy mi na wyszukiwaniu ryb a ciekawych miejscówek. Szukam echa na płytkie wody stojące max 20m oraz na rzekę Wisłę między Dęblinem a Kozienicami. Po przeczytaniu wielu wątków doszedłem do wniosku, że powinno to być echo z szerokim kątem najlepiej 120 st. (jeżeli jestem w błędzie proszę o poprawienie). Byłem zdecydowany na Lowrance Mark 5x Pro, ale im więcej czytam tym większy mętlik. Ostatnio pojawił się nowy model Lowrance Mark-5X DSI i mimo ze ma bardzo wąski stożek jest chwalony za jakość obrazu. Czy 55 st. na płytkiej wodzie 3-4m nie będzie za wąski. Biorę jeszcze pod uwagę 2 modele : Humminbird 737 4-ro stożkowy oraz Humminbird Matrix 47 3D( wąski stożek ale obraz 3d). Proszę o pomoc na co się zdecydować. Może jakieś inne modele polecacie. Zakup będzie w USA max 400$ za nową bądź używkę. Z góry dziękuję i pozdrawiam;)
piotr chorzów - 05-03-11, 23:25

kraszak
Do badania dna i głębokości wystarczy echo za 300,- zeta - kont stożka jest obojętny !! do tego typu pracy , jednak "wyłapanie" stada drobnicy na płytkiej wodzie wymaga szerokiego konta "widzenia"

cinek1979 - 06-03-11, 14:49

kraszak30, piotr chorzów, kiedy zakupilem swoje echo postanowilem je sprawdzic w stawie ktory ma duuza populcje karpia ,amura bylo okolo 100 tolpyg, sa sumy i masa drobnej ploci okonka i leszczyka(staw nie nalezy do PZW a ma okolo 2 ha) ,glebokosc ok.3-4 metry, jakie bylo moje zdziwienie kiedy okazalo sie ze echo pieknie rysuje dno, pokazuje gdzie rosliny, mul a gdzie twarde dno ale ryb prawie wcale chociaz karpie splawialy sie kilkanascie metrow od mojego pontonu, przeplywajac nad rybami ja je straszylem pontonem a one odplywale poza zasieg stozka echa (garmin 300C ), nastepny test zrobilem na zwirowni srednio zasobnej w ryby na ktorej odbywa sie plukanie zwiru i woda jest metna...tam dopiero zobaczylem co to znaczy echo ryby na sondzie kazdy spad byl obklejony rybami echa na pol ekranu zobaczylem tez przyklejone do dna okonie( sprawdzilem spiningiem ) teraz echo sluzy mi do badania dna , glebokosci ustalenia co sie na dnie znajduje i na plytkiej wodzie nawet echo ze stozkiem 120 stopni ryb nie pokaze bo sploszysz je przeplywajac nad nimi. pozdrawiam Marcin
forelle - 07-03-11, 12:36

witam Czy mozna postawic akumulator zelowy na bocznej sciance? ile ma byc zanurzony przetwornik?
qulpi - 07-03-11, 15:23

Akumulator żelowy może pracować w dowolnej pozycji,co do głębokości montażu przetwornika to u mnie jest zanurzony tylko tyle żeby go woda zakryła,ale w summie to nigdy się nie zastanawiałem czy głębokość montażu ma wpływ na prawidłową pracę.

Pozdrawiam.

tofi156 - 29-03-11, 14:08

Posiadam echosondę wędkarska Garmin Fishfinder 140.
Potrzebuje do niej kupić akumulator obsługowy ( z elektrolitem) 12 V do np. motoru , skutera.
Czy wystarczy o pojemności 4Ah czy zainwestować w 7 lub max 11Ah ?
Używany będzie z 2 -3 razy w miesiącu przez parę godzin na łodzi.
Pobór mocy przez echosondę to 3,5 W.

czmiel_t - 29-03-11, 14:34

4 spokojnie wystarczy, Ja mam 7Ah i po dwóch dniach całodniowego pływania z sondą napięcie w sondzie pokazywało sporo ponad 12V. Humminbird 718. Sądzę, że potrzebny byłby tydzień roboczy aby ją rozładować.
marcin_kuj-pom - 29-03-11, 15:31

tofi156 napisał/a:
Posiadam echosondę wędkarska Garmin Fishfinder 140.
Potrzebuje do niej kupić akumulator obsługowy ( z elektrolitem) 12 V do np. motoru , skutera.
Czy wystarczy o pojemności 4Ah czy zainwestować w 7 lub max 11Ah ?
Używany będzie z 2 -3 razy w miesiącu przez parę godzin na łodzi.
Pobór mocy przez echosondę to 3,5 W.

3,5W to 0,3A (0,3A*12V=~3,5W). teoretycznie 4Ah/0,3=13,33 godzin pracy, praktycznie prad sie konczy troche szybciej w zaleznosci od jakosci/stopnia zuzycia akumulatora.
reasumujac: wystarczy ;)

tofi156 - 29-03-11, 16:21

Dziękuje za odpowiedzi.
Czyli wystarczy 4Ah. Różnica w cenie pomiędzy 4 a 7Ah jest około 15 zł.
To może lepiej dopłacić to 7Ah?

marcin_kuj-pom - 29-03-11, 16:31

tofi156 napisał/a:
Dziękuje za odpowiedzi.
Czyli wystarczy 4Ah. Różnica w cenie pomiędzy 4 a 7Ah jest około 15 zł.
To może lepiej dopłacić to 7Ah?

7Ah to echosondowy standard, niezaleznie od modelu echa, i tego bym sie trzymal. jest na tyle lekki, ze nie czuc specjalnej roznicy w wadze, miesci sie w covverach do ech itd itp. nie zmienia to jednak faktu, ze 4Ah Ci wystarczy... wszystko zalezy od tego, ile to dla Ciebie 15 zł i jaka masz ladowarke.

tofi156 - 29-03-11, 18:01

Posiadam prostownik do ładowania akumulatora w samochodzie.
Wyjście 12V/6A szczyt/4A skuteczne. 40-140 Ah.
Chyba za duży prąd ładowania i trzeba kupić specjalną ładowarkę :(

cris - 02-04-11, 14:54

Witam stoję przed zakupem echosondy łódka/ponton.Echosondy będę używał na wyprawy spinningowe jak i karpiowe.Mam do wydania 400zl co polecicie do tych pieniążków???

Pozdrawiam

waldek42 - 07-05-11, 18:21
Temat postu: co pokazuje Lowrance Mark 5x DSI
Panowie, czy ktoś wie co to za krzaczki są na ekranie tej echosondy.Wygląda na roślinność ale jest za długie. Przejrzałem yuotuba i googla i nic się nie dowiedziałem więcej o tej technologii DSI. O co tu chodzi??
tomaten - 12-05-11, 12:43
Temat postu: Jaka echosonda
Witam Wszystkich

Chciałbym sobie kupić w tym roku echosondę.
Jaką echosondę byście mi polecili, będe z niej korzystać głównie nad jeziorem (łódka, brzeg)

"We wsi Huta, w dorzeczu rzeki Drwęcy położone jest jezioro Huta zwane też Nadroskim. Jego powierzchnia to 34,5 ha, maksymalna głębokość wynosi 21,2 metry, a średnia 6,6 m"

Z tego co widziałem jest mnóstwo modeli i ceny są różnorodne. Mam przeznaczone na ten wydatek 900zł, z tego co widziałem najtaniej kupić w USA.

http://www.basspro.com/Bo...ion/_/N-1z0w6zq

Zaznaczam, że znajomy może mi wysłać, czy te ceny na tej stronie są atrakcyjne czy można znaleźć taniej ewentualnie znaleźć jakiś sprzęt używany w USA.

Czy kupię za tą sumkę sprzęt przydatny, czy to będzie tylko zabaweczka.

Proszę o poleceni jakiegoś sprzętu

Aha czy oferowane echosondy są już kompletne, nie trzeba nic już dokupywać.

Przypuszczam, że wszystkie mają tylko język angielski, czy jest ewentualnie możliwość spolszczenia.

Proszę o wyczerpujące odpowiedzi, z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

P.S jestem zielony w temacie

tomaten - 12-05-11, 22:43
Temat postu: Jaka echosonda
Co sądzicie o modelu Hummingbird 798c si Combo

Czy opłaca się kupić używaną za 900zł.

ewentualnie FISHELITE EAGLE 480 SONAR GPS

także używany za 550zł

zdrapek - 12-05-11, 23:09

tomaten napisał/a:
Aha czy oferowane echosondy są już kompletne, nie trzeba nic już dokupywać.

Przypuszczam, że wszystkie mają tylko język angielski, czy jest ewentualnie możliwość spolszczenia.

Proszę o wyczerpujące odpowiedzi, z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

W USA jest ok 50% taniej niż u nas ;)

Co do języka ja mam Piranha Max 170 i w menu ma opcje wyboru języka, a jest tam spora lista. Jak jest u innych producentów - tego nie wiem, ale pewnie się dowiesz.

Do każdej echosondy musisz dokupić akumulator żelowy i ładowarkę (czasami można znaleźć całe zestawy)
Jeśli masz ponton/łódź potrzebujesz jeszcze mocowanie do sonaru - kupujesz lub robisz sam.
Jak chcesz to możesz jeszcze dokupić torbę na echo, żeby cały ten majdan przenosić.

W cenie OK 900zł (szczególnie z USA) kupisz ciekawe echo.

dominik poznan - 26-07-11, 11:47

Szukam taniej echosondy do badania głębokości oraz tego czy pływają tam rybki chętnie jakiejś z allegro możecie to podajcie konkretny link z modelem bo w pobliżu same drogie warunek jeden chcę echo na kablu nie bezprzewodowe!
Amator - 15-09-11, 15:32

http://allegro.pl/pro-bez...1820971201.html
Co powiecie na temat tej echosondy ECHOSONDA FISHFINDER?
Czy to nie będą wyrzucone pieniądze. Potrzebuje głównie do badania głębokości.

diaflex - 15-09-11, 16:51

Spokojnie daje radę, mam tę i droższego Humminbirda i odczyty identyczne :mrgreen: . Pozdrawiam.
Łukasz789 - 16-09-11, 08:26

Też nad ta echosondą się zastanawiam , ja również potrzebuje do badania dna oraz tego , czy są jakiekolwiek rybki w danym miejscu. Jeszcze za bardzo się nie orientuje czy lepsza echosonda przewodowa czy bezprzewodowa zaleczy mnie głownie na cenie. Ale na koniec jedno pytanie , podobno echosonda znajduje tylko ryby , które są w ruchu ryby , które nawet są ,,w pól wody ale stoją w bezruchu echosonda nie pokaże czy jest to prawda a jeśli nie do końca to ile trzeba dać za echosondę , która pokaże mnie takie ryby.
martines - 16-09-11, 10:10

a co rozumiesz pod pojęciem pokazuje ryby :?: Piktogram ryby czy echo :?:

Jeżeli chcesz działać na piktogramach to odpuść sobie jaką kolwiek echosondę bo to nie ma sensu. Widzę, że nie za bardzo wiesz na jakiej zasadzie działa takie urządzenie. Najpierw poczytaj w necie z czym to się je ( wujek google Tobie podpowie ) a później zastanów się co Tobie jest potrzebne.

Nie napisałeś czy echo będziesz używał z lądu czy z łodzi. Jak z lądu i masz za dużo $ to kup sobie taką zabawkę jak podałeś wyżej, natomiast jak z łodzi to po co Tobie takie badziewie :?:

Łukasz789 - 16-09-11, 11:06

Używać będę z łodzi , co mam na myśli pokazuje ryby ?? To ,że wpływam na miejscówkę sprawdzam , czy coś jest , jak nie ma płynę dalej bo jest kilkanaście miejscówek rozrzuconych po całym jeziorze a od jeden do drugiej jest czasem 3-4 km o to chodzi mnie.
Znajomy twierdzi ,ze jego pokazuje tylko poruszajcie się ( w ruchu) ryby , krzewy odróżnia po tym ,że są na nich żyjątka i one powodują ,że wyłania się obraz ,,zaczepu". Fakt nie mam o tym zbytniego pojęcia , ale na chłopski rozum stoi na głębokości 5 metrów metrowy szczupak , głębokość w tym miejscu jest 11 metrów , to co nie pokarze mnie to? Czytałem na wiki ( oprócz tego kilka artykułów) na ten temat i jeszcze bardziej mnie to w tym upewnia ,że tak jest. Faktem jest ,że możliwe jest to ,że trochę za dużo wymagam od najprostszej w dodatku echosondy.Trzeba będzie zapłacić przez kilkanaście wyjazdów frycowe i nauczyć się obsługi i ,,czytania" echosondy.Bo powiem szczerze ,że jeszcze kilka dni temu wydawało mnie się ,że łapanie z echosondą to jest banał . A okazało się zdecydowanie inaczej . Ale akwen na którym będę pływać jest ogromny i gdyby miał obławiać wszystkie same ,,bankowe miejscówki to dnia spokojnie" by zabrakło.

dominik poznan - 16-09-11, 11:53

Łukasz789, ja też pytałem wcześniej o tanie echo i jak na razie to nikt nie opisał co dokładnie widać i czy nadaje się tylko do sprawdzania głębokości czy ryby też widać itp.
Łukasz789 - 16-09-11, 12:21

Amator napisał/a:
http://allegro.pl/pro-bezprzewodowa-echosonda-sonar-gwar-fvat-ss-i1820971201.html
Co powiecie na temat tej echosondy ECHOSONDA FISHFINDER?
Czy to nie będą wyrzucone pieniądze. Potrzebuje głównie do badania głębokości.

dominik poznan ja zainteresowałem się tą .

dominik poznan - 16-09-11, 12:59

Ja wolę z przewodem na łodzi bezprzewodowa to utrudnienia a taka z przewodem wisi sobie na wieszaku i można bez trudu pływać nie zajmując się nią wcale
Łukasz789 - 16-09-11, 13:18

Aha kolejny raz dziękuje za informacje czyli lepiej szukać przewodowej dać na wieszak ( statyw) i się pływa niczym się nie zajmując .Jeszcze raz dziękuje.
ozer - 25-09-11, 22:24
Cześć... mam powiedzmy wolne ok 200-250zł i chciałbym sobie sprawić echosondę :)

Coś prostego i małego, nie łapę z łódki... z regóły spławiczek z brzegu.

Chciałbym głównie ustalać grunt jaki ma być itp

Trafiłem na:
HUMMINBIRD Smart Cast RF35e

Co możecie powiedzieć ? mała funkcjonalna ? Wygląda fajnie, ale czy się sprawdza :)

Warto dać te 260zł za "magiczny zegarek" ??

diaflex - 25-09-11, 23:04

Mam inny model, mocowana na blanku, ale ta sama wielkość wyświetlacza. Uważam, że jest nie praktyczna właśnie ze względu na zbyt mały ekran co utrudnia oglądanie obrazu i odczyt parametrów, szczególnie w pogodny dzień. W tej samej cenie, albo taniej radził bym kupić FISH FINDERA na Allegro. Wyświetlane te same informacje, ale na większym, ekranie są bardzo czytelne. Dużym plusem jest możliwość wymiany baterii w sonarze i większy zasięg niż w Humminbirdzie(sonar bez możliwości wymiany baterii, nowy ok.150zł, a wytrzymuje ok. 3 lata). Mam obie i polecam Fish Findera :wink: . Pozdrawiam.
TEGO

ozer - 25-09-11, 23:08

i będzie coś w podobie w systemie bez kabelka?
diaflex - 25-09-11, 23:16

ozer napisał/a:
i będzie coś w podobie w systemie bez kabelka?

Tak,poczytaj, podałem link.

zdrapek - 25-09-11, 23:17

Cytat:

Cześć... mam powiedzmy wolne ok 200-250zł i chciałbym sobie sprawić echosondę :)

Coś prostego i małego, nie łapę z łódki... z regóły spławiczek z brzegu.

W tym przypadku lepiej zostać przy odległościówce i gruntomierzu. Absorbuje to więcej czasu ale jest pewniejsze :)
Szkoda Twojej kasy na sprzęt, który Cię rozczaruje.

dominik poznan - 05-11-11, 14:25

wie ktoś z was jakie ceny mają echosondy lowrance x52 i czy są dobre
maciak - 06-11-11, 13:24

Cena x52 to wydatek rzędu 1000-1100zl- jest to dosyć stary produkt. Z nowości tej firmy i tych samych parametrach masz X4PRO w cenie około 600zl a w cenie x52 dostaniesz Marka 5X- większy wyświetlacz, większa rozdzielczość
dominik poznan - 06-11-11, 13:30

maciak, ale ogólnie jest to dobra sonda czy dziala jak ta za 200zł
maciak - 06-11-11, 16:29

No w porównaniu do takiej echosondy to X52 będzie bardzo dobry
knopers - 07-11-11, 14:00
Temat postu: piranha max 170
hej!
Zakupilem piranha max 170, ale ze USA.
Ma ktos moze instrukcje polsko jezyczna
dzieki, pozdro

maciak - 07-11-11, 17:49

Ta echosonda nie ma przypadkiem menu po Polsku, te które występują na polskim rynku mają. Znajomy w zakupionym przez siebie echu Germin, też z USA, posiada Polskie menu.
Echosonda - 25-11-11, 14:14
Temat postu: Menu w języku polskim
maciak napisał/a:
Ta echosonda nie ma przypadkiem menu po Polsku, te które występują na polskim rynku mają. Znajomy w zakupionym przez siebie echu Germin, też z USA, posiada Polskie menu.

Niestety to nie jest takie proste. Większość producentów, produkuje echosondy w różnych wersjach regionalnych. Najbardziej popularne na naszym rynku Lowrance oraz Humminbird tak właśnie robią. Jeszcze dwa - trzy lata temu Lowrance miał oprogramowanie które udostępniało polski pakiet językowy. Obecnie wprowadzili zabezpieczenie w postaci blokady regionalnej Geofencing (pakiet jest nadal obecny ale po wykryciu pozycji poza amerykami skutecznie go wyłącza ). Kupowanie echosondy w USA jest opłacalne ale niestety musimy pogodzić się z faktem, że będziemy pozbawieni pełnej funkcjonalności zakupionego urządzenia. Jeżeli nie przeszkadza nam brak miar metrycznych to można zaopatrzyć się w polską instrukcję obsługi i brnąć przez zawiłości ustawień menu. Albo szukać biegłego informatyka... A i tak nie każdą echosondę można przeprogramować za pomocą udostępnionego przez producenta oprogramowania.

tofi156 - 28-11-11, 13:38

witam.
Posiadam echo Fishfinder 140. Niedawno kupiłem silnik elektryczny Neraus 40T i zamierzam kupić na wiosnę akumulator kwasowy 100 Ah.
Nie będzie zakłóceń na echosondzie jeżeli podłącze zasilanie do akumulatora od silnika?

slowik - 28-11-11, 13:43

Ja tak kiedyś zrobiłem jak mi padła bateria w echo i wszystko było w porządku.
Echosonda - 28-11-11, 16:22

Podłączenie echosondy i silnika nie stanowi problemu zakłóceń ( a jeżeli nawet to naprawdę sporadycznie). Problemem mogą być gwałtowne zmiany przepływu prądu które czasami mogą uszkodzić echosondę. Najprościej i najtaniej jest zainstalować oprawkę z bezpiecznikiem 3A na kablu dodatnim (plusie) echosondy.
tofi156 - 28-11-11, 19:22

Ok.
Dzięki za wskazówki :)

forelle - 16-01-12, 19:13

Witam mam dylemat wedkuje w Niemczech na jeziorach siejowych glebokosc od 15m do 40m posiadam Lowrance x-4pro cel polowu to sieja na paternoster wedkowanie w pionie cos podobnego jak na mormyszke lodzie staja przy lodziach moj problem polega na tym ze mam zaklocenia od innych echosond(ekran pelny ryb albo glebokosc wariuje) i nie wiem gdzie wina zle utawiona sonda albo tak maja wszystkie korci mnie zmienic na Lowrance Mark-5x Pro glownie zalezy mi na namierzeniu lawic sieji
co poradzicie?

forelle - 16-01-12, 19:48

ma ktos instrukcje do x-4 pro po Polsku?
GiVesFisH - 22-01-12, 17:38

Witam. Zakupiłem niedawno łódź i chciałbym też kupić echosondę. Chciałbym przeznaczyć na nią do 700zł. Wypatrzyłem w internecie condor 242 i garmin 300. Którą z nich polecacie, może macie jakaś inną? Łowisko do 18metrów głębokości.
Echosonda - 22-01-12, 18:57

Garmin 300 bije na łeb Condora 242. Garmin jest z kolorowym wyświetlaczem a to już na wstępie dyskwalifikuje Kondora...
dominik poznan - 22-01-12, 20:27

GiVesFisH, chyba najlepszy opis, dlatego że nie jest reklamą żadnej firmy http://www.fishing-mart.c...1472-k8416.html

jest też tam o kolorowym wyświetlaczu

Echosonda - 22-01-12, 21:29

Taaa, nie ma reklamy żadnej firmy. Wystarczy zajrzeć do pkt. 5 gdzie jak byk stoi Humminbird, Lowrance, Eagle, Jaxon (ale akurat to ostatnie, to wyjątkowe badziewie). A tekst, że kolor niewiele wnosi dla użytkownika to już mistrzostwo świata. Najlepsza echosonda czarno-biała może wyróżnić na ekranie 16 stopni w skali szarości, najgorsza kolorowa 256 kolorów i tyle samo szczegółów. Taki kit to można wciskać komuś kto nigdy nie miał echosondy. Jest to obliczone na grupę nabywców którzy i tak nie kupią echosondy kolorowej bo jest droższa. Nigdy nie ośmieliłem się oszukać klienta i wmawiać mu, że kolor to zbytek, wręcz przeciwnie zachęcam do zakupu echosondy kolorowej nawet gdyby miał zaczekać jeszcze jeden sezon i kupić u kogoś innego. Następny kit na tej stronie to pkt. 5 b) dostajemy polska instrukcję (nie do kupienia)???? Chyba nigdy nie zaglądali na allegro. Poza tymi perełkami artykuł raczej nie mija się z prawdą. Pamiętajcie, że wybór echosondy zależy w zasadzie od zasobności naszego portfela i w każdym przedziale cenowym można znaleźć coś przyzwoitego. Kupowanie byle czego kończy się zwykle próbą odsprzedaży po krótkiej fascynacji i długim rozczarowaniu możliwościami super urządzeń za 200zł....
zajac222 - 01-02-12, 10:24

Witam użytkownikow echosond,przymiezam sie do zakupu echa.Pierwsza to LOWRANCE X4 ,druga to PIRANHIA MAX 160,może podpowiecie ktorą kupić? czym sie roznia acz kolwiek z tego co czytałem to niemają miedzy sobą dużej rozbieżności.Jak wam sie sprawują na wodzie i czy spokojnie można kupić i niezałować kasy :sad:
zajac222 - 04-02-12, 07:54

czyżby nikt niemiał takich zabawek?napiszcie coś :cry:
wojtek26 - 04-02-12, 10:16

Cześć, zakup echosondy fajna sprawa,zastanów się tylko do czego ona będzie Ci potrzebna,bo jeśli do szukania blatów spadków i górek to te echosondy będą ok,ale jeśli naoglądałeś się filmików,że na tych echosondach zobaczysz sandaczowe i nie tylko łuki rybek to nawet o tym nie myśl bo nie zobaczysz,podsumowująć jeśli echo tylko do szukania ciekawych miejscówek to mogą być,jeśli chcesz szukać ryb za ich pomocą musisz dołożyć na lepszy model.
zajac222 - 04-02-12, 12:49

witam,ma służyć do szukania fajnych stanowisk jak i szukania rybek.ale konkretnie to chodziło mi o wybór ,ktorą wybrać.teraz już za pużno ,padło na piranhie max 160 ,kasa już poszła i tylko czekać na dostawę :wink:
zajac222 - 05-02-12, 07:34

Wojtek 26 zaczne może od tego że w opisie echa jest napisane wyrażnie co pokazuje a mianowicie trzy wielkości rybek,głebokość itd.itd.Albo ja czytam bez zrozumienia,albo producent kłamie ,albo sprzedawca wprowadza kupującego w błąd to czuje sie oszukany przez nich,no i jest jeszcze jedna opcja ,,niemasz zielonego pojecia w tym temacie.Sorki że tak napisałem ale niemogłem sie powstrzymać
tomek1 - 05-02-12, 10:13

Cytat:

Wojtek 26 zaczne może od tego że w opisie echa jest napisane wyrażnie co pokazuje a mianowicie trzy wielkości rybek,głebokość itd.itd.Albo ja czytam bez zrozumienia,albo producent kłamie ,albo sprzedawca wprowadza kupującego w błąd to czuje sie oszukany przez nich,no i jest jeszcze jedna opcja ,,niemasz zielonego pojecia w tym temacie.Sorki że tak napisałem ale niemogłem sie powstrzymać

Producent nie kamie i dużo racji ma również wojtek26

Identyfikację ryb od razu wyłączysz, głębokość i twardość dna zobaczysz. Zobaczysz również i ryby, ale trochę czasu minie zanim skalibrujesz właściwie sondę i trochę więcej zanim nauczysz się czytać wskazania :wink:

P - 05-02-12, 11:30

tomek1 napisał/a:
Cytat:

Producent nie kamie i dużo racji ma również wojtek26

Identyfikację ryb od razu wyłączysz, głębokość i twardość dna zobaczysz. Zobaczysz również i ryby, ale trochę czasu minie zanim skalibrujesz właściwie sondę i trochę więcej zanim nauczysz się czytać wskazania :wink:

Tomku a dlaczego polecasz wyłączyć identyfikację ryb? Mam dokładnie takie echo jakie kupuje Zając i jesienią jak pisałem w innym temacie jak nam echo "pikało" (pika gdy pojawiają się z rybki przy tej właśnie identyfikacji) to mieliśmy dużo brań - gdzie drobnica tam i drapieżniki :P Co ciekawe jak na echo było pusto to i dni kończyliśmy słabo (pojedyńcze brania)

Nam to dość sporo pomagało więc jeśli mógłbyś jakoś swoją odp uzasadnić?

wojtek26 - 05-02-12, 11:34

Zając222 widzisz ja tam specem od echa nie jestem ale z paroma miałem styczność,widzisz ta opcja rybek to hmm jakby to powiedzieć nie jest za bardzo przydatna zobaczysz sam jak popływasz z nią trochę dlatego lepiej ją wyłączyć tak jak pisze Tomek1 lepiej gdy zamiast ikonek rybki wyświetlane są w postaci łuku(banany) ryb jest to wiele bardziej pomocne,reszta echa czyli twardość podłoża itd bez problemu odgadniesz gdy się na spokojnie echem pobawisz i poustawiasz na spokojnie na wodzie.Powodzenia przy wędkowaniu i pamiętaj nie ma co się ślepo patrzeć w echo trzeba też trochę oderwać się od niego i troszkę powędkować zdrowym rozsądkiem,echo jest pomocne ale nie ma co na ślepo w 100% mu wierzyć.
zajac222 - 05-02-12, 15:14

Panowie ,pożyjemy zobaczymy.nikt niemowił że bedzie łatwo.człowiek całe życie sie czegoś uczy :lol:
tomek1 - 05-02-12, 19:26

P napisał/a:
Tomku a dlaczego polecasz wyłączyć identyfikację ryb? Mam dokładnie takie echo jakie kupuje Zając i jesienią jak pisałem w innym temacie jak nam echo "pikało" (pika gdy pojawiają się z rybki przy tej właśnie identyfikacji) to mieliśmy dużo brań - gdzie drobnica tam i drapieżniki :P Co ciekawe jak na echo było pusto to i dni kończyliśmy słabo (pojedyńcze brania)

Nam to dość sporo pomagało więc jeśli mógłbyś jakoś swoją odp uzasadnić?

Ja może mam trochę "zboczone podejście", bo używam echa głównie na lodzie a tam rybka nic mi nie mówi. :wink: Oczywiście na lodzie ryby na echosondzie należy czytać inaczej. Ryba w stożku to ciągła linia, która np. podnosi się za mormyszką. Ryba przepływająca pod stożkiem to klasyczny łuk jak przy pływaniu. Czyli jak widzisz w moim przypadku wyłączenie rybek niesie więcej informacji.

Oczywiście również pod lodem można włączyć "rybki" i też pokaże że coś się rusza, ale mniej z tego się dowiesz :mrgreen: Np. na pełnej czułości drgania żyłki koło przetwornika będą generować stada ryb na głębokości 0. :mrgreen:

Na wodzie używam echa głownie do badania dna. Chociaż emocjonujące może być oglądanie obrazu echosondy nawet przy nęceniu, kiedy ustawiam się pontonem do sypania pod bojką a tu pod podłogą wielka i gruba krecha :twisted:

dominik poznan - 05-02-12, 22:12

Tu przydałby się konkretny pokaz co widać na ekranie ,rzut ekranu z opisem kiedy i jak widać rybki,jak widać je w rzeczywistości a nie w instrukcji ,sam kupiłem echo i na wiosne będę dopiero próbował, taki przykład byłby pomocny
tomek1 - 05-02-12, 22:22

dominik poznan napisał/a:
Tu przydałby się konkretny pokaz co widać na ekranie ,rzut ekranu z opisem kiedy i jak widać rybki,jak widać je w rzeczywistości a nie w instrukcji ,sam kupiłem echo i na wiosne będę dopiero próbował, taki przykład byłby pomocny

W moim podpisie masz link do filmu na ten temat. Oczywiście czytanie echosondy na wodzie to zupełnie inna bajka.

dominik poznan - 05-02-12, 22:24

patrzylem tylko nie łapie która linia to ryby lub mormyszka
jacek kamiński - 13-02-12, 10:37

Witam kolegów po kiju mam prożbe. dostałem Echosonda HUMINBIRD TCR ID-1 coto jest warte nadmienie że pływam rzeka,jeżioro prosze o pare słów otym w miare łopatologicznie
Echosonda - 13-02-12, 11:07

No cóż ten model echosondy już za kilka lat może nabrać wartości jako zabytek muzealny. Proponuję go troskliwie zapakować i czekać.... Natomiast jeżeli chodzi o przydatność do wędkowania to bym sobie odpuścił. Obecnie nawet najprostsze modele echosond są znacznie bardziej zaawansowane niż ten model Humminbirda. Ale kilkanaście lat temu było to zupełnie przyzwoite urządzenie klasy średniej. Jako przykład podam tylko, że rybki są pokazywane na ekranie jako pojedyncze kropki przy silniejszym sygnale na czerwonym tle.
dziara - 16-02-12, 19:01

Powracam do tematu :wink: Mam zamiar kupić echosonde. Ale od początku. Potrzebuje sprzęt który pomoże mi zlokalizować wypłycenia i blaty na dość dużym jeziorze o powierzchni ok. 300 ha. Nie zależy mi na lokalizacji ryb. Co mogli byście polecić? Najlepiej jakąś echosonde która będzie prosta w obsłudze ale sprawdzi sie dla mioch potrzeb.
marviz - 24-02-12, 17:50

Dziara - widziałeś nową ofertę od lowrance 2012? Nowe Mark 4 DSI ma GPS wbudowany w całkiem przyzwoitej cenie.

Przełknąć trzeba było by tylko mały ekran ale nawet przy tak małej przekątnej rozdzielczość 320x240 jest moim zdaniem w sam raz. Jeśli nie interesuje cię identyfikacja ryb (ja też rzadko używam echo do ich lokalizacji) tylko do typowania dna to DSI moim zdaniem było by lepszym rozwiązaniem. Poza tym z GPS na pokładzie możesz sobie w trybie TrackBack zaznaczyć nawet na miniętej już miejscówce trackpointa i wrócić dokładnie w to miejsce bez szukania ponownie.

Ogólnie te nowe "Czwórki" od lowrance są warte sprawdzenia, przełykając tylko ich mały ekran.

EDIT--

Sorki, okazało się że Mark 4 nie ma w wersji DSI, nie mniej jednak to i tak całkiem ciekawa propozycja :)

Tutaj mała prezentacja nowej serii:

http://www.youtube.com/watch?v=bA3_4ZD1VsQ (z polskimi napisami)

dziara - 10-03-12, 10:07

Echosonda Humminbird 570 czy zna ktoś i używa tego echa?? Czas sie pomału kurczy, sezon za pasem czas podjąć decyzje jakie echo kupić :shock:
dominik poznan - 10-03-12, 15:57

dziara, aż taki wypas na 300h jeziorko ja mam x4pro ale próba dopiero na wiosne
dziara - 10-03-12, 16:02

no właśnie nie wiem. Wpadło mi trochę wolnej kasy więc myśle żeby kupić coś pożądnego. Będe jej używał nie tylko na tym jednym zbiorniku :wink:
dziara - 11-03-12, 19:57

co oznacza prędkość pingowania i co daje zmiana w ustawieniach szybciej czy wolniej??
marviz - 12-03-12, 01:04

Pewnie chodzi o częstotliwość z jaką echosonda wysyła sygnał (nie częstotliwość wiązki). Powiązane z prędkością przesuwu obrazu na ekranie.
dziara - 12-03-12, 08:56

Czy można montować czujnik echosondy na kolumnie silnika czy raczej montować osobny uchwyt? I jeszce jedno czy w przypadku Lowrance mark5x warto dołożyć kase i kupić z DSI ?
tofi156 - 23-03-12, 07:44

witam.
Używa ktoś z kolegów echosondy sprowadzonej z usa. Troche poczytałem na forum i jest problem z jednostkami. Podobno nie każdy model można przestawić na miary europejskie.
Może posiadacie konkretny model który warto kupić i działa u nas bez problemów.
Taki prostszy żeby pokazywała ukształtowanie dna, temp. wody, ryby. Bez wbudowanego GPS i map.

marviz - 24-03-12, 08:32

Wszystkie modele Lowrance oprócz HDS'ów mają wszystkie jednostki do wyboru, osobiście do nich dzwoniłem do biura w USA z tym pytaniem.

Nawet wersje z GPS (bez HDS'ów) sprowadzone z USA będą działać w europie, poprostu nie będziesz miał tylko bazowej mapy która jest wgrywana na tamte rejony, ale można za pomocą kilku programów i danych z googlemaps zrobić swoje i wgrać na kartę.

Największy problem jest właśnie z Humminbirdami ale do nich nie dzwoniłem.

Napisz do nich z pytaniem: "Mieszkam w USA ale często latam na ryby na Szweckie fiordy i chciał bym wiedzieć czy moja echosonda będzie tam działać"

pamstrong - 24-03-12, 17:13

marviz co masz na mysli piszac "bez HDS'ów" ??? bo wlasnie zastanawaim sie czy nie sciagnac z usa Lowrance HDS 2GEN 5x 83/200 kHz z GPS i jesli miałoby to nie latac u nas to by byla klapa :mad:
tofi156 - 24-03-12, 17:34

Ok.
Wyszukałem taki model Lowrance Mark 5x będzie akurat. Pisze że obsługuje 23 języki.
Cena połowę mniejsza niż w Polsce :)
dzięki.

pamstrong - 24-03-12, 17:48

tofi156 bedziesz zamawiac sam bezposrednio przez ebay czy poprzez kogos?
marviz - 25-03-12, 21:22

pamstrong napisał/a:
marviz co masz na mysli piszac "bez HDS'ów" ??? bo wlasnie zastanawaim sie czy nie sciagnac z usa Lowrance HDS 2GEN 5x 83/200 kHz z GPS i jesli miałoby to nie latac u nas to by byla klapa :mad:

Pierwszy temat z brzegu:

http://www.fishing.net.nz...5743_page3.html

Niestety nie znalazłem nic po polsku więc mam nadzieje że operujesz po angielsku.

gcav - 16-04-12, 09:58

Witam
Szukam informacji o takiej echosondzie:Humminbird Fishfinder383c - chodzi mi o ocene osób ktore jej uzywaly lub maja inna praktyczna wiedze o tym sprzecie w kontekscie spinningowania w zbiorniku do 8 m glebokosci. pozdrawiam

swi_r - 05-06-12, 16:39

Witam!

Jeszcze nigdy nie miałem do czynienia z echosondą. Teraz mam zamiar ją zakupić. Która byłaby dobra na początek? W ogóle nie jestem w temacie, więc proszę o wyrozumiałość. Jezioro, na którym łapie z łodzi ma około 10m głębokości. Czytałem, że dobra na początek jest Earle Cuda? Mógłby mi ktoś coś polecić i wdrążyć w temat?

Pozdrawiam

kaczor.p - 08-07-12, 17:48

Witam.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu znaczków graficznych na wyświetlaczu echosondy.
Przy ikonach rybek na wyświetlaczu pojawiają się cyfry od 1 do 9 - co one oznaczają.
Co określa wielkośc ryb w wodzie - wielkośc znaczka graficznego?.
Z góry wielkie dzięki.

DarthSuoniu - 16-07-12, 12:09

te cyferki to może być głębokość na jakiej została zlokalizowana przeszkoda (czyli potencjalna ryba)... Tak mi się wydaje...

OK - ale ja mam inny temat - kupiłem Humminbird Piranha Max 150 - tak do sondowania dna i mam problem - brak mocowania sonaru. Nic w zestawie nie było oprócz gniazda na śruby/klej) a ja nie będę mocował sonaru na stałe do łodzi. Macie może jakieś patenty na mocowanie/ustabilizowanie tego ustrojstwa? W sobotę godzinkę popływałem po jeziorze (echo wykonuje swoją pracę jak stoisz w miejscu, super) ale przy wiosłowaniu sonar lata jak potłuczony i wiadomo nie spełnia swojej roli prawidłowo...

marcin_kuj-pom - 16-07-12, 12:47

DarthSuoniu napisał/a:
Macie może jakieś patenty na mocowanie/ustabilizowanie tego ustrojstwa?

http://www.lowrance.pl/?m...cles&Path=22_33

dominik poznan - 31-07-12, 12:25

robił ktoś test sondy za 100zł (chodzi mi o tę żółtą fish finder) i porownywał z lepszym modelem jakie jest wasze zdanie głębokośc ,struktura dna , jak wielkie byly różnice
daniello2010 - 03-11-12, 17:31

Witam Panowie w zwiąku że moim kolejnym zakupem będzie echosonda,prosze pomóżcie mi wybrać między Lowrance Mark 5x pro a Lowrance Mark 5xDSI...
Mógłby mi ktoś pomóc????

daniello2010 - 04-11-12, 08:54

Nikt niemiał do czynienia z tymi echosondami????
GiVesFisH - 10-11-12, 10:11

http://allegro.pl/echoson...2780685942.html

Co myślicie o tej echo? Znajomy elektronik mówi że wyświetlacz nowy kosztuje 15zł :D

asior662 - 11-11-12, 18:24

daniello2010 napisał/a:
Witam Panowie w zwiąku że moim kolejnym zakupem będzie echosonda,prosze pomóżcie mi wybrać między Lowrance Mark 5x pro a Lowrance Mark 5xDSI...
Mógłby mi ktoś pomóc????

Witam.Tak sie złożyło,że akurat mam Lowrance Mark 5x pro. Jest to już czwarte echo,które testuję,więc mogę coś Tobie doradzić.Pewnie idziesz,tak jak i ja,tą samą drogą w wyborze echa.W większości tematów na forach polecają albo 5x pro albo 5x dsi.
Jeżeli chodzi o dsi,to jestem przekonany,że jeszcze jest za wcześnie,by to kupować.Mało dopracowane,za dużo szczegółów.Widziałem nad wodą.jak metoda dsi działa i nie powaliło mnie na kolana.Dużo osób pisze,że to coś wspaniałego.............. Podejrzewam,że większość widziało tylko symulator tego urządzenia,a nie działanie w praktyce nad wodą.
Co do 5x pro,kupując,kierowałem się zachwytem użytkowników.A czy ci użytkownicy mieli do czynienia z lowrance x86ds?? Według mnie,była to najlepsza echosonda,jaką miałem.Warto,byś się tym typem zainteresował,może gdzieś trafisz używkę.Na początek będzie to trafny wybór

Mirek1064 - 21-11-12, 13:25

Od kilku lat Używam, starego Eagla Trifindera
rewelacyjny na płytkie łowiska
szeroki kat pokrycia dna
na rzece sprawuje się extra do predkości nieprzyzwoitych !
jest to bardzo stara echosonda 3 stożkowa
na Bałtyk kupiłem Lowrenca z górnej półki hds
z gadżetami
i sorki powiem szczerze ze dziś po całym sezonie używania Lowrenca łapie się na tym ze wole starą echosondę za dużo zabawy z ustawieniami
jakieś cuda na ekranie
a w staruszku wszystko co potrzeba pod ręka i szybko
przestrzegam przed wydawaniem wielkiej kasy na swój nowy sprzęt
stare echo pokazuje to samo co lawrens za ...hm nieprzyzwoicie dużo

kuku54 - 19-01-13, 07:33

witam koledzy czy w echosondach humminbird piranha max 160 da sie wyłaczyć ikonki ryb?? zastanawiam sie nad kupnem takiej sondy ale wyczytałem ze nie da rady oglądac realnego odbicia, chociaż widziałem na necie filmik jak gościu tą echosondą znalazł siatke ze zdechłymi rybami na dnie.
Zastanawiam się też nad lowrence x4 pro ale tez wyczytałem ze zobaczenie "łuku" graniczy z cudem.
Czy da sie wogóle zobaczyć coś na tych sprzętach przypominającego "łuk" ??

Mirek1064 - 19-01-13, 10:05

nie znam Humminbirda może poszukaj jakiejś starszej echosondy używanej
moja działa już ok 8 lat i nic się nie dzieje

zajac222 - 19-01-13, 10:16

kuku 54 mam takie echo i nienażekam,mam ją pierwszy sezon i z początku troche się niemogłem połapać ale napisze ci szczeże

niewiem jeszcze jak jest z rybkami czy można je wyłączyć czy nie ale pokazuje i oto w tym chodzi bo po co je wyłaczać i pływac tam gdzie ich niema na ślepo

głebokość pokazuje bardzo dobrze,płynącą ławicę rybek też pokazała,tylko jeszcze niewiem dlaczego pokazuje kotwice,obciążenie jako rybe,może niema takiej opcji że wszelkie śmieci ,liście czy płynące gałązki powinno pokazać inaczej no ale sezon przed nami iczas pokaże

P - 19-01-13, 14:18

kuku54 napisał/a:
witam koledzy czy w echosondach humminbird piranha max 160 da sie wyłaczyć ikonki ryb?? zastanawiam sie nad kupnem takiej sondy ale wyczytałem ze nie da rady oglądac realnego odbicia, chociaż widziałem na necie filmik jak gościu tą echosondą znalazł siatke ze zdechłymi rybami na dnie.
Zastanawiam się też nad lowrence x4 pro ale tez wyczytałem ze zobaczenie "łuku" graniczy z cudem.

Mam bodajże Max150 i z tego co pamiętam to istnieje możliwość korzystania z rybek. Aby nie być gołosłowny podpytam kolegi z którym pływam bo jemu częściej chce się grzebać przy echo.
Jednak mam podobnie jak Zając. Jeśli pływam (szczególnie po Wiśle) to wolę mieć to włączone bo "pika". A wtedy łatwiej jest się skupić na pływaniu niż ciągle gapieniu się w ekran co szczególnie na rzece może być przydatne :twisted:

gandieres - 19-01-13, 15:39

Ja mam piranię max 220 i powiem że jest możliwość wyłączenia ikonek ryb , mój koleszka używa sondy tylko i wyłącznie bez ikonek ryb ja wręcz przeciwnie ;)
rompacz - 19-01-13, 19:09

kuku54 napisał/a:

Kolego, używam x4 pro. Łuki da się zobaczyć. Z tym że muszę ci powiedzieć że w pewnych warunkach trudno jest pracować na łukach, szczególnie jeśli w wodzie pływa dużo śmieci/patyków, zielska itp. Obniżając czułość w pewnym momencie okazuje się że łuków nie ma bo...bo dużych ryb nie ma :)

Ogólnie jeśli chodzi o x4 pro to jest ok dla mnie. Używam głównie do badania głębokości i rodzaju dna. Jak trafie na ławicę to zatrzymuje się. Pojedyncze ryby olewam.

Fleku22 - 25-02-13, 17:57

Echosonda Lowrance Elite-4x czy Lowrance Mark-5x PRO ?
prosze o jakie kolwiek opinie na temat tych echo stoje przed trudnym wyborem
echo bedzie uzywane na zbiornikach zaporowych od 2 do 10 m

sabat69 - 12-04-13, 20:21

Witam ...niedawno kupiłem echo fishmark 480 za dobrą kasę ( okazja).Mam pytanie...czy to jest normalne że w czujniku tej echosondy słychać delikatne cichutkie ,,pikanie"?...
maciak - 13-04-13, 17:56

sabat69 napisał/a:
Witam ...niedawno kupiłem echo fishmark 480 za dobrą kasę ( okazja).Mam pytanie...czy to jest normalne że w czujniku tej echosondy słychać delikatne cichutkie ,,pikanie"?...

Tak, to jest normalne.

kasko43 - 23-05-13, 17:19

Mam szybkie pytanie. Kupiłem echosondę i chcę sprawdzić "na sucho" czy działa, popatrzeć w ustawienia. I teraz, czy coś się stanie jeżeli przetwornik nie będzie zanurzony w wodzie?
Robek - 23-05-13, 18:06

Nic się nie stanie, żeby sprawdzić ustawienia nie trzeba podpinać przetwornika.
kasko43 - 23-05-13, 18:18

Tylko, że ja mam kabel od przetwornika, który zakończony jest wtyczką do echosondy, z której to wtyczki wychodzi drugi kabel do akumulatora. Spróbuję odpalić w wiadrze z wodą.

A Robek, co się może stać gdy przetwornik jest "na powietrzu"? Chyba się nic nie spali :razz: ?

marewel - 31-05-13, 09:55

Czy to prawda ze GPS w amerykańskiej echosondzie nie działa u nas(podobno nie znajduje satelit)?Wydaje mi się to bzdura ale wole potwierdzić.
pamstrong - 01-06-13, 09:53

Niestety to prawda lowrance stosuje tzw geofencing gdy gps z echosondy zlapie pozycje a dana echosonda nie jest przeznaczona na dny region (np echo z dystrybucji usa uzywana w pl) nastepuje blokada jezyka, blokada metryczna i pojawiajacy sie komunikat.....
jeryk - 01-07-13, 22:59
Temat postu: Wybór echa
Witam.Chciałbym kupić echosondę mam na nią 1400zł ,dzisiaj dzwoniłem do gościa bo wybór padł na MARK-5X PRO LOWRANCE ,duży wyświtlacz ale gość powiedział że słabe podświetlenie matrycy.rożdzielczość 480X480 wszyscy ją chwalą .Polecił mi też modelGPS Lowrance Mark-4,mniejsza matryca 3,5cala,dużo lepsze podswietlenie ten sam stożek 83khz-200khz z gps i teraz mam mentlik bo fajnie by było mieć gps za te pieniądze ,ale nie wiem czy ten wyśwwietlacz nie będzie za mmmmmmmały?Dlatego proszę o wasze opinie Drodzy Forumowicze na temat tych dwuch modeli ,lub inne propozycje w tej cenie.
wojjjtek13 - 21-08-13, 23:30

Posiadam echosondę Humminbird 718 o parametrach: Zasilanie 300 Watts (RMS), 2400 Watts (Peak to Peak). Transducer(przetwornik) przymocowany jest na rufie pontonu (Honda hanwave) blisko silnka spalinowego (nie mam innej możliwości jego umocowania).
Pływając z niedużą prędkością wskazania echosondy są prwidłowe natomiast zwiększając trochę prędkość śruba silnika miesza szybciej wodę co powoduje zakłucenia uniemożliwjające prawidłowy odczyt głębokości (rzeka Bug). Zastanawiam się czy kupno nowej echosondy o dużo większej mocy/sile sygnału, nie naprawiło by tego problemu chociaż w jakimś stopniu.

Może ktos miał podobny problem i mógłby mi doradzić czy przy takim mocowaniu przetwornika(blisko silnika) wymiana echosondy na nowszy model o lepszych parametrach zasilania(RMS) i Peak to Peak ma sens, ewentualnie jak u was wygląda sprawa z odczytem głebokości na rzekach przy większej prędkości ?

ysia - 24-09-13, 08:43

WITAM. USZKODZILEM SONDE CZESC KTORA JEST W WODZIE JEST USZCZERBIONA OBODOWA. CO MAM Z TYM ZROBIC POKLEIC CZY WYMIENIC OBODOWE A MOZE MOWA OBODOWA ..... JESTEM MOWY W TYM TEMACIE . DZIEKI ZA WSZELKA POMOC
piotr.1969 - 10-11-13, 21:18

witam potrzebuje istrukcji obslugi w jezyku polskim do Lowrance x67c bo nie moge sobie ze wszystkim poradzic z gory dziekuje jesli ktos ma taka echosade chetnie sie dopytam szczegolowiej
papi - 13-02-14, 01:52

koledzy potrzebuje pomocy.
kupiłem echosondę humminbird 323 i szukam teraz akumulatora do niej. tylko że pudełko na akumulator na którym jest zamontowana ma wysokości około 5,5- 6cm a przeważnie akumulatory 12v 7ah mają 6,5cm szerokości i się nie mieszczą gdybym nawet chciał zamontować na leżąco bokiem(nie wiem czy tak można?) a o wysokościach nie wspomnę. i proszę o radę a może jakiś namiar na odpowiedni akumulator który się zmieści. to moja pierwsza sonda i nawet nie wiem ile powinien mieć amperogodzin najlepiej, ile by wystarczyło.
pozdrawiam i dziękuje

Robio - 13-02-14, 09:50

Nie wiem jakie wymiary ma Twoje pudełko na echo, podałeś tylko wysokość, ja bym dał jak się zmieszczą (biorąc po uwagę ten jeden najmniejszy wymiar, który podałeś czyli 5.5 - 6 cm) 4szt. takie http://allegro.pl/akumula...3894518972.html
połączone równolegle http://baterie.eko.org.pl/img/bat_lacza.gif
albo 2 takie http://allegro.pl/akumula...3955008010.html
połączone szeregowo, dodam tylko że akumulatory żelowe mogą pracować w każdej pozycji, nie ma to dla nich znaczenia. Jeśli zaś chodzi o pojemność to ja mam 7 Ah i używam go z Lowrance Elite-4x i spokojnie wystarcza na cały weekend, pozdrawiam

papi - 13-02-14, 13:58

dzięki Robio . pudełko wewnątrz ma wymiary 55/140/210. tak więc druga opcja podana przez ciebie niestety odpada a co do pierwszej to nie wiem czy 5,2ah nie będzie za mało niestety.
ale jeszcze raz dzięki Robio

Robio - 13-02-14, 15:19

Chyba nie będziesz siedział dwie doby bez przerwy na łódce, 5.2 Ah wystarczy spokojnie na cały dzień, można też kupić dwa komplety akumulatorów polutować połączenia żeby łatwo wymieniać cały komplet i wtedy będziesz miał do dyspozycji 10,4 Ah. Mnie co prawda nigdy prądu nie zabrakło ale mam wbudowane gniazdko (po lewej) i dorobiłem dwa przełączniki, główny włącza zasilanie akumulatora głównego a drugi pozwala na ładowanie lub zasilanie echa z zewnątrz, zawsze mam na łódce aku do zasilania silnika więc jest zapas prądu jak by co. Jest jeszcze jedno rozwiązanie Twojego problemu - zmień pudełko :wink:
Łukasz789 - 28-03-14, 19:26

Chce kupić echo do jakiś rozsądnych pieniędzy . Na pewno z pełny osprzętem nie mogę przekroczyć 1000zł .Ale wolałbym coś taniej zakupić .Myślałem nad Humminbird Piranhamax 170x ew. 150.
Do czego ta echosonda do badania dna bo pewnie z rybami na tej cieniźnie to ciężko będzie. Ew. lokalizacje ławic.Ogólnie spinning z łodzi.

zajac222 - 28-03-14, 21:20

Witam , ja posiadam Piranhamax 160 i jak dla mnie to w zupełności wystarczy , głębokość , ukształtowanie dna , trzy wielkości ryb , kosztowała w granicach 700 zł oczywiście cały komplet , czego chcieć więcej , są lepsze ale jeśli chcesz zainwestować jak najmniejsze pieniądze to polecam